Jedynie prawda jest ciekawa


Zwyczaje ludowe z południowo-wschodniej Polski

23.10.2012

Trzy filmy dokumentalne, przedstawiające zwyczaje ludowe z południowo - wschodniej Polski, zostaną w środę pokazane w Okręgowym Muzeum na zamku w Sandomierzu.

Jak poinformowała PAP kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Iwona Łukawska, filmy dokumentalne zostały zrealizowane we współpracy z zespołami ludowymi: "Lasowiaczki" z Baranowa Sandomierskiego (Podkarpackie), "Janowiacy" z Janowa Lubelskiego (Lubelskie) oraz Teatru Obrzędowego "Ożarów" z Ożarowa (Świętokrzyskie).

Członkowie zespołów - zajmujących się odtwarzaniem tradycji ludowych - opracowali scenariusze filmów, które później omawiano z etnografami. Zdjęcia realizowane były w salach stałej ekspozycji etnograficznej sandomierskiego muzeum.

Dokument pt. "Na świętego Jędrzeja" opowiada o zapomnianych już wróżbach andrzejkowych m.in. jest w nim mowa o gałązce wiśniowej zrywanej przez panny w wigilię św. Andrzeja; gałązkę trzyma się w wodzie do Bożego Narodzenia. Jeśli zakwitnie, zapowiada to rychłe zamążpójście. Z kolei film pt. "Lasowiacka wigilia" pokazuje przygotowanie do postnej wieczerzy zgodnie z tradycją nazwanej pośnikiem, a także celebrację wieczoru ze wspólnym kolędowaniem, kiedy rodzina czeka na wyjście na pasterkę. Ostatni z filmów pt. "Wielkie pranie u Bartosów" przedstawia zwyczaj ługowania odzieży i szykowanie się praczek do wyjścia z kijankami nad rzekę.

Po raz pierwszy dokumenty będzie można obejrzeć w środę o godz. 18 w sali widowiskowej zamku sandomierskiego. Gościem specjalnym spotkania będzie Zespół Obrzędowy "Strefień" z Jurkowic z powiatu staszowskiego, który przedstawi widowisko pt. "Z czartem sprawa".

Muzeum planuje także późniejsze lekcje edukacyjne dla szkół z wykorzystaniem filmów i udostępnianie ich innym placówkom.

- Podobny projekt realizowaliśmy w 2009 roku, tamte filmy były prezentowane m.in. w Muzeum Wsi Kieleckiej. Były też wykorzystywane przy pisaniu prac doktorskich. Jesteśmy otwarci na udostępnienie filmów placówkom zajmującym się etnografią w całym kraju. Filmy zostały zrealizowane po to, aby wiedza o obrzędach i zwyczajach przetrwała - powiedziała PAP Iwona Łukawska.

Filmy nakręcono w ramach projektu "Zwyczaj i obrzędy ludowe utrwalone w kadrze", realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, który otrzymał dofinansowanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W 2009 roku sandomierskie muzeum nakręciło trzy filmy dokumentujące zwyczaje wsi: "Rózgowiny", "Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków" oraz "W zimowy wieczór z kądzielą w chałupie u Bartosów". Obecne dokumenty są kontynuacją tamtego cyklu.

Greg/PAP
[fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook