Jedynie prawda jest ciekawa


Uniwersytecki Dzień Pamięci

06.11.2012

Uniwersytecki Dzień Pamięci w Krakowie to sposób uczczenia 73. rocznicy Sonderaktion Krakau - aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa przez hitlerowców.

6 listopada 1939 r. hitlerowcy, w ramach Sonderaktion Krakau, aresztowali na UJ i wywieźli do obozów koncentracyjnych 183 profesorów i wykładowców krakowskich uczelni.

Na pamiątkę tego wydarzenia od 1999 r. obchodzony jest Uniwersytecki Dzień Pamięci. We wtorek rano delegacje wykładowców i studentów odwiedziły krakowskie cmentarze, gdzie złożyły wieńce na grobach profesorów i pracowników UJ. Na cmentarzu Rakowickim odsłonięto również tablicę epitafijną poświęconą prof. Kazimierzowi Piechowi. Kwiaty złożono także przed tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum UJ i pod tablicą pamiątkową w koszarach przy ul. Wrocławskiej 82.

Główne obchody odbyły się w sali nr 56 Collegium Novum - tej samej, do której hitlerowcy w 1939 r. zwabili krakowskich profesorów. W uroczystości wzięły udział m.in. rodziny ofiar Sonderaktion Krakau, krakowski korpus dyplomatyczny, władze regionu oraz władze UJ i partnerskiego Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu.

"6 listopada jest tragiczną datą. Sonderaktion Krakau była zaprzeczeniem idei uszanowania ludzkiej godności, wartości ludzkiego życia i wolności uniwersytetu. To ma tragiczny wymiar w pamięci naszego uniwersytetu () My pamiętamy o tej tragicznej przeszłości - nie dla rozpamiętywania, ale dla utwierdzania się w przekonaniu o wartości wolności i swobody funkcjonowania uniwersytetu. Taki sens ma wspominanie tego tragicznego wydarzenia" - powiedział podczas uroczystości prorektor UJ prof. Andrzej Mania.

O współczesnym znaczeniu Sonderaktion Krakau mówił także prorektor Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu prof. Thomas Pfeiffer. "Jednoczesne wracanie w przeszłość, patrzenie w dzień dzisiejszy i wybieganie w przyszłość to w moim przekonaniu najlepszy sposób na osiągnięcie dwu celów: podtrzymania pamięci o grozie i okrucieństwach nazistowskiego napadu na Polskę i o związanym z tym terrorze i cierpieniu masy ludzi, a jednocześnie dbania o to, abyśmy dzisiaj i jutro, Polacy i Niemcy, żyli jak sąsiedzi, wolni i zgodni, i abyśmy jako polscy i niemieccy naukowcy mogli wspólnie pracować nad nowymi zdobyczami wiedzy z myślą o dobrej przyszłości" - powiedział Pfeiffer.

Podczas tegorocznych obchodów wręczono po raz dziewiąty nagrodę im. Stanisława Kutrzeby. Otrzymał ją doktorant w Instytucie Europeistyki UJ, absolwent UJ i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu Kamil Szubart.

Nagroda w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie dla pracownika lub absolwenta UJ została ustanowiona w 2002 r. przez Uniwersytet Ruprechta-Karola w Heidelbergu oraz Instytut Maxa Plancka. Umożliwia ona roczny pobyt i badania na Uniwersytecie w Heidelbergu. Patron Nagrody - Stanisław Kutrzeba - był wybitnym historykiem prawa polskiego i jednym z profesorów uwięzionych podczas Sonderaktion Krakau.

Podczas obchodów zaprezentowano także książkę absolwenta prawa, aresztowanego przypadkowo razem z profesorami, Zygmunta Starachowicza. Jego "Pamiętnik ofiary Sonderaktion Krakau. Wspomnienia z akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim w Krakowie (6 - 10 listopada 1939 roku)", odnaleziony przez rodzinę, został wydany kilka dni temu.

W ramach obchodów Uniwersyteckiego Dnia Pamięci wprowadzono także specjalną edycję kolekcjonerskiego biletu wstępu do Muzeum UJ w Collegium Maius. Bilet zawiera informacje o Sonderaktion Krakau oraz grafikę poświęconą temu wydarzeniu. Kolekcjonerski bilet wstępu będzie w obiegu muzealnym od 1 do 30 listopada br.

PAP/run

fot. www.samorzad.uj.edu.pl

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook