Jedynie prawda jest ciekawa


Tortury dają o sobie znać po latach

09.03.2013

Wacław Sikorski, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień polityczny PRL skazany na karę śmierci w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” opowiada o swoich przeżyciach. Ten wywiad powinni przeczytać m.in. ci, którzy chcą bagatelizować stalinowskie metody śledcze.

Sikorski został aresztowany w lipcu 1948 roku. Służył wtedy w wojsku, zatajając wcześniejsze związki z AK oraz współpracując z WiN. Zaznacza, że po aresztowaniu trafił „do mjr. Friedmana, naubliżano mu od zdrajców i szpiegów amerykańskich, obcięto mi pagony”. Po kilku dniach przekazano go do siedziby MBP na ul. Koszykowej.

„Dopiero tam zaczął się młynek. W jednej celi siedziałem tam z gen. Antonim Hedą „Szarym”. Bardzo się wówczas zaprzyjaźniliśmy. Kazał mi do siebie mówić po imieniu. Po miesiącu trafiłem na Mokotów do więzienia na Rakowieckiej. Ulokowano mnie w Oddziale 11. Pawilonu X. W małej celi siedziało nas pięciu, w tym Wojciech Zieliński – dyrektor LOT, Adam Gajdek z WiN, kpt. Borodziuk – saper od gen. Andersa, i prof. Łukasiewicz z Krakowa. Strasznie bili Zielińskiego – to był bardzo wykształcony człowiek. Potrafił nas rozweselić, gdy wracał z przesłuchań. Kiedyś namówił nas na śpiewy, za co trafiliśmy do karceru. Strasznie wtedy zmarzliśmy. Gajdek próbował popełnić samobójstwo. A potem bili mnie. Wtedy zaczęło się zasadnicze śledztwo” - wyjaśnia Sikorski.

Wskazuje, że miał podpisać obciążające go zeznania, mówiące, że jest szpiegiem, ale odmawiał. „Byłem więc bity, kopany w nerki, gdy kazano mi robić przysiady pod ścianą. (...) W czasie tych przysiadów uderzał (śledczy Jerzy Kędziora – red.) moją głową o ścianę i złamał mi przegrodę nosową, czym po latach zainteresował się laryngolog” - wspomina żołnierz.

Dodaje, że wiele razy chodził do karceru. „Trzy razy zamykano mnie w takim karcerze, do którego wchodziło się nago na czworaka. Nie odróżniałem czasu – doba, dwie doby. Oficer, który mnie przesłuchiwał, namawiał mnie po dobroci, rozmawiał ze mną po imieniu, prywatnie proponował łagodniejszy wyrok. A jak nie, no to przyjdzie taki Kędziora, odbije mi nerki – „i zdechniesz w więzieniu”. Ale nie podpisywałem zeznań już wcześniej przygotowanych. W końcu wszedł sowiecki funkcjonariusz mjr Szarkowski i mówi: „Jak nie podpisuje, to dać mu tak, by poleciał z niego pot jak z tego kaloryfera woda” – bo był tam cieknący kaloryfer. No i wezwano Kędziorę, którego twarz zobaczyłem, ponieważ jak wszedł, to padło na niego światło. A trzeba powiedzieć, że podczas przesłuchania trudno było zobaczyć twarz przesłuchującego, bo w oczy świeciła silna lampa. W końcu zaczął się nade mną znęcać, kopać. W pewnej chwili tak huknął mnie w ucho, że do dzisiaj mam kłopoty ze słuchem. Potem wysłał do karceru, w którym płakałem jak dziecko” - zaznacza Sikorski.

Wskazuje, że bał się, że w czasie śledztwa zostanie zabity. „Ten Kędziora zabił dwie osoby w śledztwie. Na procesie mówił, że kazał mu Różański-Goldberg” - mówi.

W końcu po torturach Sikorski podpisał to, co mu kazano. „W grudniu 1948 r. skończyło się śledztwo. Prokurator Rafałowski kazał mi podpisać dokumenty. Ale ja mówię do niego, że podpisałem, bo byłem bity, a zeznania zostały wymuszone. Zagroził mi, że jeśli tak, to będę miał kolejną sprawę w związku z oczernianiem Urzędu Bezpieczeństwa o przestępstwa. „Jak nie wiecie, coście podpisywali, to będę musiał wznowić śledztwo”. Przestraszyłem się. Mówię do niego: „Panie prokuratorze, zabiją mnie, to będą takie same metody”” - wspomina Sikorski.

Rozmówca „Naszego Dziennika” wyjaśnia, że w czasie więzienia bardzo podupadł na zdrowiu, co ma obecnie swoje konsekwencje. „Ostatnio specjalista na prywatnej wizycie dał mi zastrzyk, bo nie mogłem wstać. Mam coraz większe kłopoty ze zdrowiem. W rozmowie musiałem podać mu moje choroby. Wśród nich jest też gruźlica więzienna. „A za co?” – zapytał. „Więzień polityczny, kara śmierci zamieniona na dożywocie” – odpowiedziałem. Okazało się, że jego krewni też cierpieli przez UB. Zapłaciłem mniej niż połowę za wizytę, a na drugiej wizycie przyjął mnie już bezpłatnie. Był bardzo miły. Teraz złożyłem podanie o sanatorium, mam 88 lat i proszę zobaczyć, jaki termin oczekiwania – 1,5 roku! Taką mamy służbę zdrowia” - wskazuje Sikorski.

Ostatecznie Sikorski skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywicie, wyszedł z więzienia w 1957 roku.

TK,Naszdziennik.pl
[Fot. Wistula/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook