Jedynie prawda jest ciekawa


10. Sopot Jazz Festival

04.10.2012

Już dziś w sopockich klubach Zatoka Sztuki i Spatif odbędą się będą koncerty rozpoczynającego się wieczorem Sopot Jazz Festival 2012. To dziesiąta edycja tej imprezy. Festiwal potrwa trzy dni.

Dyrektor artystyczny festiwalu i saksofonista jazzowy Adam Pierończyk za główny cel stawia sobie, aby Sopot Jazz Festival cechowała "wysoka jakość prezentowanej muzyki, autentyczność i oryginalność".

"Zależy mi na tym, aby pokazać, że jazz i improwizacja to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Na festiwalu będą pojawiać się artyści znani, ale zdecydowany nacisk chciałbym położyć na twórców bardziej niezależnych i udowodnić, że warto było ich odkryć dla publiczności sopockiego festiwalu" - wyjaśnił Pierończyk.

Podczas pierwszego dnia festiwalu w legendarnym klubie Spatif wystąpią: wieloletni członek grup słynnego Anthony'ego Braxtona Amerykanin Chris Dahlgren oraz młody przedstawiciel polskiej sceny eksperymentalnej Wacław Zimpel. Artyści przedstawią własne spojrzenie na sztukę improwizacji. Publiczność usłyszy rzadko spotykane w tego typu muzyce instrumenty dawne: violę da gamba i lirę korbową.

W piątek i sobotę Sopot Jazz Festival przeniesie się do nowo powstałego centrum kultury Zatoka Sztuki, położonego przy sopockiej plaży. Miłośnikom jazzu zaprezentuje się tam trio Norwega Lage Lunda, mieszkającego od kilkunastu lat w Nowym Jorku i uważanego za jednego z najlepszych gitarzystów. Drugim przedstawicielem tego instrumentu będzie paryżanin o wietnamskich korzeniach, Nguyen Le z zespołem Saiyuki - muzycy tej formacji pochodzą z Japonii, Indii i Chin.

Jazz współczesny w klubowej wersji przedstawi trio z udziałem polskich muzyków Piotra Lemańczyka i Jacka Kochana oraz nowojorskiego saksofonisty Seamusa Blake'a.

W sopockiej Zatoce Sztuki wystąpią także: niemiecki puzonista Nils Wogram i rosyjski pianista Simon Nabatov. Według krytyków, duet ten prezentuje w swojej muzyce wirtuozerię, współczesną improwizację i rozbudowane formy kompozycji.

Na scenie pojawi się także Enrico Rava ze swoim kwintetem Tribe. Muzyk ten jest najbardziej znanym włoskim jazzmanem na świecie oraz jednym z głównych liderów i pionierów europejskiego jazzu. Ma on we Włoszech i poza granicami podobną renomę i pozycję, którą w Polsce cieszy się Tomasz Stańko.

Podczas festiwali zagra również kultowy przedstawiciel inteligentnego polskiego hip-hopu zespół Fisz Emade Tworzywo; towarzyszyć mu będzie wirtuoz puzonu Australijczyk Adrian Mears.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook