Jedynie prawda jest ciekawa


Zwiedź Zamek Królewski w internecie

24.06.2013

Wszystkie dzieła sztuki i archiwalia z Zamku Królewskiego w Warszawie mają trafić do internetu w formie cyfrowych kopii. Obrazy nadwornych malarzy Stanisława Poniatowskiego - Bacciarellego i Canaletta - można oglądać już teraz na nowej stronie internetowej placówki.

"Wiele obiektów, które znajdują się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, ma znaczenie ogólnoeuropejskie, może ogólnoświatowe. Naszym celem na najbliższe lata jest umożliwienie dotarcia do tych zbiorów szerokiej grupie odbiorców, przeniesienie ich do świata cyfrowego" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor placówki Andrzej Rottermund.

Jak poinformował, zdigitalizowane mają zostać wszystkie dzieła sztuki i archiwalia zgromadzone na Zamku Królewskim. Na jego zmodernizowanej stronie internetowej można już oglądać ok. 50 obiektów, wśród nich obrazy dwóch nadwornych malarzy Stanisława Augusta Poniatowskiego: Marcella Bacciarellego i Canaletta.

Zdigitalizowane mają zostać nie tylko obiekty prezentowane w zamkowych wnętrzach, lecz także muzealia na co dzień niedostępne dla zwiedzających, które są przechowywane w magazynach. Docelowo internauci będą mogli zobaczyć obrazy, porcelanę, tkaniny, meble, mapy, medale i monety z zamkowych zasobów.

Na stronie muzeum można oglądać dzieła w dwóch wymiarach, Zamek Królewski planuje też digitalizację 3D. Kierownik zespołu ds. digitalizacji zbiorów Aldona Modrzewska powiedziała, że w następnym roku placówka uruchomi specjalną witrynę przystosowaną do prezentowania cyfrowych kopii obiektów w trzech wymiarach.

W tym celu Zamek Królewski prowadzi też rozmowy z trzema innymi rezydencjami królewskimi. Wspólnie z Łazienkami Królewskimi w Warszawie, Pałacem w Wilanowie i Zamkiem Wawelskim w Krakowie placówka planuje przeprowadzenie programu pilotażowego na jesieni br.

Zbiory zamkowe w formie cyfrowej mają być także dostępne za pośrednictwem Europeany, internetowego muzeum, archiwum i biblioteki Europy.

Przed przystąpieniem do digitalizacji na Zamku Królewskim powołano specjalny zespół, przygotowano pracownię fotograficzną, zmodernizowano serwery i sieć teleinformatyczną. Aby zdigitalizować np. obraz, specjaliści najpierw zdejmują go ze ściany, konserwują, a potem przenoszą do pracowni fotograficznej, w której jest fotografowany i skanowany.

Zamek Królewski w Warszawie jest w posiadaniu ponad 50 tys. muzealiów i blisko 100 tys. jednostek archiwalnych. Zdigitalizowane mają zostać także zbiory działających na zamku fundacji: im. Ciechanowieckich (blisko 950 obiektów) i Teresy Sahakian (blisko 800) oraz Fundacji Zbiorów Tomasza Niewodniczańskiego (blisko 17 tys.).

Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie ponad 1,1 mln zł, dotacji przyznanej przez Fundację Teresy Sahakian w kwocie ponad 130 tys. zł oraz z własnych funduszy Zamku Królewskiego w Warszawie.

PAP, lz

[fot: zamek-krolewski.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook