Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa o legendzie 1863 roku

20.01.2013

Pamiątki powstańczych bojów: chorągwie powstańców styczniowych z śladami ich krwi, umundurowanie i broń oraz dokumenty Tymczasowego Rządu Narodowego z lat 1863-1864 r. będzie można obejrzeć od 22 stycznia na ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawę "Powstanie Styczniowe w 150. rocznicę zrywu narodowego" poświęconą legendzie powstańców styczniowych 22 stycznia uroczyście otworzy prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad ekspozycją.

"W Muzeum Wojska Polskiego znajduje się najwięcej zabytków po powstaniu styczniowym i to dotyczących całego kraju. Nasza kolekcja była tworzona po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. i większość rzeczy, jakie wówczas dostawaliśmy pochodziła jeszcze od żyjących uczestników powstania, albo od ich najbliższych rodzin. Pamiątki te, jeśli można tak powiedzieć, brały udział w powstaniu styczniowym" - powiedział PAP komisarz wystawy Bogdan Klejn.

Muzeum przedstawi umundurowanie, broń i pamiątki osobiste powstańców. Wśród nich są m.in. rewolwer Francesco Nullo, karabinek Józefa Kurowskiego, pistolety i karabinek Ludwika Mierosławskiego oraz szable Zygmunta Sierakowskiego i pałasze Mariana Langiewicza i Emilii Pallavicini. W jednej z gablot znajdują się mundury oficera i żołnierza żuawów śmierci, oddziału sformowanego przez Francois Rochebrune'a.

Goście ekspozycji będą mogli również podziwiać kolekcję ok. 40 chorągwi powstańczych m.in. sztandar partii ks. Antoniego Mackiewicza, Józefa Matlińskiego i gen. Edmunda Tacznowskiego. Przedstawiono na nich herby Korony, Litwy i Rusi oraz hasła powstańcze. Chorągwie te - jak podkreślają muzealnicy - stanowią najbardziej przemawiające do wyobraźni zwiedzającego pamiątki powstańczych bojów; na niektórych do dziś widoczne są ślady krwi żołnierskiej.

Ekspozycja przedstawi ponadto oryginalne grafiki, rysunki, akwarele, archiwalia, które ze względów konserwatorskich nie mogą znajdować się na co dzień w stałej ekspozycji stałej muzeum. "To okazja, by zobaczyć w oryginale te sceny i przedstawienia, które często znamy tylko jako ilustracje książek historycznych" - zauważyła z kolei Alina Jurkiewicz-Zejdowska, będąca również komisarzem wystawy.

Widzowie zobaczą m.in. cykl portretów powstańców styczniowych z dyktatorem Marianem Langiewiczem na czele, namalowanych przez szwajcarską portrecistkę Klementynę Stockar (1816-1886). Początkowo był on własnością Muzeum Narodowego w Rapperswilu, a do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego trafił w 1929 r.

Z archiwaliów muzealnicy zaprezentują dokument "Umundurowanie wojska" - instrukcję wydaną przez Wydział Wojny Rządu Narodowego przed 12 maja 1863 r. z projektami wykonanymi przez Juliusza Kossaka. Interesująco zapowiada się prezentacja rzadko wystawianego albumu fotograficznego "Pamiat mietaża" przygotowanego w 1863 r. dla generalnego policmajstra miasta Warszawy, barona Platona Fredricksa. Album zawiera podobizny powstańców i reprodukcje grafik związanych z wydarzeniami w Królestwie Polskim z lat 1860-63.

"Dla mieszkańców Warszawy, interesujących się jej historią, ciekawy będzie ten fragment ekspozycji, w którym pokazujemy wydarzenia poprzedzające sam wybuch powstania. Mam tu na myśli okres od 1860 r. kiedy to w Warszawie organizowano masowe manifestacje patriotyczno-religijne. Za pierwszą z nich uważa się pogrzeb generałowej Katarzyny Sowińskiej, wdowy po bohaterze powstania listopadowego, który odbył się 11 czerwca 1860 r." - przypomniała Jurkiewicz-Zejdowska.

Wśród obrazów o tej tematyce widzowie zobaczą "Demonstrację na Placu Zamkowym w Warszawie" Roberta Fleurego, "Napad Kozaków na kościół" Polikarpa Gumińskiego i "Brankę" Aleksandra Sochaczewskiego. Inne dzieła to m.in. "Rozstrzelanie na stokach Cytadeli" Antoniego Piotrowskiego, "Śmierć wygnańca" Jacka Malczewskiego; wśród obrazów są również portrety przeciwników "miatieżników", bo tak władze carskie jako "buntowników" określały polskich powstańców - przedstawiają one cara Aleksandra II i jego namiestników w Królestwie Polskim.

Pamięć o znacznej roli i wpływie kobiet na nastroje przedpowstaniowe, a także ich późniejsze wsparcie dla walczących, przywoła z kolei kolekcja "czarnej biżuterii" nawiązująca nazwą do żałoby narodowej po upadku insurekcji. Unikatem z tego okresu jest czarna koronkowa mantylka z wachlarzem damy stosującej się do zalecenia biskupa Fijałkowskiego. Wystawa przedstawia również ubranie hr. Leona Platera, w którym został rozstrzelany z wyroku sądu carskiego w Dyneburgu 8 czerwca 1863 r., sukmana katorżnika Kazimierza Perczyńskiego i kajdany zesłańca syberyjskiego.

Ekspozycję uzupełnią kioski multimedialne, w których będzie można obejrzeć dokumenty, fotografie oraz zapoznać się z kalendarium powstania styczniowego. Wystawie towarzyszy program edukacyjny: 27 stycznia będzie można ją zwiedzić z jej komisarzami, natomiast 3 i 10 lutego lutego posłuchać wykładów o "Sztandarach powstańczych" i "Uzbrojeniu powstańców z 1863 r.".

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook