Jedynie prawda jest ciekawa


Zaginione gazety opozycyjne do obejrzenia

15.11.2012

Gazety z połowy lat 80. wydawane przez opozycję antykomunistyczną zaprezentowano w czwartek w Muzeum Historii Szczecina. Gazety odnalazł podczas spaceru mieszkaniec Szczecina na terenie wykorzystywanym dawniej przez wojsko.

Gazety odnalezione zostały w słoiku, znajdowały się w nim m.in.: "Solidarność Walcząca", "Wiadomości Bieżące", "CDN Głos Wolnego Robotnika", "Solidarność Zwycięży", "Gazeta Niecodzienna", "Lustro. Niezależne pismo młodych", "Kontakty" i "W 4 Oczy". 

Prezentowane materiały odnalazł we wrześniu Aleksander Ostasz ze swoim synem podczas spaceru w okolicach Jeziora Głębokiego w Szczecinie. Tereny te wykorzystywane były przez pobliską jednostkę wojskową, do niedawna znajdował się tam niewielki poligon.

Ostasz powiedział, że w miejscu rozrytym przez dziki dostrzegli z synem denka od słoików. Po rozkopaniu znaleźli trzy słoiki pełne kartek papieru. Podczas wydobywania ich z ziemi jeden słoik pękł a wydobyte z niego kartki okazały się materiałami opozycyjnymi z lat 80. O swoim znalezisku Ostasz poinformował IPN i Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Według dyrektora szczecińskiego Muzeum Narodowego, Lecha Karwowskiego, słoiki mógł zakopać w celu uchronienia ich żołnierz, który był sympatykiem lub należał do jednej z organizacji opozycyjnych.

Prezentacja znalezisk towarzyszyła podpisaniu aneksu do umowy o współdziałaniu przy tworzeniu ekspozycji dla powstającego Centrum Dialogu Przełomy między Muzeum Narodowym w Szczecinie a szczecińskim oddziałem IPN. To właśnie w centrum ma być w przyszłości pokazywana m.in. odnaleziona prasa opozycyjna.

Centrum Dialogu Przełomy będzie placówką obrazującą powojenną historię Szczecina. Ideą, która przyświeca jego powstaniu, jest budowa regionalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. W centrum prezentowana będzie najnowsza, powojenna historia miasta. Szczególnie akcentowane będą momenty historycznie i społecznie przełomowe. Muzeum ma pokazać, że Szczecin był ważnym ośrodkiem w walce z totalitarnym systemem. Budowa centrum ma zakończyć się w 2014 r.

 

DLOS/PAP

 

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook