Jedynie prawda jest ciekawa


Solidarność Walcząca

14.11.2013

W gazetowej i telewizyjnej historii Solidarności eksponuje się silnie wątki korowskie, socjalistyczne, a wszelkie nurty niepodległościowe traktuje się jako marginalne, bez znaczenia.

SW powstała w szczytowym okresie represji stanu wojennego, w łonie dolnośląskiej, podziemnej Solidarności. Opowiedziała się wprost za walką o niepodległość Polski, a nie o kolejny etap „socjalizmu”. W zakresie ustroju SW postulowała system demokratyczno-parlamentarny, gospodarkę rynkową, silny system samorządu pracowniczego i terytorialnego. Szacuje się, że pod koniec lat 80. SW osiągnęła liczebność kilku tysięcy członków. Dokładna liczba nie jest znana, ponieważ wielu Polaków wspierało SW i identyfikowało się z jej celami, ale nie formalizowało swego związku z organizacją. 

SW wyraźnie nawiązywała do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego. Przygotowano nawet rotę przysięgi:
„Wobec Boga i Ojczyzny przysięgam walczyć o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Solidarną, poświęcać swe siły, czas – a jeśli zajdzie potrzeba – swe życie dla zbudowania takiej Polski. Przysięgam walczyć o solidarność między ludźmi i narodami. Przysięgam rozwijać idee naszego Ruchu, nie zdradzić go i sumiennie spełniać powierzone mi w nim zadania”.

Głównymi ośrodkami SW, poza Wrocławiem, były Gdańsk, Poznań i Katowice. Niekwestionowanym przywódcą SW, obdarzonym silną charyzmą, był Kornel Morawiecki (rocznik 1943) – pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, jeden z inspiratorów wrocławskich strajków w sierpniu 1980 r. W 1981 r. był delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”. Aresztowany we Wrocławiu miedzy dwoma turami zjazdu pod zarzutem wydania i kolportowania apelu do żołnierzy armii sowieckiej okupującej Polskę, został zwolniony pod groźbą strajku powszechnego we Wrocławiu. Od początku stanu wojennego ukrywał się, kierując działem wydawniczym Regionalnego Komitetu Strajkowego Dolny Śląsk. Był jednym z najdłużej ukrywających się działaczy podziemnych. Aresztowany 9 XI 1987 r. i deportowany z kraju w maju 1988 r., odbył polityczną podróż po Europie i Ameryce, nielegalnie wrócił do Polski i ponownie stanął na czele SW.

SW wydawała podziemne gazety (kilkadziesiąt!), z których najbardziej znana to tygodnik „Solidarność Walcząca”. Aż do końca lat 80. SW organizowała akcje protestacyjne i demonstracje uliczne, podtrzymując w Polakach ducha oporu. Zdecydowanie odrzuciła plany porozumienia z komunistami i układy Okrągłego Stołu. Pozostała w podziemiu, a w roku 1990 przekształciła się w legalną Partię Wolności, która jednak nie uzyskała mandatów poselskich (w wyborach 1991 i 1993 r.). Polacy gremialnie popierali wówczas kandydatów wskazywanych im przez „Gazetę Wyborczą”. 

15 czerwca prezydent RP Lech Kaczyński wręczył ordery i odznaczenia najwybitniejszym działaczom SW. Pełna lista odznaczonych, będąca jednocześnie listą najwybitniejszych działaczy i współpracowników SW, znajduje się na stronie internetowej, którą znajdziemy w wyszukiwarce. Prezydent RP Lech Kaczyński powiedział odznaczonym działaczom SW: „Mijają lata, dzisiaj w wielu przypadkach musiałem nadawać krzyże pośmiertnie. Ta uroczystość, jak kilka innych w ciągu ostatnich miesięcy, odbywa się z co najmniej piętnastoletnim opóźnieniem. […] Muszę nadrabiać braki. Muszę robić to, co powinno być dawno uczynione. I na pewno jednym z tych zaniedbanych była organizacja Solidarność Walcząca […]. Wyście rzucili hasło niepodległości. Hasło, które – zapewniam – było także w sercach i umysłach innych, ale nie było bezpośrednio formułowane. […]. Wielkie podziękowanie należy się wam za wytrwałość, za wieloletnią pracę w warunkach podziemia, za nieustępliwość. Czy ta nieustępliwość była wtedy najlepszą taktyką polityczną, czy nie, to oceni historia. Pewnie jeszcze nie za rok czy dwa, ale dzisiaj widzimy ją jako wartość. Widzimy ją jako wartość, która złożyła się na wszystko to, co w 1989 roku dał nam kraj, niezależnie od jego wad, jednak wolny”.

Prezydent RP, nazywając Solidarność Walczącą „trzecią konspiracją niepodległościową”, uznał, że była ona kontynuacją zarówno pierwszej konspiracji, z czasów wojny, jak i tej drugiej, z lat 1944-1963, gdy Polacy umierali, walcząc zbrojnie z sowietyzacją kraju. Takie porównanie to wyraz najwyższego uznania dla SW.

Piotr Szubarczyk

(Na zdjęciu: Kornel Morawiecki, fot. PAP/Tomasz Gzell)

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook