Jedynie prawda jest ciekawa


W Filharmonii Narodowej będą rocznicowe koncerty

11.01.2013

W ramach Roku Lutosławskiego na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpią cenieni przez kompozytora dyrygent Esa-Pekka Salonen oraz skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. W 100. rocznicę urodzin klasyka współczesności upamiętni w filharmonii 30 koncertów.

W 2013 r. w warszawskiej filharmonii zabrzmi prawie 40 dzieł Lutosławskiego w wykonaniu znakomitych artystów. Obok Salonena i Mutter, wystąpią też dyrygenci: Stanisław Skrowaczewski, Krzysztof Penderecki, Łukasz Borowicz, Antoni Wit, Roberto Abbado, Aleksander Lazarew, Ernest Martinez

Izquierdo i John Storgards. Zaprezentowana zostanie cała twórczość symfoniczna i kameralna Lutosławskiego oraz dzieła kameralne.

25 stycznia, w dniu 100. rocznicy urodzin Lutosławskiego, wystąpi w Warszawie najbardziej ceniona przez kompozytora skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. W 1985 r., mając zaledwie 22 lata i niewielkie doświadczenie w wykonywaniu muzyki współczesnej, Niemka jako pierwsza wykonała solową partię

"Łańcucha II". Lutosławski, zachwycony występem Mutter, opracował dla niej orkiestrową wersję "Partity", aby skrzypaczka mogła wykonywać ją wraz z "Łańcuchem II" na jego koncertach kompozytorskich. Gdy została mamą, skomponował dla niej kołysankę.

Mutter wystąpi w warszawskiej filharmonii 25 stycznia. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Na koncercie usłyszymy cztery utwory Lutosławskiego: "Partitę", "Interludium", "Łańcuch II" i III Symfonię. Artyści wykonają także "Sostenuto" Pawła Szymańskiego, które kompozytor napisał na zamówienie Filharmonii Narodowej.

Fiński dyrygent Esa-Pekka Salonen przyjedzie do Warszawy z brytyjską Philharmonia Orchestra, którą obecnie kieruje. Na koncercie 13 marca wystąpi także wiolonczelista Truls Mork. Artyści zaprezentują dwa utwory Lutosławskiego, "Muzykę żałobną" i Koncert wiolonczelowy oraz suitę "Moja matka gęś" Maurice'a Ravela.

Salonen zrealizuje w Roku Lutosławskiego cykl 15 koncertów orkiestrowych z utworami jubilata. Na pierwszym z nich - 30 stycznia w Londynie - wystąpi pianista Krystian Zimmerman, który zagra dedykowany mu przez Lutosławskiego Koncert fortepianowy. W ramach projektu "Woven Words" (z ang. słowa utkane) Salonen z Philharmonia Orchestra będzie prezentować muzykę kompozytora także w Tokio, Madrycie, Wiedniu i Berlinie.

W ramach Roku Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej 22 i 23 lutego brytyjski tenor Ian Bostridge zaśpiewa "Paroles tissees", 1 marca szwedzki pianista Peter Jablonski zagra Koncert fortepianowy, a

24 i 25 maja siostry Katia i Marielle Labeque z Francji przedstawią swoją interpretację Wariacji na temat Paganiniego na dwa fortepiany. Po wakacyjnej przerwie, w nowym sezonie artystycznym usłyszymy jeszcze m.in. barytona Philippe'a Rouillona w utworze "Les espaces du sommeil".

Dwaj pianiści Krzysztof Herdzin i Filip Wojciechowski podczas kameralnego występu 5 listopada nawiążą do duetu fortepianowego Lutosławski-Panufnik, który występował w warszawskich kawiarniach podczas niemieckiej okupacji. Zabrzmią Wariacje na temat Paganiniego oraz improwizacje popularnych melodii Lutosławskiego skomponowanych przez niego podczas II wojny światowej.

Obchodami Roku Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej jej szef - dyrygent Antoni Wit zakończy po ponad 10 latach swoją pracę w tej placówce. 1 września stanowisko dyrektora naczelnego obejmie Wojciech Nowak, obecnie zastępca Wita, a stanowisko dyrektora artystycznego - dyrygent Jacek Kaspszyk.

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook