Jedynie prawda jest ciekawa


Ślązak - polski patriota

20.04.2013

Na Śląsku uroczyście obchodzono 140. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego.Jego zdolność do porozumiewania się ponad podziałami może być inspiracją dla współczesnych polityków – wspominano wybitnego działacza zasłużonego dla polskości Śląska.

Hołd Korfantemu podczas uroczystej sesji oddali radni Sejmiku Woj. Śląskiego. "Niech pamięć o Wojciechu Korfantym, wielkim przywódcy ludu śląskiego i jego postawie wynikającej z umiłowania Ojczyzny będzie zawsze żywa" - napisali radni w uzasadnieniu uchwały, która została przyjęta jednogłośnie.

W kuluarach sali Sejmu Śląskiego odsłonięto portret Korfantego. Sesję uświetnił występ artystów z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, którzy zaśpiewali pieśni powstańcze. W uroczystości uczestniczyli specjalni goście, wśród nich b. senator Bronisław Korfanty - stryjeczny wnuk Wojciecha Korfantego.

Dr hab. Lech Krzyżanowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, który podczas sesji wygłosił referat poświęcony politykowi, ocenił, że Korfanty wyróżniał się przede wszystkim konsekwencją w działaniu, miał też znakomite umiejętności dyplomatyczne. Rozwiązał, a przynajmniej minimalizował, złe skutki trudnych problemów ówczesnego Górnego Śląska.

- Potrafił realizować swoje cele w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i narodowościowej w taki sposób, w którym nie konfliktował się z przeciwnikami politycznymi (...). Mówię tutaj zarówno o samym doprowadzeniu do przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, myślę o rozwiązaniu - w dużej mierze - problemu narodowościowego, także o stosunku do ludności napływowej - ocenił  Krzyżanowski.

Według niego bardziej niż ktokolwiek inny Korfanty może być wzorem dla współczesnych polityków - właśnie ze względu na umiejętność porozumiewania z ludźmi, nawet tymi, z którymi było mu nie po drodze. Wyjątkiem był tutaj wojewoda Michał Grażyński, z którym skonfliktowany był aż do śmierci. - Był to rzeczywiście człowiek porozumienia. Wiem, że są to wielkie słowa, ale rzeczywiście do Korfantego pasują jak bodaj do nikogo innego z okresu międzywojennego - podsumował naukowiec.

List z okazji uroczystości wystosował prezydent Bronisław Komorowski, który sprawuje honorowy patronat nad obchodzonym właśnie Rokiem Wojciecha Korfantego. Urodzonego przez 140 laty polityka określił w piśmie jako jednego z twórców i najwybitniejszych mężów stanu niepodległej Polski, którego przesłanie do dzisiaj zachowuje znaczenie i aktualność.

"W jego osobie, myśli i dziele odnajdujemy jeden z najpiękniejszych symboli współczesnych tradycji Polski i Śląska w XX wieku" - napisał prezydent. Przypomniał też, że za najważniejsze wartości polityk uważał patriotyzm i jedność narodową, przywiązanie do katolickiej nauki społecznej oraz poszanowanie wolności.

"Zasada pomocniczości, postulująca uszanowanie swobody rodziny i wspólnot lokalnych, znajdowała wyraz w jego zabiegach o autonomię dla Śląska, zarazem jednak nigdy nie godząc w integralność państwa polskiego" - zaznaczył prezydent.

Ocenił, że jako polityk i myśliciel Korfanty wyprzedził swoją epokę - dopiero po wojnie szlakiem jego myśli podążyli założyciele Wspólnot Europejskich. Komorowski wskazał, że pamięć o Korfantym należy przywrócić nie tylko Polakom, ale całej społeczności Europy.

Uroczystości upamiętniające Korfantego zaplanowano na Śląsku do wieczora. Od rana na grobowcu polityka i przy jego pomniku na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach składane były kwiaty. Po sesji w Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc celebrował uroczystą mszę w intencji Korfantego, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe, służby mundurowe.

Abp Skworc zaapelował o powrót do społeczno-politycznego dorobku Korfantego. - Śląsku, wstań, zjednoczony wokół takich synów jak Wojciech Korfanty - wezwał. Po południu ulicami Katowic po raz pierwszy w historii przeszła Parada Korfantego, organizowana przez Związek Górnośląski. Zgromadziła kilkaset osób. Uroczystości zwieńczy wieczorny koncert w Operze Śląskiej.

Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). Karierę polityczną rozpoczął jako poseł do Reichstagu, którym był w latach 1903-12 i 1918, zasiadał też w pruskim Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy, powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.

Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Pochowano go w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook