Jedynie prawda jest ciekawa


ZOMO pod choinkę

24.12.2012

Na mocy uchwały Rady Ministrów PRL 24 grudnia 1956 roku utworzono Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej. Stało się to po ostrych starciach czerwcowych w Poznaniu, gdzie zginęło kilkadziesiąt osób w wyniku użycia wojska do rozpędzania demonstracji.

To „bijące serce partii” - jak dość szybko te paramilitarne oddziały nazwali Polacy - służyło do „likwidacji zbiorowych naruszeń porządku publicznego” aż do września 1989 r, gdy ZOMO zostały przemianowane na Odziały Prewencji Milicji Obywatelskiej, a po zmianie nazwy milicja na policja – na Oddziały Prewencji Policji i tak jest do dzisiaj.

Po raz pierwszy ZOMO użyto do demonstracji siły już w styczniu 1957 r. w dniu wyborów do sejmu. Pierwszą demonstrację jaką rozbili ZOMOwcy była ta w marcu 57’ w podrzeszowskiej wsi, gdzie protestowało kilkaset osób w obronie kościelnego majątku ziemskiego. 

Od chwili powołania do życia ZOMO formacja stała się znienawidzonym przez Polaków narzędziem represji, zaś służący w nich mężczyźni, którzy przyszli do ZOMO jako ochotnicy z poboru wojskowego, długo po zakończeniu służby byli traktowani w swoich środowiskach jak renegaci.

Służba w ZOMO w latach 70. była dość atrakcyjna. Odbywała się w dużych miastach, nie było wyjazdów na poligony, a w koszarach nie było „fali”.

Dość szybko ZOMO przekształciło się w sprawną organizację paramilitarną. Jej ćwiczenia przyjeżdżali towarzysze z „zaprzyjaźnionych krajów”.

Prawdziwy „chrzest bojowy” formacja miała w czasie stanu wojennego. ZOMOwcy z plutonu specjalnego nie zawahali się użyć broni w kopalni Wujek, gdzie zabili dziewięciu górników.

Polacy oprócz tego, że oczywiście bali się ZOMO, to oczywiście śmiali się nich, podobnie jak z groźnego Gestapo podczas okupacji niemieckiej. Powstawały wierszowane dowcipy: „Ani Ixi ani Omo nie wypierze tak jak ZOMO”, albo: „Wstąp do ZOMO, zanim ZOMO wstąpi do ciebie!”

Nic jednak nie przesłoni faktu, że wiele osób, nawet przypadkowych, bo akurat przechodzących przez rejon zamieszek, zostało mocno poturbowanych przez najpierw bijących, a potem myślących ZOMOwców. Ciężkie uszczerbki na zdrowi nie były czymś wyjątkowym.

Slaw/ Wirtualna Polska

[FOTO: http://www.milicja.waw.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook