Jedynie prawda jest ciekawa


Senat wsparł ideę monumentu Bitwy Warszawskiej

22.09.2016

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wspiera wszelkie obywatelskie przygotowania zmierzające do przypomnienia tego historycznego wydarzenia. W szczególności wspiera inicjatywę wzniesienia w Warszawie pomnika - monumentu upamiętniającego Bitwę 1920 r.” - czytamy w przyjętej w czwartek uchwale.

Uchwałę poparło 76 senatorów, nikt nie był przeciw, trzech senatorów wstrzymało się od głosu. 

"Za cztery lata przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazwanej Cudem nad Wisłą - jednej z najważniejszych bitew w naszej historii, które zadecydowały także o losach Europy. W sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy i w wielu innych miejscach żołnierze młodej, niepodległej Polski rozbili maszerującą na podbój świata sowiecką armię. To dzięki ich bezprzykładnemu męstwu i bohaterstwu oraz dzięki strategicznemu geniuszowi marszałka Józefa Piłsudskiego komunizm nie zawładnął wówczas naszym krajem. O tym pragniemy przypomnieć Polsce i światu" - głosi uchwała. 

Senat zwraca się w niej do wszystkich środowisk politycznych i społecznych o godne uczczenie tej tak ważnej dla wszystkich rodaków rocznicy. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wspiera wszelkie obywatelskie przygotowania zmierzające do przypomnienia tego historycznego wydarzenia. W szczególności wspiera inicjatywę wzniesienia w Warszawie pomnika - monumentu upamiętniającego Bitwę 1920 r. i zwraca się do władz stolicy o dołożenie wszelkich starań, by możliwa była realizacja tego historycznego i patriotycznego przedsięwzięcia" - podkreślono. 

Senat wyraził w uchwale nadzieję, że "dzięki wspólnemu społecznemu zaangażowaniu i wysiłkowi w sierpniu 2020 r., w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w stolicy przed pomnikiem Bitwy uczcimy pamięć naszych bohaterów i oddamy im hołd". 

Wcześniej podczas drugiego czytania projektu jego sprawozdawca Jan Maria Jackowski (PiS) podkreślił, że bitwa 1920 r. to była "ogromna chwała i zwycięstwo oręża polskiego w walce, która wydawało się, że jest skazana na przegraną". "Ta bitwa po ludzku trudna była do wygrania, ale dzięki znakomitemu dowództwu, umiejętnej pracy wywiadu i ogromnej determinacji i bohaterstwu żołnierza polskiego i mobilizacji całego narodu (...) został osiągnięty bezprecedensowy sukces. Bitwa określana też mianem Cudu nad Wisłą, bo miała miejsce 15 sierpnia, czyli w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i została uznana za jedną z najważniejszych bitew świata" - mówił. 

"W 2020 r. będziemy obchodzili 100. rocznicę tego zwycięstwa. W gronach samorządowców i społeczników pojawiła się idea, by w sposób godny przygotować się do uczczenia tego ogromnego zwycięstwa i by na trwałe w formie monumentu upamiętnić to bezprecedensowe wydarzenie. Pojawiła się idea Łuku Triumfalnego, były dość zaawansowane rozmowy z władzami stolicy, ale jakoś ta sprawa utknęła" - powiedział. Jak zaznaczył, zostało już mało czasu, dlatego powstała idea uchwały Senatu, która przypominałaby o tej rocznicy i wskazywała, że Senat opowiada się za godnym uczczeniem tej wielkiej rocznicy. "To nie jest uchwała okolicznościowa (...) ale umożliwiająca w sposób godny przygotowanie się do rocznicy" - zaznaczył. 

Podczas dyskusji senatorowie wyrażali poparcie dla projektu, sygnalizowali jednak wątpliwości czy powinien mieć on formę uchwały czy apelu. Zastanawiano się także, w jaki sposób miałoby wyglądać wsparcie Senatu dla inicjatyw upamiętniających bitwę. Ostatecznie uchwała zyskała jednak poparcie większości członków izby wyższej. 

Bitwa Warszawska toczyła się w połowie sierpnia 1920 r. na obszarze Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Armia Czerwona siłami dwóch frontów - Zachodniego i Południowo-Zachodniego - od czerwca prowadziła ofensywę, której celem było wzniecenie "wszechświatowego pożaru rewolucji". Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia uderzeniem m.in. części III armii na przedmoście warszawskie, co doprowadziło do ciężkich walk w rejonie Radzymina, Ossowa, Słupna i Wólki Radzymińskiej. 

Faza obronna Bitwy trwała do 16 sierpnia, kiedy to - dzięki działaniom marszałka Piłsudskiego - nastąpił przełom i dowodzona przez niego grupa manewrowa przełamała obronę bolszewicką i zaatakowała tyły wojsk rosyjskich, nacierających na Warszawę. Jednostki polskie, na rozkaz Piłsudskiego, przeszły do działań pościgowych; oddziały sowieckie ratowały się ucieczką na tereny Prus Wschodnich. 25 sierpnia polskie wojska dotarły do granicy Prus, gdzie zakończyły działania pościgowe. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz o klęsce planów rozprzestrzenienia rewolucji październikowej na Europę Zachodnią. 

ak/PAP 

[fot. wikimedia commons/Zdzisław Jasiński/domena publiczna]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook