Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera "Dżumy" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu

19.03.2013

W niedzielę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera "Dżumy" Alberta Camusa w reż. Pawła Świątka. Spektakl ma być próbą szukania odpowiedzi m.in. Na pytanie czy media są największą dżumą współczesnego świata.

Dyrektor opolskiego teatru Tomasz Konina podczas zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej zapowiedział, że "Dżuma" będzie trzecią w tym roku premierą kierowanej przez niego placówki i drugim dla opolskich widzów artystycznym spotkaniem z Pawłem Świątkiem. Reżyser debiutował w Opolu w 2011 r. realizacją trzech jednoaktówek Becketta - "Komedii", "Szczęśliwych dni" oraz "Ostatniej taśmy Krappa". "Przez ten czas Paweł zrobił bardzo głośne i ważne spektakle - m.in. „Pawia królowej” w Starym Teatrze w Krakowie według Doroty Masłowskiej czy "Mitologie w Teatrze Polskim we Wrocławiu" - powiedział Konina. - "Do Opola wraca ze sztuką osnutą na wielkiej powieści literatury światowej".

Reżyser spektaklu stwierdził, że jego "Dżuma" ma być rozmową o człowieku medialnym i pretekstem do zadania kilku pytań. Np.: o to czym jest dla współczesnego człowieka dżuma rozumiana jako relacjonowana współcześnie masowo przez media katastrofa; jak na takie katastrofy reagują ludzie; czy bliskość dramatu sprawia, że jest on inaczej postrzegany.

Spektakl ma trwać około godziny. Odnosząc się do fabuły reżyser zdradził jedynie, że w przedstawieniu przyjęta została perspektywa reporterów, którzy jadą do Korei i stamtąd opisują dziejące się na miejscu wydarzenia. Wyjaśnił, że wybór padł właśnie na Koreę, bo jest to jego zdaniem obecnie najbardziej zamknięte miejsce na świecie. "A my Europejczycy bardzo łatwo jesteśmy w stanie wskazywać w nim różne dżumy - dżumę ideologiczną, dżumę głodu" - wyliczał Świątek. - "Bardzo mało wiemy o tym regionie świata, a całą wiedzę jaką mamy czerpiemy od zagranicznych dziennikarzy, którzy przyjmują demokratyczną perspektywę zakładającą, że my w Europie wiemy lepiej".

Dodał też, że w przekonaniu twórców spektaklu ta sceniczna Korea ma być też miejscem reprezentującym Azję i wschód oraz ideologię totalitarną, której Europejczycy już się wyzbyli. Reżyser przyznał, że spektakl jest też w pewnym stopniu wymierzony w media. "Pytamy w nim czy nie jest czasem tak, że dżumą i szczurami które ją roznoszą nie są reporterzy czekający tylko na to, by zrobić zdjęcie, tuż przed momentem śmierci czy katastrofy" - tłumaczył twórca sztuki.

W lutym w ramach przygotowań do premiery "Dżumy" Teatr Kochanowskiego zaprosił mieszkańców Opola do współtworzenia filmu, który będzie wyświetlany we foyer teatru przed spektaklem. Projekt nazywał się "Studio Dżuma", a jego twórcy prosili, by Opolanie nagrywali w konkretnych dniach przed ustawionymi w różnych punktach miasta kamerami swoje wypowiedzi na temat życia i funkcjonowania w Opolu - o tym, co w tym mieście fascynuje, a co boli albo przeszkadza.

"Akcja miała na celu zaproszenie widzów do refleksji nad tym czym jest dżuma w Opolu. Chcieliśmy nią też pokazać, że Camus nie pisał o konkretnej chorobie, tylko o stanie życia mieszkańców, mniejszej społeczności" - stwierdził Świątek. Dodał, że film ma być elementem budowania dramaturgii spektaklu.

W przedstawieniu wystąpią aktorzy opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego - Aleksandra Cwen, Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Rogowska, Judyta Paradzińska, Mirosław Bednarek i Maciej Namysło. Za scenariusz i dramaturgię spektaklu odpowiada Mateusz Pakuła, a za scenografię Marcin Chlanda.

PAP, lz

[fot: Spektakl „Dwanaście stacji” w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu, teatropole.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook