Jedynie prawda jest ciekawa


Breżniew, Gierek, Honecker i inni…

02.10.2012

"Komunizm - La Belle Epoque " - nie tylko dla koneserów kinematografii demoludów z lat 70. Węgierski odpowiednik „Misia”, bułgarski - „Rejsu”, czechosłowacki - „07 zgłoś się” i wiele innych filmów będzie można zobaczyć w warszawskiej Kinotece.

To część trzydniowego przedsięwzięcia pod nazwą „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”

Od czwartku 4 października w Warszawie będzie okazja, by uczestniczyć w szczególnym wydarzeniu naukowo-edukacyjno-kulturalnym. W ramach przeglądu filmowego, konferencji naukowej i wernisażu plenerowej wystawy przedstawione zostaną różne aspekty życia codziennego w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego” to tytuł wspólnego przedsięwzięcia Instytutu Pamięci Narodowej oraz Bułgarskiego Instytut Kultury w Warszawie, Czeskiego Centrum, Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Instytutu Słowackiego w Warszawie i Węgierskiego Instytut Kultury w Warszawie

W ramach czwartkowego przeglądu filmowego zaprezentowane zostanie pięć filmów fabularnych, charakterystycznych dla epoki lat 70. w każdym z państw sowieckiego bloku. Wśród nich znajdzie się m.in. 29. odcinek czechosłowackiego serialu „Trzydzieści przypadków majora Zemana” i czwarty polskiego „Czterdziestolatka”, kultowa węgierska satyra „Świszczący kamień”, znana bułgarska komedia „Ciepło”. Słowację będzie reprezentował obraz „ Zbuduj dom, zasadź drzewo”. Pokaz zakończy monumentalny obraz „2050 lat od założenia pierwszego państwa Daków”, będący zapisem monstrualnego przedstawienia przygotowanego na zlecenie Ceauşescu.

Piątkowa (5 października) konferencja zgromadzi kilkunastu historyków, którzy przedstawią różne aspekty życia w krajach bloku wschodniego lat 70. XX w. Będzie można usłyszeć m.in. o kulcie radzieckich przywódców, warunkach życia, położeniu kobiet, hipisach, kinie, terroryzmie. Konferencja odbędzie się w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).

W sobotę 6 października o godz. 12 na skwerze ks. Jana Twardowskiego (róg Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej – pod Domem Spotkań z Historią) zostanie otwarta wystawa plenerowa „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”. Oglądać będzie ją można do 6 listopada 2012 r.

Partnerem przedsięwzięcia jest Dom Spotkań z Historią. Na przegląd filmowy, konferencję i wernisaż wystawy – wstęp wolny.

ansa/IPN

czytaj także:

Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook