Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa Wielkopolskiego lotnictwa wojskowego

18.12.2012

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego gratka dla miłośników historycznego lotnictwa wojskowego.

Makieta samolotu wojskowego z czasów I wojny światowej i wirtualną rekonstrukcja lotniska Poznań - Ławica można od wtorku oglądać na wystawie "Wielkopolskie lotnictwo wojskowe 1919-1921" w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Ekspozycja poświęcona jest formowaniu się polskiego lotnictwa na terenie poznańskiej Ławicy. Obejmuje okres od zdobycia Stacji Lotniczej Poznań-Ławica 6 stycznia 1919 r. do zakończenia walk na wschodzie (wojna polsko-bolszewicka 1920-1921 r.), w których brały udział wielkopolskie eskadry.

"Wkład Wielkopolski w tworzenie polskiego lotnictwa i udział naszych jednostek w wojnie polsko-bolszewickiej jest powszechnie niedoceniany i tą wystawą chcemy to zmienić" - powiedział kurator wystawy Arkadiusz Maciejewski

Na wystawie oprócz archiwalnych zdjęć i pamiątek oraz reprodukcji na planszach można obejrzeć makietę samolotu myśliwskiego Fokker D. VII w skali 1:1, pozostałość po karabinie maszynowym Lewis oraz wirtualną rekonstrukcję Stacji Lotniczej Poznań-Ławica w roku 1918.

"Samolot Fokker był reprezentacyjną maszyną wielkopolskiego lotnictwa tamtych czasów, miał on nieprzeciętne jak na owe czasy możliwości bojowe, mamy też oryginalną bombę lotniczą 25 kg z tamtego okresu oraz fragmenty maszyny służącej do kompensacji urządzeń pokładowych  w samolotach" - powiedział PAP kurator wystawy Mariusz Niestrawski.

Wirtualna rekonstrukcja Stacji Lotniczej Poznań - Ławica wiernie, na podstawie zachowanych fotografii, oddaje wygląd budynków lotniczych; część przebudowanych budynków  do dzisiaj znajduje się w wojskowej części portu lotniczego Poznań - Ławica.

6 stycznia 1919 roku we wczesnych godzinach rannych powstańcy wielkopolscy zdobyli podpoznańską wieś Ławicę, gdzie Niemcy posiadali dobrze urządzoną Stację Lotniczą. Po krótkiej walce Niemcy złożyli broń. Majątek zdobyty na lotnisku i w znajdującej się nieopodal hali dla sterowców Zeppelin umożliwił stronie polskiej rozpoczęcie prac nad organizacją  wielkopolskiego lotnictwa. W polskie ręce wpadło 26 sprawnych samolotów i około 215 płatowców i kilkadziesiąt silników samolotowych.

Do końca września 1919 roku w Ławicy wystawiono 4 silne eskadry lotnicze, 3 wywiadowcze i myśliwską. W eskadrach znalazły się nowoczesne samoloty zdobyte w styczniu 1919 roku, bądź też zakupione w Niemczech po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku.

"Wielkopolskie lotnictwo powstało zbyt późno, by odegrać znaczącą rolę w czasie powstania wielkopolskiego. Eskadry wystawiane w Ławicy odznaczyły się za to w trakcie walk wojny polsko - ukraińskiej i polsko-bolszewickiej" - powiedział Niestrawski.

Początkowo wielkopolskie lotnictwo było autonomiczne, w końcu września 1919 roku nastąpiło jego scalenie z resztą polskiego lotnictwa. Dowódca wielkopolskich lotników Gen. Gustaw Macewicz został dowódcą eskadr lotniczych we wszystkich trzech byłych zaborach. Ławica została centrum szkolenia pilotów, wystawiono tam eskadrę bombową.

Po zakończeniu wojny o granice w 1921 roku, związki Wielkopolski z lotnictwem uległy zmianie. Wielkopolskie eskadry zostały rozmieszczone w różnych częściach Polski. Na Ławicy utworzono w to miejsce 3. pułk lotniczy, który miał szkolić personel pomocniczy i doskonalić umiejętności pilotów i obserwatorów.

Wystawę będzie można oglądać do połowy kwietnia 2013 roku, makieta samolotu na stałe trafi do Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli.

 

DLOS/PAP

[Fot. Wikipedia]
Warto poczytać

 1. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 2. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 3. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 4. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 5. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 6. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 7. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook