Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemnica jeziora Garda

11.12.2012

Włoscy nurkowie zlokalizowali na dni dnie jeziora Garda wrak amerykańskiego wojskowego samochodu-amfibii, który zatonął tam pod koniec II wojny światowej wraz z 24 żołnierzami.

Nurkowie z grupy Ochotnicy Jeziora Garda znaleźli wrak na głębokości 276 metrów w pobliżu miejscowości Torbole w regionie trydenckim (Trentino). Szef grupy Mauro Fusato przypomniał, że zatonięcie amfibii było największą w czasach nowożytnych katastrofą na tym jeziorze.

30 kwietnia 1945 roku trzyosiowy amfibijny samochód ciężarowy DUKW płynął do Torbole na północnym brzegu jeziora Garda, przewożąc działo polowe i 25 żołnierzy. Wskutek silnej wichury pojazd wywrócił się i zatonął. Uratował się tylko jeden Amerykanin, który zdołał sam dopłynąć do brzegu.

Włoskie media przypominają, że mieszkańcy Torbole słyszeli krzyki tonących żołnierzy. Jeden z nich, obecnie emeryt, który jako dziecko był świadkiem katastrofy, od lat wskazywał miejsce, gdzie do niej doszło. Przez kilka dekad nie słuchano go jednak - zauważył dziennik "Il Messaggero" w swym internetowym wydaniu.

Poszukiwania wraku rozpoczęto w 2004 roku, gdy nad największe jezioro we Włoszech przybyła pierwsza ekipa specjalistów z Uniwersytetu Stanu Teksas wraz z kilkoma weteranami amerykańskich wojsk, stacjonujących podczas wojny w regionie trydenckim. Jednak ich misja odnalezienia wraku i przewiezienia do USA szczątków ich towarzyszy broni nie powiodła się.

Drugą próbę podjęła jesienią 2011 roku grupa płetwonurków Ochotnicy Jeziora Garda. Po roku ich operacja zakończyła się powodzeniem. Dzięki podwodnym kamerom jej uczestnicy nie tylko zlokalizowali amfibię, ale zobaczyli także, jak wszystko na to wskazuje, zachowane szczątki żołnierzy.

Na razie nie wiadomo, czy podjęta zostanie próba wydobycia wraku, niezwykle skomplikowana – jak wyjaśniono - z powodu głębokości oraz warunków na dnie, bardzo utrudniających użycie jakiegokolwiek ciężkiego sprzętu.

Decyzję w tej sprawie ma podjąć rząd Stanów Zjednoczonych - oświadczył kierujący pracami grupy płetwonurków.

Amfibijne terenowe ciężarówki DUKW były w latach 1941-45 masowo produkowane w USA do użytku zarówno w Europie, jak i w operacjach desantowych na Pacyfiku. Będące ich powojennym radzieckim naśladownictwem pojazdy ZiŁ-485 (inaczej BAW) można obecnie oglądać w wielu polskich muzeach wojskowych.

PAP/JKUB

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook