Jedynie prawda jest ciekawa


Wici rozesłane, jutro wielka bitwa pod Grunwaldem

13.07.2012

Na Polach Grunwaldu odegrano dziś tzw. wici, czyli wezwanie rycerzy do wielkiej bitwy. Starcie wojsk polsko-litewskich z krzyżackimi odbędzie się jutro o godz. 16.

Wici oglądał m.in. ubrany w historyczny strój marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wójt Grunwaldu Henryk Kacprzyk.

Wici polegają na wezwaniu rycerzy do stawienia się na bitwę, do wielkiego starcia wojsk polskich i krzyżackich. Polecenie gromadzenia rycerstwa wydają ze strony polskiej król Jagiełło, krzyżaków zaś wzywa sam Wielki Mistrz. W tym widowisku uczestniczyło kilkudziesięciu rycerzy.

Odgrywane przed bitwą wici od kilku lat stanowią swego rodzaju preludium do ogromnego widowiska plenerowego, jakim jest sama inscenizacja. Można na nim dokładniej niż w dniu inscenizacji obejrzeć i króla, i Wielkiego Mistrza i samych rycerzy - widowisko odbywa się bliżej publiki, niż sama inscenizacja bitwy.

W samej bitwie w sobotę weźmie udział ponad 1,2 tys. rycerzy z bractw rycerskich z Polski, Litwy, Rosji, czy Niemiec. W tym roku inscenizacja rozpocznie się nie - jak przekazuje tradycja historyczna w południe - ale o godz. 16.00.

- Chodzi o to, by rycerze nie gotowali się w zbrojach na pełnym słońcu, poza tym łatwiej będzie dojechać do Grunwaldu na popołudnie a nie jak kiedyś, na samo południe - powiedział dyrektor Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej Szymon Drej.

W tym roku na Polach Grunwaldu będą ustawione dwa ekrany, na których widzowie będą oglądać zbliżenia wojów. Samą bitwę będzie komentował narrator (w tej roli wystąpi Drej), który będzie opowiadał widzom co i dlaczego odbywa się na ich oczach. Widowisko potrwa ok. godzinę.

Organizatorzy apelują, by wszyscy, którzy chcą oglądać bitwę zabrali ze sobą butelkę wody, w razie słonecznej pogody okryli głowy czapkami, czy kapeluszami, by zminimalizować ryzyko udaru słonecznego.

- Zabezpieczenie medyczne jest wystarczające, będą karetki, medyczny patrol na quadzie, helikopter lotniczego pogotowia ratunkowego ale najlepiej, by każdy dbał o to, by mu się nic nie stało - apelował dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Jacek Stawowczyk.

PAP/kop
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook