Jedynie prawda jest ciekawa

Tak Niemcy niszczyli Warszawę. Wideo!

13.04.2017

Ten propagandowy niemiecki filmik z czasów II wojny światowej mówi więcej o barbarzyństwie okupantów niż niejedna naukowa publikacja. Skrupulatna dewastacja, rujnowanie „zbuntowanego miasta”, to nie przypadek, to efekt rozmyślnej niemieckiej polityki, mającej jeden cen – obrócenie w zgliszcza polskiej stolicy.

Choć część historyków i dziennikarzy winą za zniszczenie Warszawy próbuje obarczyć osoby odpowiedzialne za wybuch Powstania Warszawskiego, to kadry zarejestrowane przez samych Niemców pokazują zupełnie coś innego – w planach Hitlera, to miasto musiało przestać istnieć, a Polacy mieli zginąć wraz ze swoją stolicą. Zarówno fuhrer, jak i jego najbliżsi współpracownicy pokroju Goebbelsa nie wiedzieli jednak, że polskiego ducha nie można zabić. 

Filmy kręcone podczas Powstania miały konkretny cel – pokazać Niemcom, że ich armia jest silna, a załamanie się frontu wschodniego, to tylko strategiczny odwrót. Czy klisze spełniły swoje zadanie? W jakimś stopniu na pewno, skoro III Rzesza upadła dopiero po wielu miesiącach od nakręcenia tych obrazów. Dla nas jednak jest to niezbity dowód niemieckich zbrodni, podstawa, na mocy której, wzorem prezydenta stolicy, Lecha Kaczyńskiego, możemy wystawić dzisiejszym Niemcom rachunek za zniszczenia, których wówczas dokonali. Przecież sami je udokumentowali…


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook