Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Uczczą pamięć Wyklętych

25.02.2014

Dzień wolnych i suwerennych żołnierzy. Zapraszam wszystkich, którym droga jest pamięć o tych, którzy przez lata byli wykluczeni z historii Polski, do udziału w publicznym manifestowaniu poglądów historycznych.

Program społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- strona Komitetu: ndzw.pl

- kontakt e-mailowy: skondp@gmail.com;

- facebook.com (Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych)

Warszawa:

• Akcja „Upominamy się o Was” - ogłoszona przez osiem młodzieżowych organizacji społecznych służąca upamiętnieniu bohaterów podziemia antykomunistycznego pomnikami i nazwami ulic. Towarzyszy jej seria spotkań i konferencji edukacyjnych. [m.in. Młodzi dla Polski, Stowarzyszenie KoLiber, NZS UW, Fundacja Sapere Aude]

16 lutego – 9 marca

- Quiz wiedzy dotyczącej Żołnierzy Wyklętych (projekt TROPEM WILCZYM). https://www.facebook.com/TropemWilczym?fref=ts [Fundacja Wolność i Demokracja]

23 lutego (niedziela)

- Centrum Prasowe Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5

16:00 Spotkanie z żołnierzem oddziału "Zapory" Zbigniewem Matysiakiem ps. "Kowboj" oraz dr Ewą Kurek, autorką książki "Zaporczycy 1943-1949" i filmów dokumentalnych poświęconych pułkownikowi Hieronimowi Dekutowskiemu "Zaporze". Projekcja filmu "Major Zapora" (reż. E. Kurek) [Solidarni 2010] http://solidarni2010.pl/19723-obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-z-solidarnymi-2010.html

25 lutego (wtorek)

• Teatr Kamienica (Al. Solidarności 93)

18:00 Wieczór poetycko-historyczny poświęcony kapitanowi Łukaszowi Cieplińskiemu

[Stowarzyszenie "Studenci dla Rzeczypospolitej"]

28 lutego (piątek)

• Plac Zamkowy

12:00 Otwarcie wystawy „Ostatni Bohaterowie Kresów – Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku” (projekt TROPEM WILCZYM) [Fundacja Wolność i Demokracja]

• "Patelnia" (plac przed stacją Metro Centrum)

17:30-22:00 Plenerowy pokaz filmów dokumentalnych poświęconych Żołnierzom Wyklętym [Fundacja Kocham OB-CIACH].

• Bazylika Św. Krzyża (Krakowskie Przedmieście)

19:00 Msza Św., nadanie odznaczeń "Zło Dobrem Zwyciężaj", Koncert promocyjny płyty "Podziemna armia powraca - Żołnierze Niezłomni" (21 utworów, wyk.: Jan Pietrzak, Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk oraz pianista Andrzej Perkman) [Stowarzyszenie 13 Grudnia, Ogólnopolski Komitet ks. Jerzego Popiełuszki]

1 marca (sobota)

• Kwesta na Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów [całodzienna]

[Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki"; Korporacja Akademicka Sarmatia]

• Ogólnopolska kwesta "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych"

[koordynacja: Związek Żołnierzy NSZ, Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ]

• Akcja „Niezłomny jest w Tobie” [całoroczna]

kampania informacyjna skierowana do potomków ofiar komunistycznych zbrodni, przedstawiająca możliwości i sposoby przekazywania materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych szczątków.

[Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki"; Korporacja Akademicka Sarmatia]

• Warta przed domami "Żołnierzy Wyklętych"

[Fundacja "Walczącym o Niepodległość", Stowarzyszenie Historyczne Organizacji Kobiecych II RP]

• Fabryka Wódek "Koneser" (ul. Ząbkowska 27/31)

10:00 Jarmark Radia WNET - promocja wydawnictw poświęconych "Żołnierzom Wyklętym". Koncert "Podziemna armia powraca - Żołnierze Niezłomni" (Jerzy Zelnik - Leszek Czajkowski - Paweł Piekarczyk). Koncert "W imię Niepodległej" (Teatr Muzyczny 'Od Czapy').

[Radio WNET, Fundacja Sztafeta, Stowarzyszenie 13 Grudnia]

• Warszawska Masa Krytyczna szlakiem miejsc związanych z historią "Żołnierzy Wyklętych"

11:00 start: Plac Zamkowy > Koszykowa 82 > Oczki 1 > Koszykowa 6 > przez: Rondo de Gaulle`a, Rondo Waszyngtona, Zieleniecką, Targową > Jagiellońska 38 > Targowa 74 > Strzelecka 8 > 11 Listopada 66 i 68 > Namysłowska 6 (Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach).

• Park Skaryszewski

Bieg Ludzi Honoru (projekt TROPEM WILCZYM)

9:30-12:00 godziny działania Biura Zawodów (od strony ul. Międzynarodowej) zapisy: http://tropemwilczym.pl/

12:00 start biegu na 5 km, 12.45 start biegu na 10 km

[Fundacja Wolność i Demokracja]

• Park Skaryszewski

12:00-15:00 Gra rodzinna (projekt TROPEM WILCZYM). Rekonstrukcja (potyczka oddziału „Olecha” z NKWD), zupa z kuchni polowej [Fundacja Wolność i Demokracja, GH Zgrupowanie "Radosław"]

- diorama Wilczym Tropem i inscenizacja w parku Skaryszewskim [GH Zgrupowanie "Radosław"]

• Kino "Ada", ul. ks. J. Chrościkowskiego 14 (Warszawa-Włochy)

15:30 Koncert zespołu "Zjednoczony Ursynów" [org. Burmistrz i Rada Dzielnicy Włochy]

• Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników (Al. Stanów Zjednoczonych 55 / ul. Grenadierów)

17:00 Apel Poległych i złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających Danutę Siedzikównę ps. Inka i Jana Rodowicza ps. Anoda (elewacja kościoła) [Harcerze - fundatorzy tablicy]

Uroczystości w miejscach upamiętnień:

1. Cmentarz Bródnowski, kwatera "45N", miejsce potajemnych pochówków [Pomnik więźniów politycznych straconych w latach 1944-56] 15:00 - Solidarni 2010

2. ul. 11 Listopada 68 / ul. Szwedzka ("rogatka"), Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD. [Tablica pamiątkowa], 12:00, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Polaków, PiS Praga Północ, GH Niepodległość, GH Zgrupowanie Radosław

3. ul. Namysłowska 6 /ul. Szymanowskiego, „Toledo” - Więzienie Karno-Śledcze nr III, [Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach], 14:00, Prawica Rzeczypospolitej - Praga Północ, Inicjatywa Mieszkańców Pragi, Związek Stowarzyszeń Praskich, Polski Związek Katolicko-Społeczny, Liga Narodowa, Obóz Wielkiej Polski, GH Niepodległość, GH Zgrupowanie Radosław

4. ul. Strzelecka 8 /ul. Środkowa, NKWD > Wojewódzki UBP, 13:00, Praska Wspólnota Samorządowa, Inicjatywa Mieszkańców Pragi, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, GH Zgrupowanie Radosław

5. ul. Cyryla i Metodego 4, Stołeczny UBP [Tablica pamiątkowa], 16:00, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca - Odd. Warszawa, Stowarzyszenie Dobro Wspólne Łomianki, Myśl Praska, PIS Praga Północ, Akcja Katolicka, Solidarni 2010, GH Niepodległość, GH Zgrupowanie "Radosław

6. ul. Jagiellońska 38 (Liceum im. Władysława IV), Trybunał Wojenny NKWD, 6a - ul. Jagiellońskiej / Al. Solidarności), Pomnik ks. płk. Szymona Fedorońki (15:45), 15:30, Akcja Katolicka, Prawica Rzeczypospolitej, PiS Praga Północ, GH Zgrupowanie Radosław

7. ul. Sierakowskiego 7, Wojewódzki UBP [Tablica pamiątkowa], 15:00, Akcja Katolicka, Prawica Rzeczypospolitej, PiS Praga Północ, Radio WNET, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej, GH Zgrupowanie Radosław

8. ul. Marsa /ul. Płatnerska (Rembertów), Obóz specjalny NKWD nr 10 [Pomnik ofiar NKWD], 12:00, Krąg Pamięci Narodowej, Komitet Katyński, Komitet PiS Rembertów, Klub Gazety Polskiej Warszawa-Rembertów, Stowarzyszenie 13 Grudnia, Obóz Narodowo-Radykalny

9. ul. Izbicka 1 / Patriotów (Radość), NKWD i UB 1944-45, następnie posterunek MO i Policji., 13:00, Klub Gazety Polskiej w Wawrze, Komitet PiS Wawer

10. ul. Patriotów 90 / Drozdowa (Radość), NKWD i UB (ob. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy), 14:00, Klub Gazety Polskiej w Wawrze, Komitet PiS Wawer

11. ul. Romantyczna 1 / Rychnowska (Miedzeszyn Stary), Placówka X Departamentu MBP (od 1947), 15:00, Klub Gazety Polskiej w Wawrze, Komitet PiS Wawer

12. przy kościele św. Katarzyny na Służewiu (ul. Fosa) [Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego], 11:30, Urząd Dzielnicy Ursynów, Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, Komitet PiS Ursynów

13. Cmentarz na Służewiu przy ul. Wałbrzyskiej, Miejsce potajemnych pochówków [Krzyż w narożniku cmentarza], 12:30, Urząd Dzielnicy Ursynów, Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, Komitet PiS Ursynów

14. ul. Rakowiecka 37a, Areszt Śledczy MBP [Tablica pamiątkowa], 16:00, Klub Gazety Polskiej - Warszawa, GH Zgrupowanie Radosław, Korporacja Akademicka Sarmatia, Polska Korporacja Akademicka Aquilonia, Fundacja W Kręgu Kultury, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Stowarzyszenie Motocyklowy Rajd Katyński

15. $ul. Świerszcza 2, Willa "Jasny Dom" (Włochy), NKWD, „Smiersz” i Główny Zarząd Informacji WP [Tablica pamiątkowa], 14:30, Burmistrz i Rada Dzielnicy Włochy,, Fundacja "Willa Jasny Dom", Komitet PiS Włochy

16. ul. Koszykowa 82, Wojskowy Sąd Rejonowy, [Tablica pamiątkowa], 15:30, Klub Gazety Polskiej - Warszawa, GH Zgrupowanie Radosław

17. ul. Chałubińskiego 3B / ul. Oczki, Główny Zarząd Informacji WP [Tablica pamiątkowa], 15:00, Klub Gazety Polskiej - Warszawa, GH Zgrupowanie Radosław

18. ul. Koszykowa 6 / Al. Ujazdowskie, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego [Tablica pamiątkowa i kamień „Anody”], 15:00, Związek Żołnierzy NSZ, Stowarzyszenie KoLiber, Stowarzyszenie "Studenci dla Rzeczypospolitej", NZS UW, Fundacja Sapere Aude, Prawica Rzeczypospolitej, Młodzi dla Polski, Fundacja Republikańska, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, GRH NSZ

19. Cmentarz Powązkowski, kwatera "Ł", Miejsce potajemnych pochówków, [Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego], 14:30, Związek Strzelecki "Strzelec", SH DiSK, GRH NSZ, GH Niepodległość, Fundacja Łączka, Komitet PiS Żoliborz, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Kibice Legii i Hutnika Warszawa

20. Al. Wojska Polskiego 40 [Tablica pamiątkowa ded. rtm. Witoldowi Pileckiemu], 13:00, Komitet PiS Żoliborz

21. ul. Muranowska / ul. Gen. Andersa, Pomnik Poległym i Pomordowanych na Wschodzie ("Wagon"), 15:00, Studenci UKSW, Towarzystwo im. Stanisława ze Skarbimierza, Młodzież Wszechpolska, Stowarzyszenie Marszu Niepodległości

UROCZYSTOŚCI CENTRALNE

17:00 Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza

18:30 Przemarsz Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana

19:00 Uroczysta Msza Św. w intencji "Żołnierzy Wyklętych".

svit

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Słowa kluczowe:

wyklęci

,

żołnierze wyklęci

,

pamięć

Warto poczytać

  1. polxx5 25.05.2017

    69 lat temu zginął rtm. Witold Pilecki

    69 lat temu, 25 maja 1948 r., władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

  2. IMG4290t5583fdb2m800x69226494 24.05.2017

    Lech Kaczyński laureatem nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej"

    Instytut Pamięci Narodowej ogłosił w środę laureatów nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", która przyznawana jest za aktywne upamiętnianie historii narodu polskiego w latach 1939-1989. Wśród wyróżnionych osób i instytucji jest prezydent Lech Kaczyński.

  3. Pilecki4-1456v456sv5a6vb 23.05.2017

    „Panny Wyklęte” w hołdzie Pileckiemu

    Pod hasłem „Chwała Rotmistrzowi!” w murach dawnego więzienie MBP przy Rakowieckiej odbędzie się specjalny koncert w hołdzie Witoldowi Pileckiemu.

  4. pulkownik-Kuklinski-dfhjdgfvh 23.05.2017

    33 lata temu sąd skazał Kuklińskiego na śmierć

    Pułkownik przekazał Amerykanom ponad 40 tys. stron dokumentów, m.in. dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

  5. Polska-wielki-Projekt-fffggddddssssshghfg 22.05.2017

    O II wojnie na Kongresie "Polska Wielki Projekt"

    "Zwycięża widzenie II wojny na masową skalę, że dobrzy wygrali, a źli przegrali".

  6. RuszarJozef 20.05.2017

    Ruszar: "Niczego nie żałuję"

    - Niczego nie żałuję z tamtych czasów - mówi Józef Ruszar, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności.

  7. IPN-fdfsdadasdg 19.05.2017

    IPN namawia do przekazywania dokumentów

    Uruchamia też nowy portal "Archiwum Pełne Pamięci" informujący jak można przekazać te materiały.

  8. mont7776 18.05.2017

    73. rocznica zdobycia klasztoru na Monte Cassino

    18 maja 1944 r., oddziały 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino, przełamując niemiecką linię Gustawa i otwierając drogę aliantom na Rzym.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook