Jedynie prawda jest ciekawa


"Twoja klisza z powstania"

02.08.2013

Jak wyglądała codzienność na powstańczym Mokotowie i dlaczego zalecano przytulać się do drzew podczas bombardowania to niektóre z pytań, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy sobotniej fotograficznej gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania".

Gra organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się w sobotę w godzinach popołudniowych. Będzie elementem obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Siódma edycja gry nosi nazwę "Marszem przez Mokotów" i właśnie w obrębie tej dzielnicy uczestnikom przyjdzie zmierzyć się z 5-kilometrową trasą, na której znajdą się miejsca, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Do zadań należy rejestracja poszczególnych zdarzeń na trasie oraz wykonanie zdjęć w czterech kategoriach konkursowych: zdjęcie reportażowe, obiekt w ruchu, detal i portret w punkcie finałowym. Znaczenie będzie miał także czas przebycia całej trasy.

Zdjęcia będą ocenianie przez profesjonalne jury podczas uroczystego finału organizowanego na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych na uczestników czeka koncert brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia Katy Carr - artystki, która zyskała ogromną sympatię Polaków wykonując utwory, dla których inspiracją były losy członków polskiego ruchu oporu. Jej czwarty album "Paszport" został nagrany w 2012 w 70. rocznicę brawurowej ucieczki Kazimierza Piechowskiego z Auschwitz.

Mokotów zapisał się w historii pamięci powstania warszawskiego jako dzielnica, która od pierwszych chwil chwyciła za broń, jednak lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie wielu obiektów silnie obsadzonych przez Niemców, sprawiła odcięcie Mokotowa od innych rejonów walczącej stolicy. Jednak, mimo naporu Niemców, broniła się przez 58 dni, do 27 września. Na jego ulicach powstał słynny "Marsz Mokotowa" i koncertował Mieczysław Fogg.

W grze może wziąć udział każdy, kto zarejestruje się na stronie rejestracja.1944.pl (liczba miejsc ograniczona). Można startować zarówno indywidualnie, jak i w zespołach. Jedynym wymogiem jest posiadanie aparatu i zgoda rodzica lub opiekuna w przypadku osób niepełnoletnich.

Pierwsza edycja gry "Twoja Klisza z Powstania" odbyła się w 2007 r. Inspiracją do stworzenia pierwszej edycji były zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego - olimpijczyka i fotografa amatora. W poprzednich edycjach uczestnicy pokonali łącznie trasę o długości ponad 35 km i wykonali ok. 4 tys. zdjęć.

PAP/run
fot. 1944.pl

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook