Jedynie prawda jest ciekawa


XXI Bieg Solidarności "Lubelski Lipiec 1980"

01.06.2013

Około trzech tysięcy osób wzięło udział w sobotnim XXI Biegu Solidarności "Lubelski Lipiec 1980". Bieg organizowany jest rokrocznie dla uczczenia fali strajków na Lubelszczyźnie w 1980 r., nazwanych potem Lubelskim Lipcem.

Przed rozpoczęciem Biegu organizatorzy oraz delegacja biegaczy złożyli kwiaty przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności.
"Teraz jest moda na bieganie. My już od ponad 20 lat propagujemy tę formę aktywności fizycznej i jednocześnie chcemy przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu o Lubelskim Lipcu. To największe wydarzenie na Lubelszczyźnie w XX wieku" - powiedział przewodniczący zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność Marian Król.
Tradycyjnie Bieg Solidarności "Lubelski Lipiec 1980" był podzielony na kilka różnych konkurencji, dla biegaczy w różnym wieku.
Głównym biegiem był półmaraton - 21 km długości - od Portu Lotniczego Lublin, wybudowanego w Świdniku, do stadionu MKS Start w Lublinie. W półmaratonie pobiegło 127 osób.
Ulicami Lublina zorganizowano różne biegi w różnych kategoriach wiekowych dla młodzieży, studentów, osób niepełnosprawnych. Na stadionie MKS Start rywalizowali najmłodsi biegacze - w Biegu Młodzików uczniowie klas I-III, a w Biegu Krasnali przedszkolaki.
Jedną z atrakcji tegorocznego Biegu Solidarności był "Bieg sponsorowany Caritas", w czasie którego zbierano pieniądze na kolonie dla 500 dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych, które zamierza zorganizować podczas wakacji Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Uczestnictwo w tym biegu było płatne. Trasa biegu - o długości 2,5 km - została podzielona na pięć etapów po 500 m, z których każdy kosztował 30 zł. Można było samodzielnie pobiec i wpłacić odpowiednią kwotę, albo też tylko opłacić, czyli zasponsorować udział w biegu wskazanego zawodnika.
"W Biegu wzięło udział 74 biegaczy, łącznie zebraliśmy ok. 9 tysięcy zł" - poinformowała PAP rzeczniczka Caritas Archidiecezji Lubelskiej Joanna Mazurek.
Na zorganizowanie kolonii dla pół tysiąca dzieci Caritas potrzebuje w sumie 300 tys. zł. Większość tej kwoty - 205 tys. zł - uzbierano podczas rozprowadzania świec w ramach "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom", a także z dotacji uzyskanych z Kuratorium Oświaty oraz MSZ.
"Ten bieg to pierwsza taka inicjatywa Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wpisuje się w to i rozrywka, i zabawa, i solidarność, i dbałość o zdrowie. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa wpisze się w krajobraz Lublina i Lubelszczyzny. Będziemy propagować taką formę wypoczynku i działania charytatywnego" - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki.
Falę strajków na Lubelszczyźnie w 1980 r., nazwanych potem Lubelskim Lipcem, rozpoczął protest 8 lipca w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednim impulsem do przerwania pracy była podwyżka cen w zakładowej stołówce.
Protesty ogarnęły potem wiele przedsiębiorstw całego regionu. W Lublinie strajkowało ok. 50 zakładów m.in. Fabryka Samochodów Ciężarowych, Lubelska Fabryka Wag, Elektrociepłownia, Lokomotywownia. Dołączały też kolejne zakłady w regionie m.in. Kraśniku, Chełmie, Lubartowie, Puławach, Poniatowej, Zamościu. W sumie zastrajkowało ponad 150 zakładów i około 50 tys. pracowników.
Robotnicy zakładali komitety strajkowe. Domagali się podwyżek, poprawy warunków socjalno - bytowych, ale też zmniejszenie biurokracji, likwidacji korupcji i przywilejów dla rządzących. W niektórych zakładach żądali nowych wyborów do władz związków zawodowych, niezależnych rad pracowniczych, wolnej prasy.
Strajki na Lubelszczyźnie trwały ponad dwa tygodnie. Wkrótce po ich wygaśnięciu rozpoczęły się protesty na Wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania porozumień o utworzeniu niezależnych związków zawodowych.
PAP/run
fot. swidnik.naszemiasto.pl

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook