Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera "Dżumy" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu

19.03.2013

W niedzielę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera "Dżumy" Alberta Camusa w reż. Pawła Świątka. Spektakl ma być próbą szukania odpowiedzi m.in. Na pytanie czy media są największą dżumą współczesnego świata.

Dyrektor opolskiego teatru Tomasz Konina podczas zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej zapowiedział, że "Dżuma" będzie trzecią w tym roku premierą kierowanej przez niego placówki i drugim dla opolskich widzów artystycznym spotkaniem z Pawłem Świątkiem. Reżyser debiutował w Opolu w 2011 r. realizacją trzech jednoaktówek Becketta - "Komedii", "Szczęśliwych dni" oraz "Ostatniej taśmy Krappa". "Przez ten czas Paweł zrobił bardzo głośne i ważne spektakle - m.in. „Pawia królowej” w Starym Teatrze w Krakowie według Doroty Masłowskiej czy "Mitologie w Teatrze Polskim we Wrocławiu" - powiedział Konina. - "Do Opola wraca ze sztuką osnutą na wielkiej powieści literatury światowej".

Reżyser spektaklu stwierdził, że jego "Dżuma" ma być rozmową o człowieku medialnym i pretekstem do zadania kilku pytań. Np.: o to czym jest dla współczesnego człowieka dżuma rozumiana jako relacjonowana współcześnie masowo przez media katastrofa; jak na takie katastrofy reagują ludzie; czy bliskość dramatu sprawia, że jest on inaczej postrzegany.

Spektakl ma trwać około godziny. Odnosząc się do fabuły reżyser zdradził jedynie, że w przedstawieniu przyjęta została perspektywa reporterów, którzy jadą do Korei i stamtąd opisują dziejące się na miejscu wydarzenia. Wyjaśnił, że wybór padł właśnie na Koreę, bo jest to jego zdaniem obecnie najbardziej zamknięte miejsce na świecie. "A my Europejczycy bardzo łatwo jesteśmy w stanie wskazywać w nim różne dżumy - dżumę ideologiczną, dżumę głodu" - wyliczał Świątek. - "Bardzo mało wiemy o tym regionie świata, a całą wiedzę jaką mamy czerpiemy od zagranicznych dziennikarzy, którzy przyjmują demokratyczną perspektywę zakładającą, że my w Europie wiemy lepiej".

Dodał też, że w przekonaniu twórców spektaklu ta sceniczna Korea ma być też miejscem reprezentującym Azję i wschód oraz ideologię totalitarną, której Europejczycy już się wyzbyli. Reżyser przyznał, że spektakl jest też w pewnym stopniu wymierzony w media. "Pytamy w nim czy nie jest czasem tak, że dżumą i szczurami które ją roznoszą nie są reporterzy czekający tylko na to, by zrobić zdjęcie, tuż przed momentem śmierci czy katastrofy" - tłumaczył twórca sztuki.

W lutym w ramach przygotowań do premiery "Dżumy" Teatr Kochanowskiego zaprosił mieszkańców Opola do współtworzenia filmu, który będzie wyświetlany we foyer teatru przed spektaklem. Projekt nazywał się "Studio Dżuma", a jego twórcy prosili, by Opolanie nagrywali w konkretnych dniach przed ustawionymi w różnych punktach miasta kamerami swoje wypowiedzi na temat życia i funkcjonowania w Opolu - o tym, co w tym mieście fascynuje, a co boli albo przeszkadza.

"Akcja miała na celu zaproszenie widzów do refleksji nad tym czym jest dżuma w Opolu. Chcieliśmy nią też pokazać, że Camus nie pisał o konkretnej chorobie, tylko o stanie życia mieszkańców, mniejszej społeczności" - stwierdził Świątek. Dodał, że film ma być elementem budowania dramaturgii spektaklu.

W przedstawieniu wystąpią aktorzy opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego - Aleksandra Cwen, Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Rogowska, Judyta Paradzińska, Mirosław Bednarek i Maciej Namysło. Za scenariusz i dramaturgię spektaklu odpowiada Mateusz Pakuła, a za scenografię Marcin Chlanda.

PAP, lz

[fot: Spektakl „Dwanaście stacji” w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu, teatropole.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 3. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 4. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook