Jedynie prawda jest ciekawa

Wyjątkowe, specjalne wydanie "Sieci Extra" w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki

17.10.2017
kosciuszko16102017
Wyjątkowe, specjalne wydanie "Sieci Extra" w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki

200 lat temu, 15 października 1817 r., w szwajcarskiej Solurze zmarł Tadeusz Kościuszko. Już za życia stał się legendą i jednym z najbardziej znanych Polaków w historii. Tygodnik „Sieci” specjalnie i tylko dla członków Sieci Przyjaciół przygotował wyjątkowe wydanie „Sieci Extra” poświęcone w całości Naczelnikowi.

"I tak z pokolenia na pokolenie szła ta sztafeta, rzucając swe życie na kolejny szaniec. Towarzyszyła pokoleniom dobra legenda o Tadeuszu Kościuszce i jego wyjątkowych cnotach".

Czterdziestostronicowe wydanie „Sieci Extra”, dostępne w Sieci Przyjaciół zawiera m.in. obszerbe fragmenty w formie reprintu z „Dziejów Polski ilustrowanych”,  tom V, wydanego w Warszawie w 1901 roku. W wydaniu znalazły się też teksty Jana Żaryna o legendzie naczelnika i kontynuatorach jego strategii; Janusza Odziemkowskiego o Kościuszce jako wodzu insurekcji; Jarosława Czubatego o dzisiejszym spojrzeniu na dokonania naczelnika; Małgorzaty Kulisiewicz o jego ostatnich latach życia; Renaty Wąsowskiej o Kościuszce jako bohaterze filmowym; i Tomasza Łysiaka o znaczeniu mitu naczelnika dla powstań narodowych.

„Bez insurekcji czekał Rzeczpospolitą ten sam koniec – wymazanie z mapy Europy przez drapieżnych sąsiadów. Tyle że byłby to koniec w hańbie i niesławie, bez zbrojnego zrywu, który wprawdzie zakończył się klęską, ale pokazał siły i żywotność narodu. Pozwolił mu nie tylko ocaleć, lecz w dobie zaborów wzmacniać swoje siły mimo braku państwa. Insurekcja poniosła klęskę militarną, lecz jej efekty moralne i psychologiczne rozciągnęły się na całe pokolenia. Jej idea walki zbrojnej, ofiarności obywatelskiej była natchnieniem dla Legionów Jana Henryka Dąbrowskiego i wszystkich kolejnych zrywów powstańczych XIX w. Na przełomie wieków do pamięci Kościuszki odwoła się prężna Polonia amerykańska w wielkim dziele budowy za Oceanem Armii Kościuszkowskiej, która po wybuchu wojny powszechnej lub nowego polskiego powstania przybędzie do Europy i dopomoże w wyzwoleniu Polski. Będą sięgać do niej także wszyscy walczący o całość i niepodległość Rzeczypospolitej w XX stuleciu” – czytamy w artykule Janusza Odziemkowskiego.

Sieć Przyjaciół to społeczność czytelników serwisu wPolityce.pl i tygodnika „Sieci”. Członkowie społeczności otrzymają dostęp do e-wydań  (pliki PDF) tygodnika „Sieci”, miesięcznika „wSieci Historii” oraz na czas trwania subskrypcji do specjalnych e-wydań „Sieci Extra”. Dodatkowo członek Sieci Przyjaciół może zamówić cotygodniowy newsletter z najlepszymi artykułami z portalu wPolityce.pl, który będzie otrzymywać  bezpośrednio na wskazaną skrzynkę e-mail.  

Z publikacji w Sieci Przyjaciół można korzystać zarówno na komputerze oraz na urządzeniach mobilnych (tablety, smartfony, e-czytniki, które obsługują format PDF), a każde wydanie oznaczone jest unikalnym, indywidualnym adresem odbiorcy. Aby dołączyć do  Sieci Przyjaciół należy zarejestrować się w serwisie www.wpolityce.pl do konta czytelnika. Dostęp można też uzyskać pod adresem www.siecprzyjaciol.pl .

Warto poczytać

 1. warmemorial11172017 17.11.2017

  Starszy Kot Morski

  We wschodniej części słynnego londyńskiego Hyde Park, tuż przy skrzyżowaniu Park Lane z Upper Brook Street, znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych pomników wojennych na świecie.

 2. Erntefestwiki 03.11.2017

  To była ogromna masowa egzekucja. W dwa dni Niemcy zabili 42 tysiące ludzi

  Pamięć ofiar akcji "Erntefest", czyli masowej egzekucji w obozie koncentracyjnym na Majdanku, uczczono w piątek w Lublinie, w 74. rocznicę zbrodni. 3 listopada 1943 r. Niemcy rozstrzelali tu ponad 18 tys. Żydów

 3. Intelligenzaktion-wiki 02.11.2017

  Polska inteligencja mogła im przeszkadzać, więc ją wymordowali. 78 rocznica okrutnej zbrodni

  Jesienią mija 78. rocznica Intelligenzaktion - masowych niemieckich zbrodni popełnionych na polskiej elicie na terenach ziem polskich włączonych do III Rzeszy

 4. Bredawiki 29.10.2017

  "Bijcie się twardo, ale po rycersku" 73 lata temu żołnierze Maczka wyzwolili Bredę

  Mieszkańcom Bredy dziękujemy za pamięć i szacunek dla polskich żołnierzy, którzy bijąc się o Polskę, wywalczyli wolność także tego miasta - oznajmił w sobotę na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout pod Bredą wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. Auschwitz1 26.10.2017

  Zbrodnia o której nie da się zapomnieć. Rocznica masowej egzekucji w Auschwitz

  75 lat temu Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w KL Auschwitz ok. 280 Polaków. Masowa egzekucja w dniu 28 października 1942 r. była największą w historii obozu - podkreślił historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook