Jedynie prawda jest ciekawa


XXI Bieg Solidarności "Lubelski Lipiec 1980"

01.06.2013

Około trzech tysięcy osób wzięło udział w sobotnim XXI Biegu Solidarności "Lubelski Lipiec 1980". Bieg organizowany jest rokrocznie dla uczczenia fali strajków na Lubelszczyźnie w 1980 r., nazwanych potem Lubelskim Lipcem.

Przed rozpoczęciem Biegu organizatorzy oraz delegacja biegaczy złożyli kwiaty przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności.
"Teraz jest moda na bieganie. My już od ponad 20 lat propagujemy tę formę aktywności fizycznej i jednocześnie chcemy przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu o Lubelskim Lipcu. To największe wydarzenie na Lubelszczyźnie w XX wieku" - powiedział przewodniczący zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność Marian Król.
Tradycyjnie Bieg Solidarności "Lubelski Lipiec 1980" był podzielony na kilka różnych konkurencji, dla biegaczy w różnym wieku.
Głównym biegiem był półmaraton - 21 km długości - od Portu Lotniczego Lublin, wybudowanego w Świdniku, do stadionu MKS Start w Lublinie. W półmaratonie pobiegło 127 osób.
Ulicami Lublina zorganizowano różne biegi w różnych kategoriach wiekowych dla młodzieży, studentów, osób niepełnosprawnych. Na stadionie MKS Start rywalizowali najmłodsi biegacze - w Biegu Młodzików uczniowie klas I-III, a w Biegu Krasnali przedszkolaki.
Jedną z atrakcji tegorocznego Biegu Solidarności był "Bieg sponsorowany Caritas", w czasie którego zbierano pieniądze na kolonie dla 500 dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych, które zamierza zorganizować podczas wakacji Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Uczestnictwo w tym biegu było płatne. Trasa biegu - o długości 2,5 km - została podzielona na pięć etapów po 500 m, z których każdy kosztował 30 zł. Można było samodzielnie pobiec i wpłacić odpowiednią kwotę, albo też tylko opłacić, czyli zasponsorować udział w biegu wskazanego zawodnika.
"W Biegu wzięło udział 74 biegaczy, łącznie zebraliśmy ok. 9 tysięcy zł" - poinformowała PAP rzeczniczka Caritas Archidiecezji Lubelskiej Joanna Mazurek.
Na zorganizowanie kolonii dla pół tysiąca dzieci Caritas potrzebuje w sumie 300 tys. zł. Większość tej kwoty - 205 tys. zł - uzbierano podczas rozprowadzania świec w ramach "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom", a także z dotacji uzyskanych z Kuratorium Oświaty oraz MSZ.
"Ten bieg to pierwsza taka inicjatywa Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wpisuje się w to i rozrywka, i zabawa, i solidarność, i dbałość o zdrowie. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa wpisze się w krajobraz Lublina i Lubelszczyzny. Będziemy propagować taką formę wypoczynku i działania charytatywnego" - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki.
Falę strajków na Lubelszczyźnie w 1980 r., nazwanych potem Lubelskim Lipcem, rozpoczął protest 8 lipca w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednim impulsem do przerwania pracy była podwyżka cen w zakładowej stołówce.
Protesty ogarnęły potem wiele przedsiębiorstw całego regionu. W Lublinie strajkowało ok. 50 zakładów m.in. Fabryka Samochodów Ciężarowych, Lubelska Fabryka Wag, Elektrociepłownia, Lokomotywownia. Dołączały też kolejne zakłady w regionie m.in. Kraśniku, Chełmie, Lubartowie, Puławach, Poniatowej, Zamościu. W sumie zastrajkowało ponad 150 zakładów i około 50 tys. pracowników.
Robotnicy zakładali komitety strajkowe. Domagali się podwyżek, poprawy warunków socjalno - bytowych, ale też zmniejszenie biurokracji, likwidacji korupcji i przywilejów dla rządzących. W niektórych zakładach żądali nowych wyborów do władz związków zawodowych, niezależnych rad pracowniczych, wolnej prasy.
Strajki na Lubelszczyźnie trwały ponad dwa tygodnie. Wkrótce po ich wygaśnięciu rozpoczęły się protesty na Wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania porozumień o utworzeniu niezależnych związków zawodowych.
PAP/run
fot. swidnik.naszemiasto.pl

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook