Jedynie prawda jest ciekawa


Zofia Pilecka o Muzeum Żołnierzy Wyklętych

07.07.2016

To muzeum jest dla mnie rzeczą bardzo ważną. W Warszawie musi być taka placówka, i to z prawdziwego zdarzenia. Tak jak Muzeum Powstania Warszawskiego, tak też Muzeum Żołnierzy Wyklętych, którzy w tym miejscu tak wiele swojej krwi przelali, powinno mieć swoje miejsce na mapie stolicy - powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz w rozmowie z Naszym Dziennikiem.

Córka rotmistrza Pileckiego podkreśliła, że bardzo ważne jest odszukanie wszystkich żołnierzy wyklętych.

- Trzeba zebrać tutaj wszystkie materiały dotyczące tych żołnierzy, którzy zginęli na Rakowieckiej. (…) Cały czas czekam na swojego tatusia, lecz możliwe, że się nie doczekam. Nie znam osoby, która bezpośrednio przekazała te informacje i znam je tylko z drugiej ręki, ale podobno ciała Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa „Nila” miały zostać spalone w nieistniejącym już palenisku - mówiła Zofia Pilecka.

Jak podkreśliła, to muzeum to zwieńczenie pewnej batalii o upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych.

- To miejsce stało się dla mnie miejscem świętym. Nie tylko ze względu na mojego tatę, ale również tych wszystkich, którzy zostali zgładzeni w więzieniu mokotowskim. Mamy obecnie już taki czas, że możemy to czynić otwarcie, wierząc w słuszność naszych intencji - zwróciła uwagę.

Dodała także, że jest optymistką i wierzy, że szczątki jej ojca się odnajdą.

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” odniosła się także do sprawy obniżenia emerytur dla byłych funkcjonariuszy PRL-u. Jak podkreśliła, ta sprawa powinna być już dawno załatwiona.

- Ja sama dostaję 1800 zł emerytury za 36 lat bardzo ciężkiej i trudnej pracy w sytuacji, kiedy mój ojciec był człowiekiem wyklętym. Tamci mordowali i mieli zupełnie inne wyobrażenie o Polsce, a mogą dziś żyć spokojnie ponad stan. Tak nie powinno być. Jeżeli dziś taka możliwość istnieje, to trzeba to uczynić, choć zapewne wywoła to ogromną burze w szklance wody -  podkreśliła córka rtm. Witolda Pileckiego.

wkt/Nasz Dziennik

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 4. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 5. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 6. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 7. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook