Jedynie prawda jest ciekawa


Zamknięta prawda o Katyniu

18.06.2013

Jak podaje „Nasz Dziennik” w moskiewskim Archiwum Historii Społeczno-Politycznej brakuje wielu dokumentów m.in. należącego do zespołu 17 inwentarza 166 związanego ze zbrodnią katyńską.

W owym archiwum, przeważają dokumenty związane z partią komunistyczną, oraz opasłe zbiory papierów, które bezpośrednio były związane ze Stalinem. Jak czytamy w ND:

Serwis zawiera sporo innych materiałów: zestawienia uchwał Politbiura, wydane dokumenty na temat organizacji nacjonalistów ukraińskich oraz pokaźny zbiór odnośników do innych komputerowych katalogów i internetowych wyszukiwarek po zasobach rosyjskich archiwów. Niektóre są jednak płatne i kosztują dość drogo (kilkaset dolarów za miesiąc dostępu) – opisuje gazeta.

Prof. Natalia Lebiediewa, która jest wybitną rosyjską specjalistką w badaniu historii Rosji, nie zgadza się z dyrektorem Archiwum Historii Społeczno-Politycznej Andriejem Artizowem, który liczy na obiektywne rozstrzygnięcie kwestii postrzegania historii Rosji. Jak można zgadać się z taką tezą, gdy większość dokumentów związanych z historią Rosji nie ujrzała światłą dziennego?

W Moskwie są cztery główne archiwa gromadzące sowieckie dokumenty, oficjalnie dostępne dla wszystkich historyków. Archiwum Historii Społeczno-Politycznej (RGASPI) to dokumenty partii komunistycznej oraz Kominternu. Jak mówi prof. Lebiediewa do wszystkich jest łatwy dostęp, jednak problem pojawia się gdy odwiedzający chce otrzymać dostęp do niektórych pozycji. Dlaczego?

Jak opisuje „Nasz Dziennik” w Moskwie działa kilkadziesiąt niezależnych archiwów, jednak do wielu z nich dostęp jest całkowicie zamknięty. Najtajniejszy dokumenty znajdują się zapewne w siedzibie Federalnej Służby Bezpieczeństwa, „poza tym zamkniętych drzwi należy się spodziewać w archiwach prezydenta, Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Archiwum Polityki Zagranicznej), Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i prokuratury” - precyzuje gazeta.

Poszukiwacze historycznej prawdy mają wielki problem, bowiem tylko posiadacze archiwalnych teczek posiadają wiedzę na ich temat. Rozpoczęcie sprawy sądowej jest dość ryzykownym ruchem, gdyż w Rosji, zwykle urzędnicy wygrywają takie procesy.

Przypomnijmy, iż zgodnie z prawem, dokumenty historyczne powinny być odtajnione po 30 latach od ich sporządzenia, a ich ewentualne dalsze utajnienie może być wywołane tylko sytuacją nadzwyczajną np. zagrożonym bezpieczeństwem kraju.

Nasz Dziennik, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook