Jedynie prawda jest ciekawa


Zbezczeszczone szczątki polskich żołnierzy w Siekierkach?

04.05.2017

Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie odnalezienia grobów czterech polskich żołnierzy w pobliżu mostu w Siekierkach.

Prokuratura już prowadzi postępowanie w sprawie odnalezienia grobów czterech polskich żołnierzy w pobliżu mostu w Siekierkach. Wątpliwości budzą okoliczności odkrycia szczątek. Najprawdopodobniej groby zostały odnalezione przez poszukiwaczy i przez nich ograbione.

Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej podczas weekendu majowego. Jak podaje portal chojna24.pl na rozkopaną ziemię ze szczątkami natknął się jeden z pracowników nadleśnictwa. Był to grób najprawdopodobniej czterech polskich żołnierzy biorących udział w forsowaniu Odry w 1945 roku.

W tej chwili mogę powiedzieć, że prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie - mówi Onetowi prok. Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. - Jest jednak ono na wstępnym etapie i nie ujawniamy żadnych szczegółów dotyczących okoliczności tego zdarzenia - dodaje.

Jestem głęboko wstrząśnięty wydarzeniem, o którym poinformowały dziś lokalne media – ograbieniem mogił Nieznanych Żołnierzy, którzy walcząc o niepodległość Rzeczypospolitej, polegli w trakcie forsowania Odry w 1945 r. - mówi wojewoda. - Taki brak szacunku dla poległych za wolność Rzeczypospolitej, godzi nie tylko w powszechne wartości wspólne dla całej rodziny ludzkiej, ale również jest wymierzony w pamięć o tych, którzy własnym życiem zaświadczyli za suwerenność Państwa Polskiego - dodaje.

Przypomnijmy, że w sobotę 29 kwietnia niedaleko miejsca zdarzenia, na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości w 72. rocznicę forsowania Odry.

Dziś złożyłem do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie i ukaranie sprawców - zapowiedział wojewoda.

Na to, że to polscy żołnierze wskazują między innymi polskie guziki, pasy z dostaw amerykańskich czy napis na butach sugerujący miejsce i rok produkcji "Leningrad 1941".

pg/onet.pl

[foto: Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook