Jedynie prawda jest ciekawa


Zwiedź Zamek Królewski w internecie

24.06.2013

Wszystkie dzieła sztuki i archiwalia z Zamku Królewskiego w Warszawie mają trafić do internetu w formie cyfrowych kopii. Obrazy nadwornych malarzy Stanisława Poniatowskiego - Bacciarellego i Canaletta - można oglądać już teraz na nowej stronie internetowej placówki.

"Wiele obiektów, które znajdują się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, ma znaczenie ogólnoeuropejskie, może ogólnoświatowe. Naszym celem na najbliższe lata jest umożliwienie dotarcia do tych zbiorów szerokiej grupie odbiorców, przeniesienie ich do świata cyfrowego" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor placówki Andrzej Rottermund.

Jak poinformował, zdigitalizowane mają zostać wszystkie dzieła sztuki i archiwalia zgromadzone na Zamku Królewskim. Na jego zmodernizowanej stronie internetowej można już oglądać ok. 50 obiektów, wśród nich obrazy dwóch nadwornych malarzy Stanisława Augusta Poniatowskiego: Marcella Bacciarellego i Canaletta.

Zdigitalizowane mają zostać nie tylko obiekty prezentowane w zamkowych wnętrzach, lecz także muzealia na co dzień niedostępne dla zwiedzających, które są przechowywane w magazynach. Docelowo internauci będą mogli zobaczyć obrazy, porcelanę, tkaniny, meble, mapy, medale i monety z zamkowych zasobów.

Na stronie muzeum można oglądać dzieła w dwóch wymiarach, Zamek Królewski planuje też digitalizację 3D. Kierownik zespołu ds. digitalizacji zbiorów Aldona Modrzewska powiedziała, że w następnym roku placówka uruchomi specjalną witrynę przystosowaną do prezentowania cyfrowych kopii obiektów w trzech wymiarach.

W tym celu Zamek Królewski prowadzi też rozmowy z trzema innymi rezydencjami królewskimi. Wspólnie z Łazienkami Królewskimi w Warszawie, Pałacem w Wilanowie i Zamkiem Wawelskim w Krakowie placówka planuje przeprowadzenie programu pilotażowego na jesieni br.

Zbiory zamkowe w formie cyfrowej mają być także dostępne za pośrednictwem Europeany, internetowego muzeum, archiwum i biblioteki Europy.

Przed przystąpieniem do digitalizacji na Zamku Królewskim powołano specjalny zespół, przygotowano pracownię fotograficzną, zmodernizowano serwery i sieć teleinformatyczną. Aby zdigitalizować np. obraz, specjaliści najpierw zdejmują go ze ściany, konserwują, a potem przenoszą do pracowni fotograficznej, w której jest fotografowany i skanowany.

Zamek Królewski w Warszawie jest w posiadaniu ponad 50 tys. muzealiów i blisko 100 tys. jednostek archiwalnych. Zdigitalizowane mają zostać także zbiory działających na zamku fundacji: im. Ciechanowieckich (blisko 950 obiektów) i Teresy Sahakian (blisko 800) oraz Fundacji Zbiorów Tomasza Niewodniczańskiego (blisko 17 tys.).

Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie ponad 1,1 mln zł, dotacji przyznanej przez Fundację Teresy Sahakian w kwocie ponad 130 tys. zł oraz z własnych funduszy Zamku Królewskiego w Warszawie.

PAP, lz

[fot: zamek-krolewski.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook