Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach na Jana Pawła II i Fatima

13.05.2012

W pogodny majowy wieczór na Placu Świętego Piotra w Watykanie rozległy się strzały i na moment zapadła przerażająca cisza. "Biskup w bieli upadł po strzale z broni palnej". Po chwili ciszę przerwały krzyki, nawoływania, warkot silnika pędzącego samochodu, płacz i głosy modlitwy tysięcy zgromadzonych na audiencji ludzi. Strzelał Mehmed Ali Agca. Pozostały bez odpowiedzi pytania: Kto dał mu broń? Kto namówił do targnięcia się na życie przywódcy chrześcijan? Ktoś zlecił zgładzenie papieża?

Gdy w środę, jak co tydzień, na Placu św. Piotra odbywała się audiencja generalna, a Jan Paweł II  pozdrawiał wiernych z papamobile - Ali Agca czekał na dogodny do oddania strzału moment. Obserwował. Nie przewidział, że Ojciec Święty pochyli się by wziąć w ramiona dziewczynkę Sarę Bartoli. Na moment Ali Agca stracił cel z oczu. Sekundy później, o godzinie 17:19, padły dwa strzały. W 1917 roku w Fatimie o tej porze, także 13 maja, po raz pierwszy objawiła się Matka Boska - co do minuty. Troje dzieci Francisco Marto, Jacinta Marto oraz Lucia Santos zobaczyło Matkę Boską. Dzieciom zostały przekazane trzy tajemnice fatimskie. Mimo nacisków i gróźb dzieci nie wyrzekły się tego, co widziały. Objawienia fatimskie zostały oficjalnie uznane przez Kościół w 1930 roku.

13 maja 2000 r. podczas beatyfikacji świadków tych objawień  Hiacynty i Franciszka w Fatimie Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. Kardynał Angelo Sodano obwieścił iż „według interpretacji pastuszków, ostatnio potwierdzonej przez siostrę Łucję, ubrany na biało biskup, który modli się za wszystkich wiernych, to papież. Także on, z trudem podążając ku krzyżowi wśród martwych ciał męczenników biskupów, kapłanów, zakonników, zakonnic i licznych świeckich, pada, ugodzony kulami, jak martwy".

W całym katolickim świecie kościoły otwierały się na całą noc, by przyjąć setki tysięcy modlących się o życie papieża ludzi. Trudno, analizując przebieg dramatu z 13 maja 1981 roku ustrzec się myśli o cudzie. Ojciec Święty odwieziony został z Placu karetką przekazaną do Watykanu zaledwie tydzień wcześniej. Karetka przemierzyła mimo korków błyskawicznie trasę do polikliniki Agostino Gemelli. Na dojazd trzeba było liczyć co najmniej pół godziny. Samotnej karetce nie towarzyszyła   eskorta. W trakcie jazdy zepsuła się syrena. Mimo to droga nie trwała jak zwykle pół godziny lecz osiem minut. Karol Wojtyła do chwili trafienia do szpitala stracił trzy i pół litra krwi. O 17.55 zamknęły się drzwi sali operacyjnej. Operacja trwała 5 godz. i 20 minut. Dziewięciomilimetrowa kula przeszła przez ciało papieża nieprawdopodobnym torem, omijając wszystkie istotne dla życia organy. Zaledwie o kilka milimetrów minęła tętnicę główną, oszczędziła rdzeń kręgowy. 

- To był prawdziwy cud i wiem, komu go zawdzięczam. Jedna ręka trzymała pistolet, a inna prowadziła kulę – powiedział Ojciec Święty.

W czasie pobytu w klinice Jan Paweł II poprosił biskupa Pavla Hnilicę, aby dostarczył mu wszystkie dokumenty związane z objawieniami w Fatimie, a  pięć miesięcy po zamachu,15 sierpnia 1981 r. Papież spotkał się z wiernymi na placu św. Piotra.

 - Stałem się na nowo dłużnikiem Najświętszej Dziewicy i wszystkich świętych Patronów. Czyż mogę zapomnieć, że wydarzenie na placu św. Piotra miało miejsce w tym dniu i o tej godzinie, kiedy od sześćdziesięciu z górą lat wspomina się w portugalskiej Fatimie pierwsze pojawienie się Matki Chrystusa ubogim wiejskim dzieciom? Wszak we wszystkim, co mnie w tym właśnie dniu spotkało, odczułem ową niezwykłą macierzyńską troskę i opiekę, która okazała się mocniejsza od śmiercionośnej kuli – powiedział wówczas papież.

Cały świat obiegło też zdjęcie z wizyty papieskiej w celi zamachowca Ali Agcy w rzymskim więzieniu Rebibbia na Boże Narodzenie 1983 roku. Długo ze sobą rozmawiali.

- Ali Agca jest, jak wszyscy mówią, zawodowym zabójcą. Co znaczy, że zamach nie był jego inicjatywą, że ktoś inny to wymyślił, ktoś inny to zlecił. W ciągu całej rozmowy było jasne, że Alemu Agcy nie dawało spokoju pytanie: jak się to stało, że zamach się nie powiódł? Przecież robił wszystko, co należało, zadbał o najdrobniejszy szczegół swego planu. A jednak ofiara uniknęła śmierci. Jak to się mogło stać? I ciekawa rzecz... ten niepokój naprowadził go na problem religijny. Pytał się, jak to właściwie jest z tą tajemnicą fatimską. Na czym ona polega? Ali Agca - jak mi się wydaje - zrozumiał, że ponad jego władzą, władzą strzelania i zabijania, jest jakaś potęga wyższa. Zaczął więc jej poszukiwać. Życzę mu, aby ją znalazł – wspominał papież.

Kim był Ali Agca - samotnik i indywidualista? Ali Agca - student literatury, historii, geografii, ekonomii. Ali Agca - członek "Szarych Wilków", poszukiwany międzynarodowym listem gończym morderca Abdiego Ipekci, redaktora naczelnego dziennika "Milliyet".  Trudno dociec prawdy, gdy i dezinformacja zmieliła Agcę bardzo szybko. Tamtego dnia 22-latek próbował oddać więcej strzałów do Ojca Świętego, jednak stojąca obok niego zakonnica, siostra Letycja, zdołała go powstrzymać. Kimkolwiek był zleceniodawca zamachu stulecia, na pewno nie opowiadał szczegółów prostemu tureckiemu „cynglowi”.

W Częstochowie 19 czerwca 1983 r. podczas Apelu Jasnogórskiego Jan Paweł II modlił się: "W dniu 13 maja minęło dwa lata od tego popołudnia, kiedy ocaliłaś mi życie. Było to na placu św. Piotra. Tam, w czasie audiencji generalnej, został wymierzony do mnie strzał, który miał mnie pozbawić życia. Zeszłego roku 13 maja byłem w Fatimie, aby podziękować i zawierzać. Dziś pragnę tu, na Jasnej Górze, pozostawić jako wotum widomy znak tego wydarzenia, przestrzelony pas sutanny. Wielki Twój czciciel kardynał Hlond, prymas Polski, na łożu śmierci wypowiedział słowa: "Zwycięstwo - gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję". Totus Tuus. I więcej już nie dodam".

W swojej książce "Przekroczyć próg nadziei" Jan Paweł II pisał: „A cóż powiedzieć o trojgu portugalskich dzieciach z Fatimy, które nagle, w przeddzień wybuchu rewolucji październikowej, usłyszały, że "Rosja się nawróci", że "na końcu moje Serce zwycięży"?... Tego nie mogły one wymyślić. Nie znały na tyle historii i geografii, a jeszcze mniej orientowały się w ruchach społecznych i w rozwoju ideologii. A jednak to właśnie się stało, co zapowiedziały. Może również na to został wezwany z "dalekiego kraju" ten Papież, może na to był potrzebny zamach na placu św. Piotra właśnie 13 maja 1981 roku, ażeby to wszystko stało się bardziej przejrzyste i zrozumiałe, ażeby głos Boga mówiącego poprzez dzieje człowieka w "znakach czasu" mógł być łatwiej słyszany i łatwiej zrozumiany?”

Pocisk wyjęty z ciała papieża 13 maja 1981 roku został złoży w sanktuarium i umieszczony w koronie figury Matki Boskiej Fatimskiej.  W tym czasie rządy państw po obu stronach żelaznej kurtyny, politycy, prokuratorzy, agenci służb specjalnych, dziennikarze i zwykli ludzie próbowali dotrzeć do prawdy lub dotarcie do niej uniemożliwić.

Artur S. Górski
[fot. PAP/CAF]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook