Jedynie prawda jest ciekawa

Zbezczeszczone szczątki polskich żołnierzy w Siekierkach?

04.05.2017

Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie odnalezienia grobów czterech polskich żołnierzy w pobliżu mostu w Siekierkach.

Prokuratura już prowadzi postępowanie w sprawie odnalezienia grobów czterech polskich żołnierzy w pobliżu mostu w Siekierkach. Wątpliwości budzą okoliczności odkrycia szczątek. Najprawdopodobniej groby zostały odnalezione przez poszukiwaczy i przez nich ograbione.

Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej podczas weekendu majowego. Jak podaje portal chojna24.pl na rozkopaną ziemię ze szczątkami natknął się jeden z pracowników nadleśnictwa. Był to grób najprawdopodobniej czterech polskich żołnierzy biorących udział w forsowaniu Odry w 1945 roku.

W tej chwili mogę powiedzieć, że prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie - mówi Onetowi prok. Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. - Jest jednak ono na wstępnym etapie i nie ujawniamy żadnych szczegółów dotyczących okoliczności tego zdarzenia - dodaje.

Jestem głęboko wstrząśnięty wydarzeniem, o którym poinformowały dziś lokalne media – ograbieniem mogił Nieznanych Żołnierzy, którzy walcząc o niepodległość Rzeczypospolitej, polegli w trakcie forsowania Odry w 1945 r. - mówi wojewoda. - Taki brak szacunku dla poległych za wolność Rzeczypospolitej, godzi nie tylko w powszechne wartości wspólne dla całej rodziny ludzkiej, ale również jest wymierzony w pamięć o tych, którzy własnym życiem zaświadczyli za suwerenność Państwa Polskiego - dodaje.

Przypomnijmy, że w sobotę 29 kwietnia niedaleko miejsca zdarzenia, na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości w 72. rocznicę forsowania Odry.

Dziś złożyłem do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie i ukaranie sprawców - zapowiedział wojewoda.

Na to, że to polscy żołnierze wskazują między innymi polskie guziki, pasy z dostaw amerykańskich czy napis na butach sugerujący miejsce i rok produkcji "Leningrad 1941".

pg/onet.pl

[foto: Pixabay]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook