Jedynie prawda jest ciekawa


Zamknięta prawda o Katyniu

18.06.2013

Jak podaje „Nasz Dziennik” w moskiewskim Archiwum Historii Społeczno-Politycznej brakuje wielu dokumentów m.in. należącego do zespołu 17 inwentarza 166 związanego ze zbrodnią katyńską.

W owym archiwum, przeważają dokumenty związane z partią komunistyczną, oraz opasłe zbiory papierów, które bezpośrednio były związane ze Stalinem. Jak czytamy w ND:

Serwis zawiera sporo innych materiałów: zestawienia uchwał Politbiura, wydane dokumenty na temat organizacji nacjonalistów ukraińskich oraz pokaźny zbiór odnośników do innych komputerowych katalogów i internetowych wyszukiwarek po zasobach rosyjskich archiwów. Niektóre są jednak płatne i kosztują dość drogo (kilkaset dolarów za miesiąc dostępu) – opisuje gazeta.

Prof. Natalia Lebiediewa, która jest wybitną rosyjską specjalistką w badaniu historii Rosji, nie zgadza się z dyrektorem Archiwum Historii Społeczno-Politycznej Andriejem Artizowem, który liczy na obiektywne rozstrzygnięcie kwestii postrzegania historii Rosji. Jak można zgadać się z taką tezą, gdy większość dokumentów związanych z historią Rosji nie ujrzała światłą dziennego?

W Moskwie są cztery główne archiwa gromadzące sowieckie dokumenty, oficjalnie dostępne dla wszystkich historyków. Archiwum Historii Społeczno-Politycznej (RGASPI) to dokumenty partii komunistycznej oraz Kominternu. Jak mówi prof. Lebiediewa do wszystkich jest łatwy dostęp, jednak problem pojawia się gdy odwiedzający chce otrzymać dostęp do niektórych pozycji. Dlaczego?

Jak opisuje „Nasz Dziennik” w Moskwie działa kilkadziesiąt niezależnych archiwów, jednak do wielu z nich dostęp jest całkowicie zamknięty. Najtajniejszy dokumenty znajdują się zapewne w siedzibie Federalnej Służby Bezpieczeństwa, „poza tym zamkniętych drzwi należy się spodziewać w archiwach prezydenta, Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Archiwum Polityki Zagranicznej), Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i prokuratury” - precyzuje gazeta.

Poszukiwacze historycznej prawdy mają wielki problem, bowiem tylko posiadacze archiwalnych teczek posiadają wiedzę na ich temat. Rozpoczęcie sprawy sądowej jest dość ryzykownym ruchem, gdyż w Rosji, zwykle urzędnicy wygrywają takie procesy.

Przypomnijmy, iż zgodnie z prawem, dokumenty historyczne powinny być odtajnione po 30 latach od ich sporządzenia, a ich ewentualne dalsze utajnienie może być wywołane tylko sytuacją nadzwyczajną np. zagrożonym bezpieczeństwem kraju.

Nasz Dziennik, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook