Jedynie prawda jest ciekawa


Za rok powstanie Muzeum Powstań Śląskich

11.12.2013

Podpisano umowę na realizację ekspozycji w Muzeum Powstań Śląskich, które za niespełna rok zostanie otwarte w Świętochłowicach (Śląskie). Wartość umowy to ok. 4,3 mln zł - poinformował Urząd Miejski w Świętochłowicach.

Przyszłe muzeum będzie miało charakter centrum edukacyjnego. W ekspozycji zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania. Na ścianach będą wyświetlane filmy, będzie można uruchomić szafę grającą z zestawem pieśni śląskich, wziąć udział w budowie wirtualnego samochodu pancernego "Korfanty", zwiedzić pomieszczenie stylizowane na mieszkanie uczestnika powstania śląskiego, czy wysłuchać opowieści wartownika o przebiegu walk.

Zwiedzający będą mogli również zajrzeć do pomieszczenia sztabowego, gdzie specjalna luneta umożliwi im przyjrzenie się z bliska działaniom wojennym, miejscom głównych starć, rozmieszczeniu wojsk alianckich. Inne z wnętrz zostanie tak zaprojektowane, by przypominało ulicę przed gmachem hotelu Lomnitz w Bytomiu, w którym miał swoją siedzibę Polski Komisariat Plebiscytowy. Duży wpływ na odbiór ekspozycji będą miały efekty świetlne i dźwiękowe - np. iluminacja w technologii LED.

Wystawę dopełnią pamiątki zebrane podczas ogólnopolskiej zbiórki - dotąd przekazano na rzecz muzeum ok. 100 eksponatów z całego kraju. Są to głównie fotografie, dyplomy, rękopisy, legitymacje powstańcze, odznaczenia. Wśród tych pamiątek znalazły się m.in. Śląski Krzyż Powstańczy, miniatura pomnika Powstań Śląskich w Katowicach. Ten cenny zbiór uzupełniają m.in. trzy oryginalne plakaty z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku.

Jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach Krzysztof Maciejczyk, za przygotowanie projektu i realizację stałej ekspozycji odpowiada konsorcjum, którego liderem jest spółka Qumak, a wartość podpisanej umowy to ok. 4,3 mln zł, z czego ok. 800 tys. zł będzie pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomysł utworzenia Muzeum Powstań Śląskich pojawił się w 2011 roku i zbiegł się w czasie z ustanowieniem przez sejmik województwa śląskiego roku 2011 - Rokiem Pamięci Powstań Śląskich. W ślad za tą decyzją, w połowie 2012 roku radni Świętochłowic uchwalili utworzenie Muzeum Powstań Śląskich.

Siedziba muzeum powstaje w stuletnim budynku zaprojektowanym przez architektów Emila i Georga Zillmannów. Wyremontowanie i zaadaptowanie budynku pochłonie ok. 9,3 mln zł, z czego ponad 7,8 mln zł będzie pochodziło ze środków unijnych. W ramach prac budowlanych, wykonano dotąd m.in. szyb windowy, wymieniono stropy, położono nowych dach oraz zrekonstruowano na podstawie zachowanych zdjęć i projektu wieżyczkę, która dawniej zdobiła ten stuletni gmach. Otwarcie obiektu zaplanowano na październik 2014 roku.

Historia powstańczych zrywów była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze powstanie śląskie wybuchło w 1919 r. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. Tłem II powstania (wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku) były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzeci zryw, w 1921 r., przesądził o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.


Greg/PAP
[fot. www.muzeumpowtsanslaskich.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook