Jedynie prawda jest ciekawa


Sierpniowe "wSieci Historii" już w kioskach!

22.08.2013

"Chwała bohaterom sierpnia 44 i żołnierzom 39 roku" - to główny temat najnowszego wydania miesięcznika „wSieci Historii”. Ale nie jedyny. W numerze między innymi niepublikowany dotychczas wywiad ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim, Ossów 1920 – polskie okno do wolności oraz sylwetka pisarza, o którego upomniały się dwa narody – Józefa Konrada Korzeniowskiego. Tygodnik jest już w sprzedaży.

- W sierpniu i wrześniu szczególnie pamiętamy o bohaterach z 1920, 1939 i 1944, w końcu 1980 i 1988 r., kiedy to sierpniowe strajki przyspieszyły decyzję władz o podjęciu wstępnych rozmów z „Solidarnością”. Z przywołanych wydarzeń, tylko (aż) połowa zakończyła się sukcesem. Czy pozostałe należy więc wpisać w kategorię „polskie obłędu” – pyta we wstępniaku do najnowszego wydania „wSieci Historii” redaktor naczelny, prof. Jan Żaryn.

W temacie miesiąca w materiale „Gloria Victis” Michał Komuda pisze: „Podjęta w czasie Powstania Warszawskiego walka była dowodem na olbrzymie możliwości mobilizacyjne polskiego społeczeństwa, które wbrew woli wielkich tego świata za wszelką cenę broniło swoich praw do samostanowienia”. Katarzyna Utracka przypomina nastrój tamtych dni: „W pierwszych dniach Powstania nastrój ulicy przypominał niekończące się święto. Każde polskie zwycięstwo witano z ogromną radością, wywieszano biało-czerwone flagi, śpiewano pieśni patriotyczne, usuwano symbole obcego panowania”.
Jędrzej Lipski ujawnia niepublikowany dotąd wywiad ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim: „To opowieść prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o początkach jego działalności opozycyjnej, o wstąpieniu do Komitetu Obrony Robotników, o pracy prawniczej i związkowej w ramach Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża”.

Natomiast Piotr Mazurek w materiale „Ossów 1920 – polskie okno do wolności” podkreśla: „Triumf nad bolszewikami z 1920 r. zasługuje na szczególną pamięć. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaapelować do wszystkich, którym bliskie są polskie tradycje patriotyczne, aby wspierali inicjatywy Samorządowej Inicjatywy Kultury „Park Kulturowy-Ossów-Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” im. Ks. Ignacego Skorupki oraz jej podobnych. Im więcej tego typu przedsięwzięć, tym mocniejsza stanie się nasza narodowa pamięć i tym mocniej zakorzenieni w dziedzictwie przodków będziemy mogli budować przyszłość (…)”.

Z kolei Elżbieta Królikowska-Avis przypomina sylwetkę pisarza, o którego upomniały się dwa narody - Józefa Konrada Korzeniowskiego. – Anglicy dokumentnie zawłaszczyli sobie Józefa Konrada Korzeniowskiego pod nazwiskiem Joseph Conrad – pisze autorka.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Andrzej Wroński, Andrzej Rafał Potocki.

Zachęcamy do lektury!
[fot. w Sieci Historii]

Miesięcznik „Sieci Historii” dostępny jest także w formie e-wydania pod adresem - http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html. Do części nakładu dołączony jest film Mit o „Szarym”. Cena miesięcznika z filmem DVD to 19,90 zł.  

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook