Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawa pamięta o Żołnierzach Wyklętych

27.02.2016

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek w Warszawie. Zaplanowano msze św., apele pamięci, dekorację orderami państwowymi i wręczenie nominacji generalskich przez prezydenta, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na "Łączce".

W ramach uroczystości z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" organizowanych przez MON zaplanowano wiele wydarzeń w Warszawie i okolicach.

Część z nich odbędzie się także w weekend - zaplanowano m.in. uroczystość przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego i przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

W sobotę w Domu Pielgrzymkowym Amicus na Żoliborzu zaplanowano spotkanie z podkomendnymi Hieronima Dekutowskiego "Zapory": mjr. Marianem Pawełczakiem "Morwą", Zbigniewem Matysiakiem "Kowbojem", Marianem Chmielewskim "Pomidorem" oraz z˙dr Ewą Kurek, a także projekcję filmu "Major Zapora" (reż. Ewa Kurek).

Z kolei w niedzielę w Katedrze św. Michała i św. Floriana odbędzie się msza św. w intencji
poległych i˙pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego, wręczenie medali "Zło Dobrem Zwyciężaj" oraz prezentacja o˙Żołnierzach Wyklętych.

Na poniedziałek w Teatrze Polskim zaplanowano koncert "O Żołnierzach Wyklętych opowieść", podczas którego mają zostać wręczone medale i odznaki.

Koncert ma mieć formę muzyczno-poetyckiej etiudy; wykorzystano w nim m.in. fragmenty pamiętnika kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" i piosenki, których autorami są Żołnierze Niezłomni, utwory pisane często do muzyki znanych polskich piosenek i˙pieśni patriotycznych, a˙także utwory poetyckie w˙interpretacji Jerzego Zelnika, wiersze Zbigniewa Herberta. Uzupełnieniem widowiska będzie prezentacja multimedialna, w˙której zostaną wykorzystane materiały ze zbiorów IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Akt Nowych.

Tego samego wieczora w Kinotece zaplanowano premierowy pokaz filmu "Historia Roja" w reż. Jerzego Zalewskiego. Inspiracją dla reżysera stały się losy Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i losy innych Żołnierzy Wyklętych.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek 1 marca.
Rozpocznie je msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce. W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na "Łączce" na Wojskowych Powązkach; po południu - przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem "Anody".

Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowickiej.

Obchody potrwają do 7 marca. 2 marca w gmachu PAST-y będzie można wziąć udział w "Wieczornicy" pamięci Powojennej Konspiracji Antykomunistycznej, 6 marca - w Warszawskiej Rowerowej Masie Krytycznej Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, a 7 marca odbędzie się premiera filmu "Zapora" w Konrada Starczewskiego.

Gah/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook