Jedynie prawda jest ciekawa


Upamiętniono dzielnego dowódcę „Huzara”

24.03.2013

W Łapach na Podlasiu odsłonięto tablicę upamiętniającą 60. rocznicę pokazowego procesu, w którym skazano na śmierć dowódcę podziemia niepodległościowego Kazimierza Kamieńskiego ps. Huzar i trzech jego żołnierzy.

Tablica znajduje się przed budynkiem parafialnym, w którym 60 lat temu odbywał się ten pokazowy proces. Umieszczono ją na kamiennej płycie Napis na tablicy głosi, że w dniach 24-26 marca 1953 r., w tym budynku odbyła się sesja wyjazdowa Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, na której na karę śmierci zostali skazani: kapitan Kazimierz Kamieński "Huzar", sierżant Mieczysław Grodzki "Żubryd", sierżant Tadeusz Kryński "Rokita" i plutonowy Wacław Zalewski "Zbyszek". Na kary wieloletniego więzienia skazano współpracujących z nimi ks. Czesława Rakowskiego, ks. Wiktora Borysiewicza oraz Kazimierza Łapińskiego (Gawrysika) (był kolejarzem).

Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza święta. Uroczystości zorganizował społeczny komitet. Wzięły w nich udział m.in. rodziny partyzantów, a wśród nich bratanek "Huzara" Wiesław Kamieński, który podziękował wszystkim za upamiętnienie działaczy podziemia.

"Huzar" został stracony jesienią 1953 r. w areszcie śledczym w Białymstoku. W latach 90. wyrok ten został unieważniony.

Badacz dziejów podziemia niepodległościowego, historyk Piotr Łapiński z IPN w Białymstoku powiedział, że proces "Huzara" w Łapach zorganizowano właśnie tam, bo Łapy były silnym ośrodkiem podziemia a władzom komunistycznym zależało na pokazowym osądzeniu i zabiciu "Huzara". Nie chciały dopuścić do tego, by np. zginął w walce partyzanckiej, bo wówczas "obrósłby legendą.

"Chciano publicznie rozliczyć tych, którzy tu się urodzili, tu się wychowali, tu działali, tu się ukrywali dzięki pomocy miejscowych osób. Chodziło o zastraszenie społeczeństwa, że każdy, kto wejdzie na drogę działalności antypaństwowej z bronią w ręku zostanie w taki, a nie inny sposób potraktowany" - powiedział Łapiński. Dlatego - jak dodał - proces miał oprawę propagandową, rozprawa była publiczna, była broszura propagandowa, na słupach w Łapach rozmieszczono głośniki, przez które rozprawa była transmitowana.

Kazimierz Kamieński ps. Huzar (1919-1953), to jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego. Urodził się niedaleko Wysokiego Mazowieckiego, na tamtym terenie walczył. W czasie kampanii wrześniowej służył w 9. Pułku Strzelców Konnych im. Kazimierza Pułaskiego w Grajewie. Przeszedł szlak bojowy od granicy pruskiej do bitwy pod Kockiem. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której zdołał uciec. Od listopada 1939 r. był w konspiracji w ZWZ-AK na terenie powiatu Wysokie Mazowieckie. Po wejściu sowietów ukrywał się, a w grudniu 1944 r. uciekł podczas próby aresztowania go przez UB. Kamieński został szefem Kedywu, a potem dowódcą oddziału samoobrony w Obwodzie Wysokie Mazowieckie Ruchu Oporu Armii Krajowej. Przeprowadził wiele akcji bojowych przeciw oddziałom UB i MO, a także przeciw NKWD. Po śmierci kapitana Władysława Łukasiuka "Młota" został dowódcą 6 Brygady Wileńskiej. W marcu 1952 r., w wyniku prowokacji UB, został zwabiony do Warszawy i aresztowany, a po pokazowym procesie w Łapach skazany na sześciokrotną karę śmierci i stracony.

PAP, lz

[fot:podziemiezbrojne.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook