Jedynie prawda jest ciekawa

Senat: Wystawa poświęcona TG "Sokół"

20.04.2017

- Sokolstwo wyprzedziło swój czas i przygotowywało młodych Polaków na wyzwania, jakie przyniósł wiek XX — podkreślił prezydent Duda w liście.

- Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej — powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwracając się do członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” podczas uroczystego otwarcia wystawy z okazji 150. rocznicy powstania tej organizacji.

Wystawa, składająca się z kilkunastu plansz z fotografiami i plakatami związanymi z historią Towarzystwa, została przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie.

Przed uroczystym otwarciem wystawy szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska wręczyła odznaczenia zasłużonym działaczom Towarzystwa. Uhonorowano nimi: Andrzeja Boguckiego, Andrzeja Olejnika, Grzegorza Bielca, Artura Bluma, Bronisława Kielara, Stanisława Mardułę, Andrzeja Nowakowskiego, Władysława Zaskalskiego, Michała Sienkiewicza, Witolda Zurzyckiego, Damiana Małeckiego, Zbigniewa Okorskiego i Zygmunta Śledziewskiego.

Zaprezentowano także srebrną monetę, wyemitowaną przez Mennicę Polską z okazji 150. rocznicy powstania „Sokoła”.

Sadurska odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy do odznaczonych. Prezydent przypomniał w nim m.in. ideę „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, przyświecającą działaniom Towarzystwa. Jak wskazał miały one charakter holistyczny, łącząc wychowanie patriotyczne i rozwój fizyczny jego wychowanków.

Sokolstwo wyprzedziło swój czas i przygotowywało młodych Polaków na wyzwania, jakie przyniósł wiek XX — podkreślił prezydent Duda w swoim liście.

Przypomniał, że członkowie Towarzystwa nie zaprzestali swojej działalności ani w okresie konspiracji, ani w późniejszym czasie, stając się wrogiem władzy komunistycznej.

Marszałek Senatu gratulował członkom Towarzystwa długiej i owocnej działalności. - Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej — podkreślił.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. To najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego.

„Sokół” działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów, po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pierwsze gniazda reaktywowanego Sokoła zaczęły powstawać w 1989 r.

[fot. Twitter Tomasz Rzymkowski/stefczyk.info]

ems/PAP

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook