Jedynie prawda jest ciekawa


V wieków Ormian w Warszawie

02.12.2012

Losy warszawskiej społeczności ormiańskiej oraz jej zaangażowanie w życie polityczne, gospodarcze i społeczne, zilustrowane fotografiami znanych Ormian i zabytków związanych z tą kulturą, przedstawiono w albumie pt. "Ormiańska Warszawa". Album wydała Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

"Naszym celem jest pokazanie mało znanego oblicza Warszawy, czyli ormiańskiej karty w dziejach miasta. Album ukazuje zarówno dzieje zamierzchłe, jak i okresu współczesny. Pokazuje ewolucję społeczności ormiańskiej na przestrzeni ostatnich pięciu wieków. W naszym bogato ilustrowanym albumie prezentujemy wiele materiałów źródłowych i ikonografii, które nie były wcześniej publikowane" - opowiadał PAP współautor albumu Armen Artwich.

Jak zaznaczył, z materiałów przedstawionych w publikacji wynika jak ważną rolę społeczność ormiańska odgrywała w stolicy na przestrzeni wieków. "Brali aktywny udział w życiu politycznym, kulturalnym, gospodarczym czy społecznym miasta. Ukazujemy rolę tej społeczności na kilku  płaszczyznach - w tym ogólnokrajowej, związanej ze stołeczną rolą Warszawy i lokalnej. Ormianie pełnili bowiem funkcje zarówno państwowe - jako urzędnicy na dworach królewskich, parlamentarzyści czy ambasadorowie, jak i miejskie - jako rajcy czy nawet prezydenci miasta" - mówił Artwich.

W publikacji przedstawione zostało także wewnętrzne życie społeczności ormiańskiej i działających w jej łonie organizacji, ewolucje tych instytucji na przestrzeni wieków, rola Kościoła obrządku ormiańskiego oraz współczesna sytuacja Ormian. Całość uzupełnia galeria fotografii portretowych przedstawicieli dzisiejszej społeczności oraz zdjęcia zabytków, miejsc czy budowli związanych z Ormianami.

Album przybliża również znane postacie pochodzenia ormiańskiego m.in. Paschalisa Jakubowicza, Ormianina, który w Lipkowie pod Warszawą założył wytwórnię pasów kontuszowych, popularną wśród polskiej szlachty w XVIII w. Znaną postacią był też jezuita ks. Grzegorz Piramowicz, działacz Komisji Edukacji Narodowej. W XX w. wśród znanych polskich Ormian można wymienić m.in. działacza społecznego i politycznego abp Józefa Teodorowicza, rektora Uniwersytetu Warszawskiego Włodzimierza Antoniewicza czy pierwszego ambasadora Polski przy NATO Andrzeja Krzeczunowicza.

W stolicy jest także wiele miejsc związanych z kulturą ormiańską. Należą do nich m.in. kamienice przy Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu oraz na Rynku Starego Miasta w różnych okresach zamieszkiwane przez Ormian. Miejscem, które wieloma więzami łączy się z kulturą Ormian jest też ul. Kredytowa, która za czasów carskich nawet nosiła nazwę Erywańskiej.

Album uzupełniają dwie mapy Warszawy - na jednej zaznaczono miejsca w stolicy związane z Ormianami, na drugiej - groby ormiańskie na Starych Powązkach. Wydawnictwu towarzyszy płyta z nagraniami muzyki polskich Ormian.

Wydawnictwo jest okraszone ciekawymi historyjkami i anegdotami dotyczącymi polskich Ormian, opisami barwnych postaci m.in. wielkiej elegantki wieku XVIII, dyktatorki mody ówczesnego okresu Urszuli Łazarewiczowej, która prowadziła własny salon piękności i była gwiazdą ówczesnych salonów warszawskich.


PAP/kop

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook