Jedynie prawda jest ciekawa


Starszy Kot Morski

17.11.2017
warmemorial11172017
Starszy Kot Morski

We wschodniej części słynnego londyńskiego Hyde Park, tuż przy skrzyżowaniu Park Lane z Upper Brook Street, znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych pomników wojennych na świecie. Wzniesiony w 2004 roku za pieniądze ze zbiórki, Animals in War Memorial upamiętnia bowiem zwierzęta, które służyły w wojsku i cierpiały, a niejednokrotnie ginęły, na wojnach. Wprawne oko dostrzeże na wapiennej płaskorzeźbie, pomiędzy koniem i osłem, dumnie maszerującego kota.

Armie od zarania dziejów korzystały ze zwierząt. Głównie koni, które nie tylko pozwalały kawalerii poruszać się i atakować znacznie szybciej od piechoty, ale także z wołów do ciągnięcia wozów, gołębi pocztowych i wielu innych gatunków. 

Jednak armia nigdy nie znalazła żadnego zastosowania dla kotów. Jedynym przykładem ich użycia w boju jest amerykański projekt zdalnie sterowanej bomby przeciwokrętowej z czasów drugiej wojny światowej – inżynierowie związani z amerykańskimi siłami powietrznymi wymyślili, że jak bombą będzie sterował zamknięty w niej kot, to chcąc uniknąć kąpieli w oceanie będzie celował w pokład okrętu. Pierwsze testy wykazały jednak, że przeciążenia po zrzuceniu bomby z samolotu sprawiają, że koty tracą momentalnie przytomność, projekt więc zarzucono. Wszystkie inne przykłady użycia małych futrzanych drapieżników są raczej anegdotami.

Koty na morzach i oceanach.

Zupełnie inaczej sprawa przedstawiała się w marynarce. Myszy i szczury, które zakradają się na pokład okrętu w porcie są dla marynarzy ogromnym problemem, gdyż mogą zniszczyć zapasy jedzenia lub wywołać epidemię. Dlatego obecność kotów na pokładzie była zjawiskiem dosyć powszechnym – przynajmniej do momentu, gdy większość marynarek wojennych postanowiła jej zakazać.

Jednym z najsłynniejszym kotem okrętowym w historii był czarno-biały kociak, którego Anglikom udało się uratować po zatopieniu niemieckiego pancernika Bismarck, a który szybko dorobił się imienia Niezatapialny Sam. Okazało się bowiem, że jest wyjątkowo pechowym zwierzęciem – wszystkie okręty na których pokład trafił spotykał bowiem zły los. Niszczyciel Cossack, który podjął go z wody po zatopieniu Bismarcka, sam zatonął wkrótce podczas próby odholowania go do portu po trafieniu niemiecką torpedą. Niszczyciel Legion, który go wtedy uratował i odstawił do portu w Gibraltarze, poszedł na dno od włoskiej torpedy. A lotniskowiec Ark Royal, na który trafił potem, parę dni później spotkał na morzu niemiecką łódź podwodną. Także z tej katastrofy Sam wyszedł bez szwanku, jednak nigdy już nie wsiadł na pokład. Brytyjska admiralicja umieściła go w Domu Emerytowanego Marynarza w Gibraltarze, wychodząc ze słusznego założenia, że półwyspu nie da rady zatopić.

Sława Niezatapialnego Sama została przyćmiona szybko przez innego sympatycznego czworonoga – Simona.;

W 1948 roku 17-letni marynarz Royal Navy George Hickinbottom włóczył się uliczkami Hong Kongu podczas przepustki. W jednej z nich znalazł rocznego, biało-czarnego kota. Kot był niedożywiony ii chory. Młody marynarz ulitował się nad nim i przeszmuglował go na pokład swojego okrętu, fregaty HMS Amethyst. Simon – bo tak go ochrzcili inni marynarze – szybko stał się ulubieńcem całej załogi. Spędzał dnie na polowaniach na szczury na dolnych pokładach, a swoje zdobycze zostawiał szczególnie przez siebie lubianym marynarzom w kojach. Kapitan Ian Griffiths, dowódca okrętu, pozwalał mu nawet sypiać w swojej czapce. Także jego następca na tym stanowisku, Bernard Skinner, szybko polubił rezolutnego kociaka.

Incydent na Jangcy

20 kwietnia 1949 roku załoga HMS Amethyst otrzymała rozkaz pożeglowania do Nanking. W Chinach właśnie trwała rewolucja komunistyczna i rząd Zjednoczonego Królestwa wysłał Royal Navy do pilnowania, aby nic złego nie stało się dyplomatom w ich ambasadzie. Gdy fregata, z Simonem na pokładzie, płynęła rzeką Jangcy, została ostrzelana przez komunistyczną artylerię. Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego – Anglia w tym konflikcie była neutralna. Salwa trafiła prosto w sterówkę, zabijając na miejscu kapitana i 25 marynarzy. Wkrótce potem okręt osiadł na mieliźnie.

Simon także został ranny w tym ataku. Odłamki rozorały mu grzbiet. Spanikowani marynarze nie zauważyli tego i dopiero po paru dniach zrozumieli, że gdzieś zniknął. Wybuchła panika – okręt został przeszukany pomieszczenie po pomieszczeniu aż udało się go znaleźć. Żył, ale był poważnie ranny i odwodniony.

W międzyczasie dowodzenie nad tkwiącym na mieliźnie okrętem przejął wysłannik z Londynu – porucznik John Kerans. W przeciwieństwie do poprzednich dowódców ten nie był kociarzem, i zdrowiejący Simon musiał opuścić wkrótce jego kajutę.

Negocjacje pomiędzy siłami komunistycznymi a Wielką Brytanią w sprawie ewakuacji uszkodzonej korwety przedłużały się. I wkrótce okazało się, że znajdujące się na pokładzie szczury coraz śmielej dobierają się do magazynu żywności. Sytuacja robiła się poważna – dostarczenie zapasów nie wchodziło w grę z powodu postawy komunistów, a nikt nie wiedział ile dni będą musieli spędzić marynarze na rzece Jangcy aż uda się ich ewakuować. Wszelkie próby ucieczki z pokładu lub pomocy ze strony innych okrętów Royal Navy kończyły się otwarciem przez chińskich komunistów ognia i odwrotem. Widmo głodu zaczynało być coraz bardziej realne.

Simon na ratunek

Na szczęście marynarze mieli swojego pupilka, Simona. Pomimo osłabienia z powodu ran kot wkrótce zaczął ponownie polować na szczury. I robił to z taką zawziętością, że plaga została wkrótce opanowana. Nawet kapitan Kerans go polubił – jako pierwszego kota w swoim życiu. Marynarze twierdzili, że zmienił zdanie gdy Simon zabił wyjątkowo wielkiego szczura, ochrzczonego przez załogę Mao Zedong, i zostawił go na progu jego kajuty. Szczur ten miał się wyjątkowo dawać dowódcy we znaki, a wszystkie próby zabicia go przez załogę kończyły się porażką.

30 lipca kapitan Kerans stwierdził, że nawet po opanowaniu plagi szczurów jedzenia i leków nie starczy już na długo – i że najwyższa pora uciekać. Tej samej nocy Amethyst podniósł kotwicę i wyruszył w dół rzeki. Wkrótce spotkał płynący tą samą trasą chiński statek pasażerski i zaczął płynąć w jego pobliżu. Kerans liczył, że powstrzyma to załogi dział rozmieszczonych na obu brzegach Jangcy przed otwarciem ognia. Nie docenił komunistów – gdy tylko zauważono brytyjski okręt, to działa rozpoczęły kanonadę. Chiński statek wkrótce poszedł na dno, razem z wieloma cywilami. Amethyst miał więcej szczęścia. 25 po piątej rano następnego dnia spotkał się z niszczycielem Concord, który miał zapewnić im wsparcie artyleryjskie. Na szczęście oba okręty wymknęły się z rzeki niezauważenie i kwadrans po siódmej znalazły się poza zasięgiem chińskich dział. Po 101 dniach załoga wreszcie była bezpieczna.

Wkrótce o bohaterskiej postawie Simona dowiedziały się brytyjskie media. Kot z Amethysta stał się celebrytą. Za każdym razem, gdy w drodze do Anglii Amethyst zawijał do jakiegoś portu, to inni marynarze i cywile chcieli zobaczyć go na własne oczy, a do kapitana trafiało tyle listów od jego fanów, że musiał wkrótce wyznaczyć specjalnego oficera do odpisywania na nie. Gdy wreszcie przybyli do Plymouth w listopadzie, na jego cześć zorganizowano specjalną paradę.

Najbardziej utytułowany kot w historii

Za popularnością wkrótce przyszły zaszczyty. Simon otrzymał nie tylko specjalny medal, który wybito na pamiątkę tego incydentu, ale także Medal Dickina – specjalne odznaczenie dla zwierząt, które odznaczyły się bohaterstwem na wojnie, nazywany czasem zwierzęcym Krzyżem Victorii. Simon to jedyny kot, którego spotkał ten zaszczyt.

A Royal Navy postanowiła w uznaniu zasług oficjalnie zrobić z niego marynarza. Simon otrzymał
oficjalny, specjalnie z tej okazji utworzony stopień Starszego Kota Morskiego. Był jedynym kotem, który oficjalnie służył w brytyjskiej marynarce. I tak już raczej zostanie – Royal Navy nie pozwala już na zabieranie zwierząt na pokład.

Niestety Simon nie cieszył się długo swoją chwałą. Po przybyciu do UK trafił na półroczną kwarantannę do specjalnego ośrodka. Wkrótce po jej rozpoczęciu stał się ospały – weterynarz zdiagnozował rak jelita cienkiego. Marynarze z Amethysta czuwali przy jego legowisku 24 godziny na dobę, ale nie na wiele się to zdało. 28 listopada – na dwa tygodnie przed ceremonią wręczenia medalu – Simon zdechł. Oficjalnie choroba została przyspieszona przez rany, które odniósł od chińskiej artylerii. Ale marynarze wiedzieli lepiej: Simon nie dał rady bo odebrano mu ukochane morze.

Simon został pochowany na cmentarzu dla zwierząt we wschodnim Londynie. W jego pogrzebie wzięło udział kilkaset osób, w tym cała załoga HMS Amethyst. Sama ceremonia odbyła się z wszystkimi honorami przynależnymi marynarzowi, łącznie z nekrologiem w The Times.

To właśnie Simon jest kotem na pomniku w Hyde Park. 

Wiktor Młynarz

fot. Iridescenti - Praca własna/Animals in War memorial, London/CC BY-SA 3.0

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook