Jedynie prawda jest ciekawa


Pamiętajmy o rocznicy rzezi wołyńskiej!

10.07.2012

Stowarzyszenie Memoriae Fidelis zaprasza na marsz w Warszawie upamiętniający ludobójstwo 120 tys Polaków na Wołyniu. Obchody rocznicy zorganizowały też organizacje niepodległościowe w Tarnowie.

Na jutro organizacje niepodległościowe zapowiadają uroczystości upamiętniające 69. rocznicę rzez wołyńskiej. Marsze związane z tym wydarzeniem odbędą się m.in. w Warszawie i Tarnowie.

Organizatorzy warszawskiego marszu zapraszają jutro pod budynek PAST'y, przy ul. Zielnej 39, gdzie o 16.45. - Chcemy udowodnić, że pamiętamy! -  deklarują.

"Choć o ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na 120 tysiącach ludności polskiej (a także na Ukraińcach przeciwnych zagładzie polskich sąsiadów), młodzi Polacy nie mają szans dowiedzieć się z oficjalnych podręczników historii, pomimo tego pragną pokazać, że wiedzą - twierdzą członkowie stowarzyszenia. I apelują: - Pomaszerujemy pod tablicę zastępującą niechciany pomnik (Krakowskie Przedmieście 64), a poświęconą dziesiątkom tysięcy rodaków, których spotkał zdecydowanie najokrutniejszy los podczas II wojny światowej.

Wołyńską rocznicę zamierzają uczcić również organizacje niepodległościowe w Tarnowie. Rzeź na Wołyniu to największa, najbardziej tragiczna a zarazem wciąż mało znana  - bo przez lata zakłamywana lub zbywana milczeniem przez polityków - zbrodnia etniczna dokonana  na naszych rodakach - przypominają organizatorzy zrzeszeni w  Obywatelskim Porozumieniu Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
Doszło do niej podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli przede wszystkim Polacy (w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń.)
11 lipca 1943 oddziały UPA dokonały  ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem Śmierć Lachom. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, dochodziło do rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. Była to akcja dobrze przygotowana i zaplanowana. Na cztery dni przed rozpoczęciem akcji we wsiach ukraińskich odbyły się spotkania, na których uświadamiano miejscową ludność o konieczności wymordowania wszystkich Polaków.

- 11 lipca musimy pamiętać o ponad stu tysiącach  zapomnianych cywilnych ofiar bestialskich zbrodni OUN UPA, głównie matkach, dzieciach i  starcach  zamieszkujących Kresy południowo-wschodnie II Rzeczpospolitej ! - napisali organizatorzy uroczystości, którzy zwracają uwagę na fakt, że o ofiarach ludobójstwa na Kresach wciąż nie chcą pamiętać reprezentanci polskich władz. Nie zorganizowano żadnych oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu.

- Z ponad 2 milionów mieszkańców Wołynia w II RP Polacy stanowili niespełna 17 %. W samym roku 1943 sześćdziesiąt tysięcy z nich zostało bestialsko zamordowanych przez UPA w zaplanowanych wcześniej akcjach. "Ostrożne" szacunki mówią o ponad 130 tysiącach naszych rodaków, głównie kobiet, dzieci i starców pomordowanych przez ukraińskich szowinistów we wszystkich województwach Kresów Południowo-Wschodnich do roku 1945. Była to zatem największa w długiej historii Polski zbrodnia o podłożu etnicznym dokonana na Polakach ! - przypominają.

- To oczywiście tylko jedna z haniebnie przemilczanych obecnie prawd historycznych, ale zarazem największa, jeśli chodzi o liczbę niewinnych ofiar - wśród których, poza Polakami, znaleźli się też obywatele polscy innych narodowości, w tym szlachetni Ukraińcy ratujący życie swoim sąsiadom - czytamy w specjalnym komunikacie organizatorów.

Tarnowskie uroczystości organizuje Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości, w szczególności jeden z instytucjonalnych sygnatariuszy Porozumienia - Stowarzyszenie Nie Teraz.  Uroczystości  rozpoczną się w środę 11 lipca o godzinie 17:15 na Starym Cmentarzu pod Kurhanem Kresowym. O godzinie 18:00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta m.in. w intencji ofiar kresowego ludobójstwa. Następnie w Tarnowskim Centrum Kultury zaplanowano specjalny pokaz spektaklu Teatru Nie Teraz "Ballada o Wołyniu" a po nim dyskusję z udziałem zaproszonych gości, którą zakończy wyjście uczestników wieczornicy na Rynek i zapalenie tam Znicza Pamięci. Ma być on sygnałem do upamiętnienia tragicznej Rocznicy przez  zapalenie symbolicznej świecy w oknie. .

ansa

[fot.wikipedia]


Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook