Jedynie prawda jest ciekawa


III Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka

05.04.2013

Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wyruszy ze Spały w rocznicę tego zdarzenia. Wojskowi przebiegną w sumie ok. 420 km.

Sztafeta ma się zakończyć 19 kwietnia w Żaganiu (Lubuskie); wówczas przypada święto 34. Brygady Kawalerii Pancernej, którą w latach 2002-2005 dowodził gen. Buk.

Idea sztafety, która odbędzie się po raz trzeci, związana jest z sylwetką tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Dowódcy Wojsk Lądowych, gen. broni Tadeusza Buka - poinformował oficer prasowy żagańskiej brygady por. Rafał Nowak. Dodał, że co roku wyznaczana jest nieco inna trasa biegu, dzięki czemu żołnierze docierają do innych miejscowości, do nowych środowisk.

"Ogólny charakter i przesłanie pozostają bez zmian. Głównym celem sztafety jest propagowanie i przybliżenie wizerunku gen. broni Tadeusza Buka oraz tradycji 34. Brygady Kawalerii Pancernej i lubuskiej dywizji, kreowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego w społeczeństwie, zachęcanie do aktywnego wypoczynku i integracja różnych środowisk społecznych" - zaznaczył Nowak.

W trakcie sztafety zaplanowano wiele spotkań, podczas których żołnierze promować będą Wojsko Polskie i popularyzować zawód żołnierza. Ich gospodarzami będą władze samorządowe i dyrektorzy placówek oświatowych. Z okazji sztafety w szkołach, do których zawitają biegacze, organizowane będą "Dni Patriotyzmu".

"W ten sposób realizacja projektu stanie się wspólnym dziełem zarówno wojska jak i społeczeństwa" - wyjaśnił Nowak.

W skład dziewięcioosobowej drużyny biegaczy będą wchodzić przedstawiciele żagańskiej brygady, dowództwa 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz dwóch żołnierzy amerykańskich. Będą oni pokonywać wyznaczoną trasę, zgodnie z ustalonym planem. Sztafetę będzie eskortować samochodem trzech żołnierzy.

10 kwietnia uczestnicy sztafety i jej organizatorzy złożą kwiaty na grobie gen. Buka w Spale. Po tej uroczystości biegacze wyruszą do Żagania w Lubuskiem. Po dziewięciu dniach zameldują się na Placu Pamięci przed 34. brygadą, aby wspólnie z jej żołnierzami i zaproszonymi gośćmi złożyć kwiaty przed pomnikiem generała. Następnie na Skwerze Czołgisty odbędzie się uroczysty apel z okazji święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej.

Organizatorem imprezy z ramienia wojska jest dowódca 34. Brygady, płk. dypl. Krzysztof Pokropowicz, a koordynuje ją przewodnicząca Stowarzyszenia "Rodzina Wojskowa" Urszula Dydo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook