Jedynie prawda jest ciekawa


SKOK ku wolności

03.10.2013

Film dokumentalny „Skok ku wolności” oraz edukacyjna gra historyczna o takim samym tytule w niebanalny sposób upamiętniają 25. rocznicę górniczych strajków w Jastrzębiu-Zdroju. Mecenasem obu przedsięwzięć są SKOK Ubezpieczenia, marka przywiązana do wartości patriotycznych, w naturalny sposób łącząca tradycję z nowoczesnością.

Górnicze strajki w Jastrzębiu Zdroju w 1988 roku to niezwykle ważny punkt na mapie historycznej Polski. Zapoczątkowały one bowiem upadek systemu komunistycznego w Europie. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, z okazji 25. rocznicy strajków, powstał film dokumentalny i związana z nim edukacyjna gra strategiczna – „Skok ku wolności”.

- Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu marki SKOK Ubezpieczenia w powstanie filmu dokumentalnego i gry karcianej „Skok ku wolności” możemy w interesujący, nieszablonowy sposób przybliżyć Polakom, a zwłaszcza
młodemu pokoleniu ważne wydarzenia z bogatej historii naszego kraju - mówi Jacek Jewuła, kierownik zespołu marketingu SKOK Ubezpieczenia. – Objęcie mecenatem obu tych przedsięwzięć było dla nas naturalną decyzją. Należyta dbałość o historię współczesnej Polski jest wpisana w realizowaną przez nas na co dzień społeczną odpowiedzialność biznesu.

Gra karciana „Skok ku wolności” to jeden z niewielu tytułów edukacyjnych na rynku, które w dynamiczny, emocjonujący i niekonwencjonalny sposób przybliżają wiedzę historyczną. Gra, z założenia towarzyska i międzypokoleniowa, wykorzystuje fabułę wydarzeń historycznych z 1988 roku.

Nawiązaniem do strajku jest między innymi symbolika zawarta w grafikach oraz cytaty uczestników wydarzeń. Zaprojektowana dla 2-4 graczy, gra logiczno-taktyczna zaspokoi gusta zarówno miłośników prostych i szybkich rozgrywek, jak i zwolenników bardziej skomplikowanych potyczek karcianych.


Z kolei film dokumentalny „Skok ku wolności” przypomina najdłuższy strajk w historii PRL-u, rozpoczęty 15 sierpnia 1988 roku na KWK „Manifest Lipcowy”. Historia przedstawiona została z perspektywy osób, które odgrywały w niej ważną rolę. Autorzy filmu główny nacisk położyli na emocjonujące wspomnienia bohaterów, często w formie anegdot, które mocno zapadają w pamięć widzów. Ważnym elementem filmu są animacje obiektów 2 D w przestrzeni trójwymiarowej, które odpowiednio połączone z materiałami archiwalnymi oraz zrealizowanymi na potrzeby filmu tworzą unikalną całość. Autorami dokumentu są członkowie zespołu filmowego 8BitStudio – Jacek Bara,

Paweł Polański i Maciej Trenczer. Konsultantem historycznym dokumentu był Przemysław Miśkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Pokolenie” oraz współtwórca Encyklopedii Solidarności.

SKOK Ubezpieczenia to wspólna marka, pod którą funkcjonują dwa towarzystwa ubezpieczeniowe TUW SKOK (ubezpieczenia majątkowe) oraz TU SKOK Życie SA (ubezpieczenia na życie). W sierpniu 2013 roku SKOK Ubezpieczenia opublikowały pierwszy raport z realizacji działań CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu). To pierwsza publikacja, która w tak kompleksowy sposób odzwierciedla podejście SKOK Ubezpieczenia do wdrażania wytyczonych celów strategicznych związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu oraz ich przełożenie na podjęte działania i inicjatywy.

 


Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook