Jedynie prawda jest ciekawa


W Płocku mieszkańcy pamiętają o swoich bohaterach

16.09.2016

Imieniem Stefana „Liścia” Bronarskiego w Płocku nazwano już rondo. W sobotę zostanie odsłonięty grobowiec rodziny Bronarskich oraz Panteon Żołnierzy Wyklętych, którzy na ziemi płockiej walczyli z komunistyczną władzą.

17 września odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Stefana „Liścia” Bronarskiego i Żołnierzy Wyklętych z Okręgu Mazowsze Zachodnie. Rozpocznie się o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w mszą św., po której uczestnicy przejdą na cmentarz przy al. F. Kobylińskiego. Na miejscu odsłonięty zostanie grobowiec rodziny Bronarskich oraz Panteonem Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości udział wezmą rodziny bohaterów. Wydarzenie zakończy się o godz. 14:00 w auli Centrum Edukacji przy ul. Łukasiewicza, gdzie odbędzie się konferencją naukowa pt. „Żołnierze Wyklęci Mazowsza”. Referaty wygłoszą: dr L. Żebrowski, J. Pawłowicz i dr T. Łabuszewski.

Jednym z inicjatorów uczczenia por. Stefana „Liścia” Bronarskiego i Żołnierzy Wyklętych  jest senator Marek Martynowski (PiS).

O projekcie sobotniego wydarzenia mówi, że:

"Miejsce pochówku Stefana Bronarskiego nie jest znane – po strzale w tył głowy został pochowany na  Łączce w warszawie i tam ma symboliczną mogiłę – ale przynajmniej w ten sposób mieszkańcy Płocka mogą oddać mu cześć. To jest przecież największy bohater ziemi płockiej i należy mu się odpowiedni szacunek i pamięć. Jego rodzinny grobowiec był w kompletnej ruinie, gdyż nie ma już żadnych potomków Bronarskich. Odrestaurowanie grobowca było możliwe dzięki kweście i datkom mieszkańców Połecka".

Senator Martynowski zauważył także, że odrestaurowanie grobu Bronarskich dało możliwość uczczenia żołnierzy walczących z komunistami.

W panteonie znaleźli się ci żołnierze, o których wiemy, których działalność jest udokumentowana. Całkiem  możliwe, że lista bohaterów zostanie powiększona. Kilka lat temu znaliśmy nazwiska ok. 70 osób, a teraz jest ich 90.

Przy grobowcu, w którym spoczywają bliscy por. Stefana Bronarskiego „Liścia”, ma teraz miejsce mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, w którym zostaną pochowani ci żołnierze antykomunistycznego podziemia, których szczątki zostaną odnalezione na terenie płockiej komendy policji przy ul. 1 Maja.

Organizatorami są sobotniego wydarzenia są: Stowarzyszenie Historyczne im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ”, Stowarzyszenie „Starówka Płocka”, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

[fot. plockwsieci.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook