Jedynie prawda jest ciekawa


Solidarność Walcząca

14.11.2013

W gazetowej i telewizyjnej historii Solidarności eksponuje się silnie wątki korowskie, socjalistyczne, a wszelkie nurty niepodległościowe traktuje się jako marginalne, bez znaczenia.

SW powstała w szczytowym okresie represji stanu wojennego, w łonie dolnośląskiej, podziemnej Solidarności. Opowiedziała się wprost za walką o niepodległość Polski, a nie o kolejny etap „socjalizmu”. W zakresie ustroju SW postulowała system demokratyczno-parlamentarny, gospodarkę rynkową, silny system samorządu pracowniczego i terytorialnego. Szacuje się, że pod koniec lat 80. SW osiągnęła liczebność kilku tysięcy członków. Dokładna liczba nie jest znana, ponieważ wielu Polaków wspierało SW i identyfikowało się z jej celami, ale nie formalizowało swego związku z organizacją. 

SW wyraźnie nawiązywała do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego. Przygotowano nawet rotę przysięgi:
„Wobec Boga i Ojczyzny przysięgam walczyć o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Solidarną, poświęcać swe siły, czas – a jeśli zajdzie potrzeba – swe życie dla zbudowania takiej Polski. Przysięgam walczyć o solidarność między ludźmi i narodami. Przysięgam rozwijać idee naszego Ruchu, nie zdradzić go i sumiennie spełniać powierzone mi w nim zadania”.

Głównymi ośrodkami SW, poza Wrocławiem, były Gdańsk, Poznań i Katowice. Niekwestionowanym przywódcą SW, obdarzonym silną charyzmą, był Kornel Morawiecki (rocznik 1943) – pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, jeden z inspiratorów wrocławskich strajków w sierpniu 1980 r. W 1981 r. był delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”. Aresztowany we Wrocławiu miedzy dwoma turami zjazdu pod zarzutem wydania i kolportowania apelu do żołnierzy armii sowieckiej okupującej Polskę, został zwolniony pod groźbą strajku powszechnego we Wrocławiu. Od początku stanu wojennego ukrywał się, kierując działem wydawniczym Regionalnego Komitetu Strajkowego Dolny Śląsk. Był jednym z najdłużej ukrywających się działaczy podziemnych. Aresztowany 9 XI 1987 r. i deportowany z kraju w maju 1988 r., odbył polityczną podróż po Europie i Ameryce, nielegalnie wrócił do Polski i ponownie stanął na czele SW.

SW wydawała podziemne gazety (kilkadziesiąt!), z których najbardziej znana to tygodnik „Solidarność Walcząca”. Aż do końca lat 80. SW organizowała akcje protestacyjne i demonstracje uliczne, podtrzymując w Polakach ducha oporu. Zdecydowanie odrzuciła plany porozumienia z komunistami i układy Okrągłego Stołu. Pozostała w podziemiu, a w roku 1990 przekształciła się w legalną Partię Wolności, która jednak nie uzyskała mandatów poselskich (w wyborach 1991 i 1993 r.). Polacy gremialnie popierali wówczas kandydatów wskazywanych im przez „Gazetę Wyborczą”. 

15 czerwca prezydent RP Lech Kaczyński wręczył ordery i odznaczenia najwybitniejszym działaczom SW. Pełna lista odznaczonych, będąca jednocześnie listą najwybitniejszych działaczy i współpracowników SW, znajduje się na stronie internetowej, którą znajdziemy w wyszukiwarce. Prezydent RP Lech Kaczyński powiedział odznaczonym działaczom SW: „Mijają lata, dzisiaj w wielu przypadkach musiałem nadawać krzyże pośmiertnie. Ta uroczystość, jak kilka innych w ciągu ostatnich miesięcy, odbywa się z co najmniej piętnastoletnim opóźnieniem. […] Muszę nadrabiać braki. Muszę robić to, co powinno być dawno uczynione. I na pewno jednym z tych zaniedbanych była organizacja Solidarność Walcząca […]. Wyście rzucili hasło niepodległości. Hasło, które – zapewniam – było także w sercach i umysłach innych, ale nie było bezpośrednio formułowane. […]. Wielkie podziękowanie należy się wam za wytrwałość, za wieloletnią pracę w warunkach podziemia, za nieustępliwość. Czy ta nieustępliwość była wtedy najlepszą taktyką polityczną, czy nie, to oceni historia. Pewnie jeszcze nie za rok czy dwa, ale dzisiaj widzimy ją jako wartość. Widzimy ją jako wartość, która złożyła się na wszystko to, co w 1989 roku dał nam kraj, niezależnie od jego wad, jednak wolny”.

Prezydent RP, nazywając Solidarność Walczącą „trzecią konspiracją niepodległościową”, uznał, że była ona kontynuacją zarówno pierwszej konspiracji, z czasów wojny, jak i tej drugiej, z lat 1944-1963, gdy Polacy umierali, walcząc zbrojnie z sowietyzacją kraju. Takie porównanie to wyraz najwyższego uznania dla SW.

Piotr Szubarczyk

(Na zdjęciu: Kornel Morawiecki, fot. PAP/Tomasz Gzell)

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook