Jedynie prawda jest ciekawa


Senat o obchodach 1050-lecia chrztu Polski na uchodźstwie

18.04.2016

Izba wyższa polskiego parlamentu przypomniała, że to ważne wydarzenie obchodzono też poza granicami naszego kraju.

50 lat temu milenium chrztu Polski było obchodzone przez Polaków na całym świecie - mówili uczestnicy konferencji nt. obchodów 1000-lecia chrztu Polski na uchodźstwie, zorganizowanej w Senacie. Wskazywali na konieczność upowszechniania wiedzy na ten temat.

Konferencja "Obchody milenium na uchodźstwie - w 50. rocznicę" zorganizowana została przez senacką komisję spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą z inicjatywy senatora Jana Żaryna (PiS) Współorganizatorami byli: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". We wtorek drugi dzień konferencji odbędzie się na UKSW.

Celem konferencji jest przywrócenie "pamięci historycznej na temat obchodów milenijnych na uchodźstwie". Wpisuje się ona w uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski.

W poniedziałek uczestnicy konferencji obradowali w Senacie. W otwarciu spotkania uczestniczyli m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp Wiesław Lechowicz, rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" Longin Komołowski, prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Żaryn podkreślił w poniedziałek, że obchody 1000-lecia chrztu Polski poza granicami kraju są tematem "słabo rozpoznanym" i zarówno Polacy w kraju, jak i Polonia nie wiedzą, co tam działo się w 1966 r.

"Praktycznie wszystkie polskie środowiska emigracyjne przygotowywały się do obchodów milenijnych zgodnie z rytmem krajowym, najpierw w ramach Wielkiej Nowenny, dziewięcioletniej, a następne odbyły się wielkie uroczystości, które w 1966 r. miały miejsce we wszystkich praktyczne zakątkach świata, zarówno w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Australii, w Nowej Zelandii, również w Johannesburgu w RPA" - powiedział dziennikarzom Żaryn.

Uroczystości milenijne na uchodźstwie miały dwa wymiary - wyjaśnił. Z jednej strony były wpisane w religijne obchody 1000-lecia chrztu, a z drugiej strony miały wymiar polityczny; emigracja chciała pokazać światu "niesprawiedliwość, z jaką spotkał się naród polski w wyniku II wojny św." - dodał senator.

Karczewski podkreślił, że w polskiej historii są "białe plamy", czyli wydarzenia historyczne, o których niewiele się mówi; przykładem są, w jego opinii, właśnie obchody milenijne za granicą. Wyraził wdzięczność Polakom mieszkającym poza granicami kraju za to, że 50 lat temu, w 1966 r., zastąpili państwo.

Marszałek przypomniał, że do Senatu ponownie zostaną przeniesione środki przeznaczone na opiekę nad Polonią. Zwrócił uwagę, że zaczęły się konsultacje ze środowiskami polonijnymi, a ich celem jest zebranie uwag od Polaków mieszkających za granicą. "Jedna rzecz jest wspólna dla wszystkich uwag, konsultacji - to dbałość o język polski, to chyba w tej chwili jest dla nas najważniejsze, żebyśmy dbali o naukę języka polskiego" - podkreślił Karczewski.

Dodał, że bardzo długo Polacy czekają na dokończenie budowy Domu Polskiego we Lwowie. „Plany, szukanie miejsca, projekt - to 25 lat, my zamierzamy, taki mamy plan, żeby w 10-krotnie krótszym czasie wybudować ten dom, jeżeli to się uda, to dobrze" - dodał marszałek Senatu.

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski odczytał okolicznościowy list od Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników konferencji. Prezydent podkreślił w nim, że chrzest Polski z 966 r. pozostaje "fundamentalnym wydarzeniem konstytuującym polski naród".

"Brzemienna w dziejowe następstwa decyzja Mieszka I wpłynęła na całą późniejszą historię naszego kraju. Obchodząc dziś 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa kierujemy myśli ku idei wcześniejszej (...), pamiętamy o milenium chrztu Polski, które pół wieku temu na zawsze zmieniło oblicze zniewolonej przez komunizm Polski, stało się ono nie tylko wielkim duchowym zrywem, ale też wyrazem niezgody na narzucony naszemu krajowi system wyzuty z najistotniejszych dla człowieka i wspólnoty wartości" - napisał w liście prezydent.

Tegoroczne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski podejmują i kontynuują ideę milenium chrztu Polski 966 r. - podkreślono w liście.

Prezydent przypomniał, że w obchody milenium w 1966 bardzo aktywnie włączyły się środowiska imigracyjne z różnych państw - od Europy po Australię.

"Zaangażowanie ponad 50 tys. naszych rodaków z całego świata ukazało solidarność, ogromną siłę wiary oraz szczególną rolę, jaka tradycja chrześcijańska odegrała w kształtowaniu narodowej i patriotycznej świadomości" - napisał Duda.

Uroczystości obchodów 1000-lecia chrztu Polski za granicą rozpoczęły się już 13 stycznia 1966 r. w Rzymie, w Watykanie. Centralne uroczystości w Stolicy Apostolskiej odbyły się 15 maja 1966 r. z udziałem Polaków z różnych stron świata - przypomniał ks. bp Lechowicz.

Według historyków 14 kwietnia 966 r., w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 r. w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook