Jedynie prawda jest ciekawa


Zdjęcia do "Tajemnicy Westerplatte" zakończone

05.09.2012

"Tajemnica Westerplatte", z Michałem Żebrowskim w jednej z głównych ról, jest w fazie postprodukcji, zdjęcia zakończono. Data premiery nie jest jeszcze ustalona, rozważane terminy to listopad i luty - poinformował producent wykonawczy filmu Jacek Samojłowicz.

Oprócz wprowadzenia filmu do kin, twórcy chcieliby zaprezentować go na przyszłorocznym festiwalu w Berlinie - powiedział producent.

W obsadzie filmu, poświęconego obronie Westerplatte, w reżyserii Pawła Chochlewa, są m.in.: Michał
Żebrowski (jako major Henryk Sucharski), Robert Żołędziewski (w roli kapitana Franciszka Dąbrowskiego), Piotr Adamczyk, Mirosław Baka, Przemysław Cypryański, Jan Englert, Andrzej Grabowski, Bartosz Obuchowicz, Borys Szyc, Jakub Tolak, Jakub Wesołowski i Mirosław Zbrojewicz. Autorem zdjęć jest Waldemar Szmidt. Wśród koproducentów filmu są Litwini - powiedział Samojłowicz.

Jak wyjaśnił, "Tajemnica Westerplatte" będzie m.in. "opowieścią o zderzeniu się dwóch postaw, reprezentowanych przez głównych bohaterów: postawy romantyka, pochodzącego ze szlachty kapitana Franciszka Dąbrowskiego, który nie chciał się poddać, pragnął zginąć za ojczyznę, oraz postawy majora Henryka Sucharskiego".

"Sucharski, doświadczony oficer, stał przed dylematem. Wykonał już rozkaz utrzymania placówki przez 24 godziny. Zastanawiał się, czy jego żołnierze, wśród których wielu było rannych, skazanych na pewną śmierć bez odpowiedniej opieki lekarskiej, bez jakiejkolwiek nadziei na pomoc, żołnierze stawiający opór przeważającej sile wroga, mają wciąż walczyć, czy też powinni poddać się z honorem" - powiedział producent.

Podkreślił, że "Tajemnica Westerplatte" będzie "filmem patriotycznym, w którym ukazane zostaną bohaterstwo, męstwo, odwaga polskich żołnierzy". "Ja sam pochodzę z Trójmiasta. Zostałem wychowany w duchu patriotycznym. Nie przyłożyłbym się do powstania tego filmu, jeśli uznałbym, że jest on w jakimkolwiek stopniu antypolski" - zapewnił producent.

"Opowiemy o wartościach takich jak honor, waga danego słowa. Ten film dedykowany jest m.in. młodzieży szkolnej, dla której wartości te powinny stanowić wzór" - podkreślił w rozmowie z PAP Samojłowicz.

Przypomniał, że realizację "Tajemnicy Westerplatte" rozpoczęto jesienią 2009 r. Ekipa filmowa przez około 30 dni kręciła wówczas zdjęcia na Litwie, m.in. na poligonie pod Wilnem. Następnie na około dwa lata prace zdjęciowe zostały przerwane. Wznowiono je w listopadzie 2011 r.; wtedy zdjęcia realizowano w Warszawie, na terenie wytwórni filmowej przy ul. Chełmskiej. Kolejny etap zdjęć odbył się w kwietniu 2012 r., filmowcy pracowali m.in. na poligonie w Zielonce, gdzie padł ostatni klaps.

Po okresie zdjęć na Litwie prace nad filmem przerwano, media donosiły o zawirowaniach przy jego produkcji, m.in. o problemach finansowych. Głośno było również o rezygnacji z udziału w filmie aktora Bogusława Lindy, a także o kłopotach aktora ze zdrowiem. Linda grał rolę majora Sucharskiego. Jesienią 2011 r. jako odtwórca tej roli zastąpił Lindę na planie inny aktor, Michał Żebrowski. Producentem wykonawczym filmu został wówczas Jacek Samojłowicz. Wcześniej, w pierwszym etapie zdjęć, produkcję nadzorował Jacek Lipski.

Jak powiedział PAP Samojłowicz, producenci filmu mają jeszcze pewne zaległości finansowe wobec ludzi, którzy pracowali przy "Tajemnicy Westerplatte" w okresie zdjęć na Litwie. "Jeśli chodzi o osoby  autorsko uprawnione, które nie otrzymały wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy przy tym filmie: będą podpisane z nimi porozumienia, w których producenci, w imieniu własnym i koproducentów, zobowiążą się do spłaty zaległości w części lub w całości z pierwszych wpływów z filmu" - powiedział Samojłowicz.

Paweł Chochlew wyreżyserował "Tajemnicę Westerplatte" na podstawie własnego scenariusza. Jacek Samojłowicz poinformował, że od momentu rozpoczęcia prac nad filmem scenariusz ten uległ zmianom, ale niewielkim.

Pytany o przewidywaną datę polskiej premiery kinowej filmu, producent wyjaśnił, że rozważane są obecnie dwa terminy: 8 listopada tego roku oraz 1 lutego przyszłego roku.

Przygotowaniom do realizacji "Tajemnicy Westerplatte" towarzyszyły w 2008 r. kontrowersje. Wywołał je scenariusz filmu. Polski Instytut Sztuki Filmowej postanowił dofinansować "Tajemnicę
Westerplatte", oceniając jej scenariusz wysoko. Dyskusja wokół scenariusza rozgorzała wtedy gdy twórcy filmu zgłosili się do Kancelarii Premiera RP z prośbą o objęcie produkcji patronatem. Zespół
historyków, który analizował wówczas scenariusz, ocenił go jednak krytycznie. "Scenariusz nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. To fikcja literacka, która w dodatku uderza w godność i honor polskich żołnierzy" - mówił cytowany w 2008 r. w "Gazecie Wyborczej" szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.

Przeciw protestom historyków stanęli artyści. Grupa znanych twórców filmowych skierowała ws. "Tajemnicy Westerplatte" list otwarty do mediów i polityków. Podpisali się pod nim m.in.: Filip Bajon, Jacek Bromski, Agnieszka Holland i Jerzy Stuhr. "Trudno nam zrozumieć, że politycy, przyznający się do solidarnościowych korzeni, uważają za stosowne wprowadzać cenzurę prewencyjną metodą faktów dokonanych, korzystając z instytucji państwa. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której legalnie i zgodnie z procedurami przyznane dofinansowanie mogło być unieważnione pod naciskiem
polityków. Zwłaszcza przed powstaniem obrazu filmowego i dokonaniem jego rzetelnej oceny" - napisali autorzy listu z września 2008 r.

Reżyser Paweł Chochlew w rozmowie z PAP w 2008 r. zapewniał, że "Tajemnica Westerplatte" będzie "filmem patriotycznym, w żadnym razie nie antypolskim".

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook