Jedynie prawda jest ciekawa


Zbrodnia katyńska – 73 lata po

11.10.2013

Sowieci, a także ich współcześni spadkobiercy, z tego samego zresztą resortu, który wiosną 1940 roku rozstrzelał co najmniej 21 768 obywateli polskich, to prawdziwi mistrzowie Kłamstwa.

Niemiecki nazizm zbudował perfekcyjną maszynę do mordowania milionów. Tak skuteczną, że w ciągu kilku lat pół narodu żydowskiego zamieniono w pola popiołów. Jednak zbrodnie Niemców były inne były wprost. Hitler już w Main Kampf jasno zapowiadał, co zrobi. Sowieci przeciwnie, nie żałowali światu pięknych, wyrastających z najlepszych humanistycznych tradycji słów o wolności, sprawiedliwości i równości. O końcu podziału na rasy i narody. Dlatego ich kłamstwa były tak skuteczne. I skuteczne pozostają. Zachodowi zainfekowali bowiem truciznę, która działa i dziś.

Czy tych co najmniej 21 768 obywateli polskich nie mogli po prostu zesłać do łagrów, tak jak uczynili to z półtora miliona innych Polaków? Dlaczego wymyślili zbrodnię tak diabelską?

Sowieci chcieli zniszczyć polską elitę, inteligencję bo to przecież byli w większości inteligenci, oficerowie rezerwy? Na pewno. Chcieli zemścić się za klęskę 1920 roku? Także bardzo prawdopodobne. Ale był także jeszcze jeden cel: trwałe złamanie Polski i Polaków. Bo zbrodnia tej skali, tej metody (strzały w tył głowy), zbrodnia tak bardzo nieludzka, poza tym, co wyobrażalne, nawet w warunkach wojennych zawsze pacyfikuje naród. Katyń był czymś w rodzaju bomby atomowej zrzuconej na Polskę. Po czymś takim wola walki, a nawet wola życia, stają się kategoriami z innego świata. W pewnym sensie – nie ma już nic. Plan się nie powiódł, ale nie jest też tak, że nie ma po nim śladu. W nas, w naszych ambicjach narodowych, w naszym sposobie myślenia.

Tę zbrodnię Sowieci starannie wymieszali z Kłamstwem, zwalając winę na Niemców (próbując nawet osądzić hitlerowców za Katyń w Norymberdze), co tylko zwiększyło paraliżującą, obezwładniającą moc tych pięciu liter. Bo ktoś, kto zrobił coś takiego, musi być diabłem. Ale ktoś, kto przez 5 dekad w żywe oczy łże, a nawet zmusza ofiary, by temu Kłamstwu składały pokłon, choćby milcząc, jest diabłem wcielonym.

Polacy szybko zresztą zrozumieli, że na Katyniu zasadza się sowieckie panowanie w Polsce, przede wszystkim panowanie w sferze psychicznej, emocjonalnej. Dlatego dla tak wielu wyrazem oporu, często pierwszym, bardzo intuicyjnym, moralnym wręcz, niezwiązanym z żadną myślą polityczną, było napisanie na murze „Katyń Pamiętamy!” Dlatego z takim uporem na cmentarzach stawiano krzyże katyńskie. Wolność mogła nadejść dopiero po obaleniu Kłamstwa.

W Kłamstwie tym Sowieci trwali aż do 13 kwietnia 1990 roku, gdy Moskwa przyznała, że to jednak ona. Ale znów – już chwilę potem rosyjska prasa opublikuje artykuły „historyków”, według których to jednak Niemcy. I zgodnie z tą receptą – trochę prawdy, później znów Kłamstwo – grają Rosjanie do dziś. Dadzą jakieś dokumenty, ale jednocześnie sprowokują jakąś wypowiedzią. Po Smoleńsku puszczą film Wajdy w telewizji, w Dumie przyjmą „odważną” uchwałę, ale już w Strasburgu wrócą do starej gry, a nawet sięgną po haniebne sformułowanie „wydarzenia katyńskie”. I tak w kółko. I inaczej nie będzie. Bo dla Moskwy Katyń to wciąż narzędzie panowania nad Polską i Polakami. Panowania już tylko emocjonalnego, ale jednak użytecznego. Gdy tego potrzebują – wywołują falę sympatii i pojednania na gruncie prawdy. W innym momencie, gdy sobie zażyczą, zagrają kartą bezczelności i Kłamstwa. KGB-owcy, wciąż czczący NKWD, z tego narzędzia łatwo nie zrezygnują, i dlatego sprawy Katynia nie zamkną ostatecznie nigdy.

Takie są skutki zbrodni, do której pasuje powiedzenie: „Zrób coś takiego, by nikt nie pomyślał, że mogłeś to zrobić”. Zachód przecież nie uwierzy. A jak już uwierzy, to Moskwa wymyśli coś równoważącego – np. sprawę rzekomej zbrodni na jeńcach sowieckich 1920 roku. Bo tę sprawę naprawdę wymyślono jako kontrapunkt – w czasach Gorbaczowa, na jego polecenie, w chwili gdy ZSRR wiedział, że Kłamstwo katyńskie jest już nie do obrony.

Minęły 73 lata od chwili, gdy tysiące polskich oficerów wprowadzono pojedynczo do wyciszonego pomieszczenia i zabito strzałem z pistoletu Walther. Polska delegacja z prezydentem Kaczyńskim na czele pospieszyła do Katynia, by oddać hołd. Wydawało się, że to chwila zwycięstwa. Pierwszy nieuwikłany w komunizm prezydent, wyrastający z tradycji niepodległościowej, chciał oddać hołd tamtym. Los chciał, że dołączył do nich w sensie najbardziej dosłownym. Wracając do przywołanego powyżej motta – zdarzyło się coś takiego, że trudno pomyśleć, że ktoś mógł to zrobić.

Później generałowa Anodina wystąpiła na słynnej konferencji i rzuciła w świat: pijany polski generał, presja prezydenta, nieudolni piloci. Do tego bezczelny, imperialny uśmiech. Polski rząd udał, że wierzy, i nawet sam coś podobnego napisał. Sprawa podzieliła Polaków głęboko jak nigdy. Kto na tym korzysta – wiemy.

I znów piszemy – już nie na murach, ale w Internecie, na transparentach – że pamiętamy, i że nie ma zgody na Kłamstwo. I będziemy pisali, póki sił.

Jacek Karnowski

(Fot. wikimedia.org)

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook