Jedynie prawda jest ciekawa


14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

18.11.2016

Ponad 30 filmów m.in. z Izraela, Polski, Rumunii, Holandii, USA, Kanady, Japonii, Argentyny i Niemiec będzie można zobaczyć podczas 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca tygodnia.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP wicedyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Ignacy Strączek, w tym roku przypada 40. rocznica powołania Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. "Włączamy się w te obchody, w ramach nich premierowo pokażemy film +Persona non grata+, japońską produkcję w reż. Cellina Glucka o jedynym japońskim Sprawiedliwym, Chiune Sugiharze, dyplomacie, który w czasie drugiej wojny światowej jako konsul na Litwie uratował kilka tysięcy Żydów" - powiedział. "Gośćmi premiery będzie korpus dyplomatyczny oraz zarząd Towarzystwa, w tym prezeska, Anna Stupnicka-Bando" - dodał.

Na inaugurującym festiwal pokazie filmu o Sugiharze, nazywanym japońskim Schindlerem, będą obecni reżyser oraz aktorzy. W filmie wystąpili m.in. Borys Szyc i Agnieszka Grochowska.

Bohaterami tegorocznej edycji imprezy są Martin Landau i Tad Taube. "Taube, czyli bardzo istotna postać dla rozwoju kultury i filmu, to uczestnik festiwali i człowiek przyglądający się im z wielką uwagą" - przypomniał Strączek. Martin Landau, jak powiedział wicedyrektor festiwalu, też był związany z filmem i jest postacią niezwykle zasłużoną dla kultury. "Dlatego podczas festiwalu chcielibyśmy ich uhonorować" - dodał.

Działacze zostaną nagrodzeni Honorową Kamerą Dawida 2016.  Taube - prezes Fundacji Taubego na Rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, Fundacji Koret i konsul honorowy RP w rejonie Zatoki San Francisco - został wyróżniony "w uznaniu jego wkładu w kulturę żydowską, filantropię, a także za współutworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN".  Landaua - amerykańskiego aktora, producenta filmowego i telewizyjnego, laureata Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową w filmie "Ed Wood" (1994) - doceniono za "całokształt twórczości oraz w uznaniu jego niezapomnianych i kultowych bohaterów, których stworzył w filmach i telewizji".

Prezentowane filmy powalczą o tytuł najlepszego i Grand Prix - Kamerę Dawida, a także w kilku innych kategoriach - m.in. najlepszy reżyser, aktor, aktorka, scenarzysta i operator. Swój ulubiony film wybierze również publiczność. Produkcje będą rywalizowały ze sobą w czterech konkursowych sekcjach: pełnometrażowa fabuła, pełnometrażowy dokument, krótkometrażowa i krótkometrażowy dokument.

W kategorii "pełnometrażowy film fabularny" widzowie przedpremierowo zobaczą m.in. wyróżniony Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmowym w Locarno film "Fritz Bauer kontra państwo" w reż. Larsa Kraumego o rozliczaniu zbrodniarzy nazistowskich. W konkursie znalazła się też "Niepamięć", historia starszego mężczyzny, który poszukuje osoby odpowiedzialnej za śmierć swoich bliskich w Auschwitz. W filmie w reż. zagrali Christopher Plummer oraz Martin Landau.

Izraelskie kino w konkursie będzie reprezentował nagrodzony w Cannes "Dzień po żałobie" (reż. Asaph Polonski), a argentyńskie "Dziesiąty mężczyzna" (reż. Daniel Burman) - film o Arielu próbującym pochylić się nad swoimi żydowskimi korzeniami, które poróżniły go z ojcem. W koprodukcji czterech krajów, powstał z kolei konkursowy, powstały na podstawie tekstu siedmiogrodzkiego pisarza Eginalda Schlattnera "Kogut ze ściętą głową" w reż. Radu Gabrei.

W sekcjach dokumentalnych zobaczymy m.in. kanadyjskiego kandydata do Oscara 2016 "Claude Lanzmann: Specters of the Shoah" w reż. Adama Benzine'a; "Przetrwać Skokie" (reż. Eli Adler) - dokument o neonazistowskim marszu, który miał się odbyć pod koniec lat 70. XX w. w miasteczku Skokie w stanie Illinois, zamieszkiwanym przez dużą grupę ocalonych z Holokaustu oraz polsko-amerykańską produkcję "Przy Planty 7/9" (reż. Michał Jaskulski i Lawrence Loewinger) poświęconą pamięci o pogromie kieleckim.

Zorganizowany wspólnie z Jewish Community Center (JCC) w ramach części kulinarnej pokaz filmu "Humus!" w reż. Orena Rosenfelda, o jednej z najbardziej znanych izraelskich - i bliskowschodnich w ogóle - potraw, także ma przybliżyć uczestnikom festiwalu żydowską i izraelską kulturę.  "W ramach festiwalu staramy się skupiać na jak największej liczbie aspektów kulturowych i historycznych, żeby pokazywać Izrael i diasporę w sposób pełny, a nie tylko przez pryzmat religii, języka czy Holokaustu" - powiedział PAP Strączek.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 21 listopada, i potrwa do niedzieli. Wydarzenia festiwalowe będą się odbywać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w siedzibie JCC Warszawa.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook