Jedynie prawda jest ciekawa


W Filharmonii Narodowej będą rocznicowe koncerty

11.01.2013

W ramach Roku Lutosławskiego na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpią cenieni przez kompozytora dyrygent Esa-Pekka Salonen oraz skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. W 100. rocznicę urodzin klasyka współczesności upamiętni w filharmonii 30 koncertów.

W 2013 r. w warszawskiej filharmonii zabrzmi prawie 40 dzieł Lutosławskiego w wykonaniu znakomitych artystów. Obok Salonena i Mutter, wystąpią też dyrygenci: Stanisław Skrowaczewski, Krzysztof Penderecki, Łukasz Borowicz, Antoni Wit, Roberto Abbado, Aleksander Lazarew, Ernest Martinez

Izquierdo i John Storgards. Zaprezentowana zostanie cała twórczość symfoniczna i kameralna Lutosławskiego oraz dzieła kameralne.

25 stycznia, w dniu 100. rocznicy urodzin Lutosławskiego, wystąpi w Warszawie najbardziej ceniona przez kompozytora skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. W 1985 r., mając zaledwie 22 lata i niewielkie doświadczenie w wykonywaniu muzyki współczesnej, Niemka jako pierwsza wykonała solową partię

"Łańcucha II". Lutosławski, zachwycony występem Mutter, opracował dla niej orkiestrową wersję "Partity", aby skrzypaczka mogła wykonywać ją wraz z "Łańcuchem II" na jego koncertach kompozytorskich. Gdy została mamą, skomponował dla niej kołysankę.

Mutter wystąpi w warszawskiej filharmonii 25 stycznia. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Na koncercie usłyszymy cztery utwory Lutosławskiego: "Partitę", "Interludium", "Łańcuch II" i III Symfonię. Artyści wykonają także "Sostenuto" Pawła Szymańskiego, które kompozytor napisał na zamówienie Filharmonii Narodowej.

Fiński dyrygent Esa-Pekka Salonen przyjedzie do Warszawy z brytyjską Philharmonia Orchestra, którą obecnie kieruje. Na koncercie 13 marca wystąpi także wiolonczelista Truls Mork. Artyści zaprezentują dwa utwory Lutosławskiego, "Muzykę żałobną" i Koncert wiolonczelowy oraz suitę "Moja matka gęś" Maurice'a Ravela.

Salonen zrealizuje w Roku Lutosławskiego cykl 15 koncertów orkiestrowych z utworami jubilata. Na pierwszym z nich - 30 stycznia w Londynie - wystąpi pianista Krystian Zimmerman, który zagra dedykowany mu przez Lutosławskiego Koncert fortepianowy. W ramach projektu "Woven Words" (z ang. słowa utkane) Salonen z Philharmonia Orchestra będzie prezentować muzykę kompozytora także w Tokio, Madrycie, Wiedniu i Berlinie.

W ramach Roku Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej 22 i 23 lutego brytyjski tenor Ian Bostridge zaśpiewa "Paroles tissees", 1 marca szwedzki pianista Peter Jablonski zagra Koncert fortepianowy, a

24 i 25 maja siostry Katia i Marielle Labeque z Francji przedstawią swoją interpretację Wariacji na temat Paganiniego na dwa fortepiany. Po wakacyjnej przerwie, w nowym sezonie artystycznym usłyszymy jeszcze m.in. barytona Philippe'a Rouillona w utworze "Les espaces du sommeil".

Dwaj pianiści Krzysztof Herdzin i Filip Wojciechowski podczas kameralnego występu 5 listopada nawiążą do duetu fortepianowego Lutosławski-Panufnik, który występował w warszawskich kawiarniach podczas niemieckiej okupacji. Zabrzmią Wariacje na temat Paganiniego oraz improwizacje popularnych melodii Lutosławskiego skomponowanych przez niego podczas II wojny światowej.

Obchodami Roku Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej jej szef - dyrygent Antoni Wit zakończy po ponad 10 latach swoją pracę w tej placówce. 1 września stanowisko dyrektora naczelnego obejmie Wojciech Nowak, obecnie zastępca Wita, a stanowisko dyrektora artystycznego - dyrygent Jacek Kaspszyk.

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook