Jedynie prawda jest ciekawa

Uczczą pamięć Wyklętych

25.02.2014

Dzień wolnych i suwerennych żołnierzy. Zapraszam wszystkich, którym droga jest pamięć o tych, którzy przez lata byli wykluczeni z historii Polski, do udziału w publicznym manifestowaniu poglądów historycznych.

Program społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- strona Komitetu: ndzw.pl

- kontakt e-mailowy: skondp@gmail.com;

- facebook.com (Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych)

Warszawa:

• Akcja „Upominamy się o Was” - ogłoszona przez osiem młodzieżowych organizacji społecznych służąca upamiętnieniu bohaterów podziemia antykomunistycznego pomnikami i nazwami ulic. Towarzyszy jej seria spotkań i konferencji edukacyjnych. [m.in. Młodzi dla Polski, Stowarzyszenie KoLiber, NZS UW, Fundacja Sapere Aude]

16 lutego – 9 marca

- Quiz wiedzy dotyczącej Żołnierzy Wyklętych (projekt TROPEM WILCZYM). https://www.facebook.com/TropemWilczym?fref=ts [Fundacja Wolność i Demokracja]

23 lutego (niedziela)

- Centrum Prasowe Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5

16:00 Spotkanie z żołnierzem oddziału "Zapory" Zbigniewem Matysiakiem ps. "Kowboj" oraz dr Ewą Kurek, autorką książki "Zaporczycy 1943-1949" i filmów dokumentalnych poświęconych pułkownikowi Hieronimowi Dekutowskiemu "Zaporze". Projekcja filmu "Major Zapora" (reż. E. Kurek) [Solidarni 2010] http://solidarni2010.pl/19723-obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-z-solidarnymi-2010.html

25 lutego (wtorek)

• Teatr Kamienica (Al. Solidarności 93)

18:00 Wieczór poetycko-historyczny poświęcony kapitanowi Łukaszowi Cieplińskiemu

[Stowarzyszenie "Studenci dla Rzeczypospolitej"]

28 lutego (piątek)

• Plac Zamkowy

12:00 Otwarcie wystawy „Ostatni Bohaterowie Kresów – Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku” (projekt TROPEM WILCZYM) [Fundacja Wolność i Demokracja]

• "Patelnia" (plac przed stacją Metro Centrum)

17:30-22:00 Plenerowy pokaz filmów dokumentalnych poświęconych Żołnierzom Wyklętym [Fundacja Kocham OB-CIACH].

• Bazylika Św. Krzyża (Krakowskie Przedmieście)

19:00 Msza Św., nadanie odznaczeń "Zło Dobrem Zwyciężaj", Koncert promocyjny płyty "Podziemna armia powraca - Żołnierze Niezłomni" (21 utworów, wyk.: Jan Pietrzak, Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk oraz pianista Andrzej Perkman) [Stowarzyszenie 13 Grudnia, Ogólnopolski Komitet ks. Jerzego Popiełuszki]

1 marca (sobota)

• Kwesta na Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów [całodzienna]

[Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki"; Korporacja Akademicka Sarmatia]

• Ogólnopolska kwesta "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych"

[koordynacja: Związek Żołnierzy NSZ, Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ]

• Akcja „Niezłomny jest w Tobie” [całoroczna]

kampania informacyjna skierowana do potomków ofiar komunistycznych zbrodni, przedstawiająca możliwości i sposoby przekazywania materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych szczątków.

[Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki"; Korporacja Akademicka Sarmatia]

• Warta przed domami "Żołnierzy Wyklętych"

[Fundacja "Walczącym o Niepodległość", Stowarzyszenie Historyczne Organizacji Kobiecych II RP]

• Fabryka Wódek "Koneser" (ul. Ząbkowska 27/31)

10:00 Jarmark Radia WNET - promocja wydawnictw poświęconych "Żołnierzom Wyklętym". Koncert "Podziemna armia powraca - Żołnierze Niezłomni" (Jerzy Zelnik - Leszek Czajkowski - Paweł Piekarczyk). Koncert "W imię Niepodległej" (Teatr Muzyczny 'Od Czapy').

[Radio WNET, Fundacja Sztafeta, Stowarzyszenie 13 Grudnia]

• Warszawska Masa Krytyczna szlakiem miejsc związanych z historią "Żołnierzy Wyklętych"

11:00 start: Plac Zamkowy > Koszykowa 82 > Oczki 1 > Koszykowa 6 > przez: Rondo de Gaulle`a, Rondo Waszyngtona, Zieleniecką, Targową > Jagiellońska 38 > Targowa 74 > Strzelecka 8 > 11 Listopada 66 i 68 > Namysłowska 6 (Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach).

• Park Skaryszewski

Bieg Ludzi Honoru (projekt TROPEM WILCZYM)

9:30-12:00 godziny działania Biura Zawodów (od strony ul. Międzynarodowej) zapisy: http://tropemwilczym.pl/

12:00 start biegu na 5 km, 12.45 start biegu na 10 km

[Fundacja Wolność i Demokracja]

• Park Skaryszewski

12:00-15:00 Gra rodzinna (projekt TROPEM WILCZYM). Rekonstrukcja (potyczka oddziału „Olecha” z NKWD), zupa z kuchni polowej [Fundacja Wolność i Demokracja, GH Zgrupowanie "Radosław"]

- diorama Wilczym Tropem i inscenizacja w parku Skaryszewskim [GH Zgrupowanie "Radosław"]

• Kino "Ada", ul. ks. J. Chrościkowskiego 14 (Warszawa-Włochy)

15:30 Koncert zespołu "Zjednoczony Ursynów" [org. Burmistrz i Rada Dzielnicy Włochy]

• Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników (Al. Stanów Zjednoczonych 55 / ul. Grenadierów)

17:00 Apel Poległych i złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających Danutę Siedzikównę ps. Inka i Jana Rodowicza ps. Anoda (elewacja kościoła) [Harcerze - fundatorzy tablicy]

Uroczystości w miejscach upamiętnień:

1. Cmentarz Bródnowski, kwatera "45N", miejsce potajemnych pochówków [Pomnik więźniów politycznych straconych w latach 1944-56] 15:00 - Solidarni 2010

2. ul. 11 Listopada 68 / ul. Szwedzka ("rogatka"), Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD. [Tablica pamiątkowa], 12:00, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Polaków, PiS Praga Północ, GH Niepodległość, GH Zgrupowanie Radosław

3. ul. Namysłowska 6 /ul. Szymanowskiego, „Toledo” - Więzienie Karno-Śledcze nr III, [Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach], 14:00, Prawica Rzeczypospolitej - Praga Północ, Inicjatywa Mieszkańców Pragi, Związek Stowarzyszeń Praskich, Polski Związek Katolicko-Społeczny, Liga Narodowa, Obóz Wielkiej Polski, GH Niepodległość, GH Zgrupowanie Radosław

4. ul. Strzelecka 8 /ul. Środkowa, NKWD > Wojewódzki UBP, 13:00, Praska Wspólnota Samorządowa, Inicjatywa Mieszkańców Pragi, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, GH Zgrupowanie Radosław

5. ul. Cyryla i Metodego 4, Stołeczny UBP [Tablica pamiątkowa], 16:00, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca - Odd. Warszawa, Stowarzyszenie Dobro Wspólne Łomianki, Myśl Praska, PIS Praga Północ, Akcja Katolicka, Solidarni 2010, GH Niepodległość, GH Zgrupowanie "Radosław

6. ul. Jagiellońska 38 (Liceum im. Władysława IV), Trybunał Wojenny NKWD, 6a - ul. Jagiellońskiej / Al. Solidarności), Pomnik ks. płk. Szymona Fedorońki (15:45), 15:30, Akcja Katolicka, Prawica Rzeczypospolitej, PiS Praga Północ, GH Zgrupowanie Radosław

7. ul. Sierakowskiego 7, Wojewódzki UBP [Tablica pamiątkowa], 15:00, Akcja Katolicka, Prawica Rzeczypospolitej, PiS Praga Północ, Radio WNET, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej, GH Zgrupowanie Radosław

8. ul. Marsa /ul. Płatnerska (Rembertów), Obóz specjalny NKWD nr 10 [Pomnik ofiar NKWD], 12:00, Krąg Pamięci Narodowej, Komitet Katyński, Komitet PiS Rembertów, Klub Gazety Polskiej Warszawa-Rembertów, Stowarzyszenie 13 Grudnia, Obóz Narodowo-Radykalny

9. ul. Izbicka 1 / Patriotów (Radość), NKWD i UB 1944-45, następnie posterunek MO i Policji., 13:00, Klub Gazety Polskiej w Wawrze, Komitet PiS Wawer

10. ul. Patriotów 90 / Drozdowa (Radość), NKWD i UB (ob. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy), 14:00, Klub Gazety Polskiej w Wawrze, Komitet PiS Wawer

11. ul. Romantyczna 1 / Rychnowska (Miedzeszyn Stary), Placówka X Departamentu MBP (od 1947), 15:00, Klub Gazety Polskiej w Wawrze, Komitet PiS Wawer

12. przy kościele św. Katarzyny na Służewiu (ul. Fosa) [Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego], 11:30, Urząd Dzielnicy Ursynów, Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, Komitet PiS Ursynów

13. Cmentarz na Służewiu przy ul. Wałbrzyskiej, Miejsce potajemnych pochówków [Krzyż w narożniku cmentarza], 12:30, Urząd Dzielnicy Ursynów, Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, Komitet PiS Ursynów

14. ul. Rakowiecka 37a, Areszt Śledczy MBP [Tablica pamiątkowa], 16:00, Klub Gazety Polskiej - Warszawa, GH Zgrupowanie Radosław, Korporacja Akademicka Sarmatia, Polska Korporacja Akademicka Aquilonia, Fundacja W Kręgu Kultury, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Stowarzyszenie Motocyklowy Rajd Katyński

15. $ul. Świerszcza 2, Willa "Jasny Dom" (Włochy), NKWD, „Smiersz” i Główny Zarząd Informacji WP [Tablica pamiątkowa], 14:30, Burmistrz i Rada Dzielnicy Włochy,, Fundacja "Willa Jasny Dom", Komitet PiS Włochy

16. ul. Koszykowa 82, Wojskowy Sąd Rejonowy, [Tablica pamiątkowa], 15:30, Klub Gazety Polskiej - Warszawa, GH Zgrupowanie Radosław

17. ul. Chałubińskiego 3B / ul. Oczki, Główny Zarząd Informacji WP [Tablica pamiątkowa], 15:00, Klub Gazety Polskiej - Warszawa, GH Zgrupowanie Radosław

18. ul. Koszykowa 6 / Al. Ujazdowskie, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego [Tablica pamiątkowa i kamień „Anody”], 15:00, Związek Żołnierzy NSZ, Stowarzyszenie KoLiber, Stowarzyszenie "Studenci dla Rzeczypospolitej", NZS UW, Fundacja Sapere Aude, Prawica Rzeczypospolitej, Młodzi dla Polski, Fundacja Republikańska, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, GRH NSZ

19. Cmentarz Powązkowski, kwatera "Ł", Miejsce potajemnych pochówków, [Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego], 14:30, Związek Strzelecki "Strzelec", SH DiSK, GRH NSZ, GH Niepodległość, Fundacja Łączka, Komitet PiS Żoliborz, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Kibice Legii i Hutnika Warszawa

20. Al. Wojska Polskiego 40 [Tablica pamiątkowa ded. rtm. Witoldowi Pileckiemu], 13:00, Komitet PiS Żoliborz

21. ul. Muranowska / ul. Gen. Andersa, Pomnik Poległym i Pomordowanych na Wschodzie ("Wagon"), 15:00, Studenci UKSW, Towarzystwo im. Stanisława ze Skarbimierza, Młodzież Wszechpolska, Stowarzyszenie Marszu Niepodległości

UROCZYSTOŚCI CENTRALNE

17:00 Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza

18:30 Przemarsz Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana

19:00 Uroczysta Msza Św. w intencji "Żołnierzy Wyklętych".

svit

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Słowa kluczowe:

wyklęci

,

żołnierze wyklęci

,

pamięć

Opinie

więcej
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook