Jedynie prawda jest ciekawa


Poznamy kolejne nazwiska ofiar komunizmu zidentyfikowanych przez IPN

28.02.2017

IPN w najbliższych tygodniach ogłosi identyfikacje 10 żołnierzy podziemia niepodległościowego - ofiar komunizmu, których tożsamość ustalono dzięki badaniom DNA. IPN planuje też utworzenie konsorcjum uczelni medycznych, które zajmą się identyfikacjami.

"W ciągu kilku tygodni poznają państwo nazwiska następnych osób, które zostały zidentyfikowane. To jest kwestia najbliższych tygodni. Z tych informacji, które ja posiadam to jest 10 osób" - poinformował prezes IPN podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i nowej publikacji IPN o żołnierzach podziemia niepodległościowego z lat 1944-63. 

Prezes IPN poinformował też, że w najbliższych tygodniach powołane zostanie konsorcjum kilku polskich uczelni, które będą zajmować się identyfikacjami szczątków ofiar komunistycznych władz. 

W konsorcjum znajdzie się m.in. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, którego specjaliści w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dokonują identyfikacji genetycznych ofiar totalitarnych reżimów. 

"Identyfikacją szczątków żołnierzy wyklętych może zajmować się w Polsce kilka wyspecjalizowanych ośrodków znajdujących się w uniwersytetach medycznych. Instytut Pamięci Narodowej tworzy konsorcjum, w skład którego wejdzie kilka wyspecjalizowanych takich ośrodków. I do tych ośrodków będą kierowane materiały genetyczne. Te ośrodki będą dokonywały identyfikacji" - powiedział Szarek. 

Prezes IPN podkreślił, że w tej sprawie żadna placówka nie będzie miała monopolu na badania. 

"Byłem po rozmowie z panem prezesem Szwagrzykiem, że w tym konsorcjum jest miejsce dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, tu nie było żadnych wątpliwości. Nie będzie miejsca na monopol jednej uczelni. Tworzymy po to konsorcjum, żeby biegli mogli swobodnie wybierać dowolnie uczelnię, która gwarantuje odpowiednią jakość i czas identyfikacji i ma odpowiedni sprzęt, żeby tych identyfikacji dokonać" - powiedział Szarek. 

Prezes IPN odniósł się również do złożonej w połowie lutego dymisji wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który w Instytucie realizuje ogólnopolski projekt poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Prezes IPN przypomniał, że nie przyjął dymisji prof. Szwagrzyka, natomiast pytany o przyszłość w tej sprawie powiedział, że decyzja ta będzie należała do prof. Szwagrzyka. Dymisja pozostaje ważna do końca lutego br. 

"Prace poszukiwawcze są niezagrożone. Nigdy nie były zagrożone (...). 1 marca świętujemy i oddajemy hołd niezłomnym żołnierzom i jutro razem z panem prof. Szwagrzykiem jesteśmy na wielu (uroczystościach). Zobaczą nas państwo razem, gdy wspólnie oddajemy hołd naszym bohaterom. Ta sytuacja jest wyprostowana już od wielu tygodni. Niestety, ale w wielu mediach pojawiły się bardzo odległe od prawdy stwierdzenia, które nie ukrywam, że bardzo zaszkodziły Instytutowi Pamięci Narodowej i jego wizerunkowi" - mówił Szarek. 

Wśród manipulacji medialnych prezes IPN wymienił m.in. zestawianie kwoty 800 tys. zł na poszukiwania i identyfikacje szczątków ofiar z ponad 200 milionami zł ogólnego budżetu IPN (takie zestawienie pojawiło się w programie "Warto rozmawiać" w TVP z 23 lutego br.). 

"Nigdy kwestia tych środków nie była zagrożona. Te liczby, które są podawane nie oddają w pełni rzeczywistości" - powiedział Szarek. 

Jak tłumaczył, koszty m.in. identyfikacji szczątków ponosi pion śledczy IPN (w ubiegłym roku było to ok. 1,5 mln zł, podobnie ma być w tym roku), natomiast wspomniana kwota ok. 800 tys. zł dotyczy jedynie kosztów bieżącej działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

"One nie obejmują nawet funduszu wynagrodzeń. To jest finansowane z zupełnie innego działu, więc podawanie tej kwoty tutaj, tych kilkuset tysięcy w stosunku do tych ponad 200 mln zł budżetu IPN to manipulowanie tymi kwestiami" - powiedział Szarek. 

Prezes IPN podkreślił też, że Instytut jest instytucją niezależną od wpływów politycznych. "IPN nie jest miejscem, gdzie ścierają się jakiekolwiek kwestie polityczne czy frakcje" - podkreślił Szarek, choć przyznał, że "kwestia uwikłania IPN w politykę istniała od pierwszego dnia powstania Instytutu". 

"Nie żyjemy w próżni politycznej, ale gwarantuję, że jesteśmy w swych decyzjach autonomiczni, niezależni i tacy pozostaniemy" - powiedział Szarek. 

Sprawa dymisji prof. Szwagrzyka z funkcji wiceprezesa IPN, której 14 lutego br. nie przyjął prezes Instytutu wiąże się z problemami dotyczącymi identyfikacji ofiar komunizmu, którymi Szwagrzyk zajmuje się jako dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Powodem chęci rezygnacji prof. Szwagrzyka z funkcji jest nieefektywna współpraca biura z pionem śledczym IPN oraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. 

Zdaniem części pracowników IPN, z którymi rozmawiała PAP, ta współpraca powinna być lepiej zorganizowana, a identyfikacje genetyczne ofiar powinny przebiegać szybciej. Baza w Szczecinie tłumaczy, że identyfikacje muszą być realizowane na najwyższym naukowym poziomie, by uniknąć ewentualnych błędów m.in. w identyfikacji samych ofiar.

wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook