Jedynie prawda jest ciekawa


Stan wojenny i noc generałów – Pamiętamy!

09.12.2013

W niedzielę o świcie 13 grudnia 1981r. Polska wstrzymała oddech. Uderzenie MO i wojska było mocne i skuteczne. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, dowodzona przez gen. Jaruzelskiego, który miał wówczas pełnię władzy.

Udało mu się przedłużyć agonię systemu. Jego ekipa zamordystów nie była zdolna do przeprowadzenia reformy gospodarczej. Rzeczywistej reformy. Zaczęły ją, w interesie nomenklatury PRL, dopiero rządy Messnera i Rakowskiego – po sześciu latach marazmu. Oficerowie bowiem pomysłu na gospodarkę nie mieli.

Jeszcze przed północą 13 grudnia 1981 roku,  nim rozplakatowano obwieszczenia o stanie wojennym, a Dziennik Ustaw wydrukował tekst proklamacji Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zaczęły się aresztowania i internowania.  Prawo przestało obowiązywać. Wszystko miał regulować dekret o stanie wojennym, sprzeczny z Konstytucją PRL, wydany w trakcie sesji Sejmu. Nie był on też należycie ogłoszony. Dziennik Ustaw, w którym opublikowano dekrety i uchwała Rady Państwa, został opatrzony datą 14 grudnia 1981 r. Faktycznie skierowano go do druku i powielano 17 grudnia 1981 r. Miliony Polaków dowiedziały się o wprowadzeniu stanu wojennego o godz. 6 rano. Radio i telewizja zaczęły transmitować przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią”.

Nie ukazały się gazety, dzieci nie poszły do szkoły, zamilkły telefony, wprowadzono godzinę milicyjną od 22.00 do 6.00. Przemieszczanie się wymagało specjalnego zezwolenia. Cenzurze podlegała korespondencja i łączność telefoniczna.

Do miast wkroczyły jednostki Wojska Polskiego, na ulicach panowali funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. Władzę przejęła junta gen. Jaruzelskiego, który miał zadanie utrzymania w Polsce sowieckiej dominacji.

Wokół Trójmiasta, śląskich kopalń i hut w nocy z 12 na 13 grudnia skoncentrowano znaczne siły milicji i wojska. Kordony milicji otoczyły duże zakłady pracy w całym kraju. Transportery opancerzone stanęły na skrzyżowaniach ulic. Tuż po północy 13 grudnia zakończyła w Gdańsku obrady KKP NSZZ „S”. Większość związkowców wyłapano. Rano rozpoczął się strajk okupacyjny w Stoczni Gdańskiej, w Stoczni Remontowej, w Rafinerii Gdańskiej, w kopaniach Piast, Ziemowit, Wujek. Kilku członków władz krajowych Solidarności na terenie Portu Gdańskiego proklamowało 13 grudnia powołanie Krajowego Komitetu Strajkowego.

W kolejną rocznicę stanu wojennego warto pochylić się nad tamtym dramatem, zapalić świeczkę za poległych w starciach z milicją, pobitych na komisariatach, internowanych i aresztowanych, wyrzuconych z pracy, zmuszonych do emigracji. Jesteśmy im to winni.

Rocznicowe uroczystości na Pomorzu:

12 grudnia, godz. 10.00 – Gdańsk, plac Solidarności, otwarcie wystawy IPN „Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja kopalni Wujek”.

12 grudnia, godz. 17.30 – Gdańsk, zapalenie zniczy i modlitwa na skwerze przy Targu Siennym w miejscu zastrzelenia 17 grudnia 1981 r. Antoniego Browarczyka; marsz pod pomnik Poległych Stoczniowców; wieczornica w Sali BHP; godz. 23.30 – Apel Poległych pod pomnikiem Poległych Stoczniowców (organizuje Stowarzyszenie Godność)

13 grudnia, godz. 18.00 – msza św. w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni (ul. Portowa); godz. 19.45 – uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Komunizmu (ul. Pułaskiego).

13 grudnia na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawi się z inicjatywy IPN symboliczne Światło Wolności. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie lub „wirtualnie” na www.ipn.gov.pl.

15 grudnia 2013 r. o godz. 11.30 - kościół p.w. Św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie msza św. w intencji internowanych w stanie wojennym w Strzebielinku;

15 grudnia, godz. 17.00 - Zespół Szkół im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie (gmina Somonino, powiat Kartuzy); „Krew się polała grudniowym świtem”... to motto uroczystości ku czci młodych bohaterów, ofiar Grudnia 1970 i stanu wojennego. Jednym z zastrzelonych w Grudniu’70 był Ludwik Piernicki, mieszkaniec Goręczyna, wówczas 20-letni robotnik Stoczni im. Komuny Paryskiej. Był honorowym dawcą krwi. Jego legitymacja zawiera zapis: "Oddanie krwi jest najwyższym czynem humanitarnym, świadczącym o wielkiej solidarności społecznej". Zginął od strzału w plecy 17 grudnia 1970 rano, prawdopodobnie przy przystanku kolejki elektrycznej Gdynia Stocznia.

ASG

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

ASG, lz

[fot:youtube]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook