Jedynie prawda jest ciekawa


Sierpniowe "wSieci Historii" już w kioskach!

22.08.2013

"Chwała bohaterom sierpnia 44 i żołnierzom 39 roku" - to główny temat najnowszego wydania miesięcznika „wSieci Historii”. Ale nie jedyny. W numerze między innymi niepublikowany dotychczas wywiad ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim, Ossów 1920 – polskie okno do wolności oraz sylwetka pisarza, o którego upomniały się dwa narody – Józefa Konrada Korzeniowskiego. Tygodnik jest już w sprzedaży.

- W sierpniu i wrześniu szczególnie pamiętamy o bohaterach z 1920, 1939 i 1944, w końcu 1980 i 1988 r., kiedy to sierpniowe strajki przyspieszyły decyzję władz o podjęciu wstępnych rozmów z „Solidarnością”. Z przywołanych wydarzeń, tylko (aż) połowa zakończyła się sukcesem. Czy pozostałe należy więc wpisać w kategorię „polskie obłędu” – pyta we wstępniaku do najnowszego wydania „wSieci Historii” redaktor naczelny, prof. Jan Żaryn.

W temacie miesiąca w materiale „Gloria Victis” Michał Komuda pisze: „Podjęta w czasie Powstania Warszawskiego walka była dowodem na olbrzymie możliwości mobilizacyjne polskiego społeczeństwa, które wbrew woli wielkich tego świata za wszelką cenę broniło swoich praw do samostanowienia”. Katarzyna Utracka przypomina nastrój tamtych dni: „W pierwszych dniach Powstania nastrój ulicy przypominał niekończące się święto. Każde polskie zwycięstwo witano z ogromną radością, wywieszano biało-czerwone flagi, śpiewano pieśni patriotyczne, usuwano symbole obcego panowania”.
Jędrzej Lipski ujawnia niepublikowany dotąd wywiad ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim: „To opowieść prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o początkach jego działalności opozycyjnej, o wstąpieniu do Komitetu Obrony Robotników, o pracy prawniczej i związkowej w ramach Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża”.

Natomiast Piotr Mazurek w materiale „Ossów 1920 – polskie okno do wolności” podkreśla: „Triumf nad bolszewikami z 1920 r. zasługuje na szczególną pamięć. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaapelować do wszystkich, którym bliskie są polskie tradycje patriotyczne, aby wspierali inicjatywy Samorządowej Inicjatywy Kultury „Park Kulturowy-Ossów-Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” im. Ks. Ignacego Skorupki oraz jej podobnych. Im więcej tego typu przedsięwzięć, tym mocniejsza stanie się nasza narodowa pamięć i tym mocniej zakorzenieni w dziedzictwie przodków będziemy mogli budować przyszłość (…)”.

Z kolei Elżbieta Królikowska-Avis przypomina sylwetkę pisarza, o którego upomniały się dwa narody - Józefa Konrada Korzeniowskiego. – Anglicy dokumentnie zawłaszczyli sobie Józefa Konrada Korzeniowskiego pod nazwiskiem Joseph Conrad – pisze autorka.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Andrzej Wroński, Andrzej Rafał Potocki.

Zachęcamy do lektury!
[fot. w Sieci Historii]

Miesięcznik „Sieci Historii” dostępny jest także w formie e-wydania pod adresem - http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html. Do części nakładu dołączony jest film Mit o „Szarym”. Cena miesięcznika z filmem DVD to 19,90 zł.  

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook