Jedynie prawda jest ciekawa


Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

18.03.2018
soviets18032018
Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

Wydany przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej tom "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952". Białoruś, Litwa, ziemie północno-wschodniej Polski" to zbiór materiałów z dwóch konferencji poświęconych deportacjom.

Prześladowania Polaków są przedstawione na tle represji stosowanych także wobec innych narodów w Związku Sowieckim, np. Białorusinów.

"My mamy takie przekonanie, że Polacy byli najbardziej represjonowanym narodem. Podejrzewam, że podobnie myślą Ukraińcy, że podobnie myślą Litwini, ale jest dużo prawdy w tym, że te represje w o wiele większym stopniu trafiały w Polaków" - zaznaczył dr Jan Jerzy Milewski.

Według niego, działo się tak, ponieważ "Polacy byli groźni". "Zwłaszcza jeśli mówimy o tzw. operacji polskiej, czyli o okresie przed 1939 r. Bo niedaleko była granica z Polską i obawiano się, że w razie ewentualnego konfliktu Polacy mogą się opowiedzieć przeciwko władzy sowieckiej. Dlatego te represje były w o wiele większym stopniu rozwinięte wobec Polaków" - wyjaśnił.

Podkreślił także, że Polacy się "odróżniali", bo nie poddawali się sowietyzacji, co wynikało m.in. z działalności Kościoła katolickiego. "Stąd też struktury kościoła tam zostały praktycznie zlikwidowane. I później tę samą politykę stosowano w okresie powojennym. Nie od razu, tuż po samej wojnie, po przejściu frontu w 1940, 1945 r., ale mniej więcej od początku lat 50." - dodał redaktor książki.

Dr Milewski poinformował, że w tomie znalazły się np. nieznane kwestie dotyczące deportacji z 1950 i 1952 r. "To były deportacje żołnierzy tzw. +andersowców+ (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie), tych, których - że tak powiem - władze sowieckie namówiły do powrotu do swoich rodzinnych miejscowości. To były deportacje również tzw. kułaków, czyli na ogół osób, które przeciwstawiały się kolektywizacji, a które niekoniecznie akurat musiały mieć bardzo duże gospodarstwa" - wyjaśnił redaktor tomu.

W wydanej książce jest m.in. opracowana przez ks. Tadeusza Krahela lista księży z archidiecezji wileńskiej, którzy w latach 1944-52 zostali zesłani do łagrów.

"Nie było do tej pory takiego zbioru. Trudno jest czytać grube książki; teraz jest taka moda na opasłe tomy, że historycy zamieszczają bardzo obszerne cytaty zamiast pewnego podsumowania i pewnej syntezy - i to czasami zraża ludzi do czytania tych opasłych tomów. Natomiast tutaj mamy w niewielkim objętościowo tomie przedstawione te różne zagadnienia" - podkreślił Milewski.

PAP/autor: Izabela Próchnicka/kow/ karo/


Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook