Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zmarł obrońca Westerplatte

13.10.2011

Jan Lelej był jednym z dwóch ostatnich żyjących Westerplatczyków. Z ponad 200-osobowej załogi Westerplatte pozostał jedynie 96-letni Ignacy Skowron z Kielc.

Mieszkający po wojnie w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) Jan Lelej od kilku lat obłożnie chorował, nie wstawał z łóżka. Ostatnie tygodnie życia spędził w ciężkim stanie zdrowia pod opieką pielęgniarek z DPS "Kombatant" w Olsztynie.

Jan Lelej urodził się 10 maja 1917 r. w Ugłach k. Wołożyna (obecna Białoruś), w rodzinie rolniczej. W 1938 r. dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 86 Pułku Piechoty w Mołodecznie. Rok później zgłosił się do szkoły podoficerskiej.

Jako elew kompanii szkolnej trafił do II baonu Strzelców Morskich w Gdyni, skąd 13 sierpnia 1939 r. oddelegowano go do służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Z 31 sierpnia na 1 września pełnił wartę nocną. Podczas obrony walczył w wartowni nr 5, a po jej zbombardowaniu w składzie placówki "Tor kolejowy". Odniósł niegroźne rany od wybuchu pocisku artyleryjskiego.

Po kapitulacji trafił do stalagu w Prusach Wschodnich, skąd pod koniec wojny zbiegł z kolumny ewakuowanych jeńców. Po wojnie osiedlił się w Ostródzie.

W 1989 r. Jan Lelej został awansowany na stopień podporucznika i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

PAP
[fot. Wikipedia.org]
Słowa kluczowe:

Ewsterplatte

,

obrońca

,

śmierć

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook