Jedynie prawda jest ciekawa


Sejmowa wystawa o obławie augustowskie

24.07.2013

Okoliczności obławy augustowskiej, największej niewyjaśnionej zbrodni na Polakach po wojnie, przedstawia wystawa IPN "Obława Augustowska - Lipiec 1945", otwarta w gmachu Sejmu. W lipcu 2013 r. przypada 68. rocznica sowieckich mordów na ok. 600 polskich obywatelach.

Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku ekspozycja przedstawia kopie dokumentów dotyczących obławy augustowskiej, spis Polaków aresztowanych przez Sowietów, ich życiorysy oraz fotografie. Na wystawie przybliżono także dotychczasowe starania na rzecz poszukiwań mogił ofiar zbrodni oraz próby ich upamiętnienia.

Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, z inicjatywy którego otwarto wystawę, powiedział, że zbrodnia augustowska była "obławą założycielską reżimu komunistycznego na terenie Polski", "drugim Katyniem".

"Uważamy, że powodem do wielkiego wstydu dla rządzących jest to, że od tylu lat ta sprawa nie została wyjaśniona. To jedna z przyczyn przejmującego, głębokiego poczucia niesprawiedliwości, z jakim mamy do czynienia w dzisiejszej Polsce" - mówił polityk, zaznaczając, że obowiązkiem państwa polskiego jest właściwe upamiętnienie ofiar sowieckich mordów z lipca 1945 r.

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski mówił, że prezentowana ekspozycja pokazuje czym naprawdę było sowieckie "wyzwolenie" ziem polskich w latach 1944-1945. "Obława augustowska to najlepszy dowód na to, iż nie można mówić o żadnej niepodległości Polski po 1944 r." - wyjaśnił historyk.

Jak dodał, obowiązkiem każdego państwa jest ochrona własnych obywateli, podczas gdy w lipcu 1945 r. komuniści wydali ich na śmierć.

"Ważne, aby wiedza o tej zbrodni - dokonanej po formalnym zakończeniu II wojny światowej - przedzierała się nie tylko do książek historycznych czy prasy, ale była obecna w świadomości całego społeczeństwa. Polacy będą cenili swoją niepodległości, jak będą wiedzieli co oznacza jej brak" - podsumował Zawistowski.

Na rolę właściwej edukacji służącej rozpowszechnianiu wiedzy o obławie augustowskiej zwróciła uwagę także Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor białostockiego oddziału IPN. "W najbliższym czasie uruchomiony zostanie specjalny portal poświęcony obławie augustowskiej, tak aby wiedza na jej temat docierała nie tylko do mieszkańców Polski, ale środowisk polonijnych za granicą" - zapowiedziała.

Szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prokurator Zbigniew Kulikowski podkreślił, że wiedza na temat sowieckiej zbrodni na Polakach sprzed 68 lat jest spora, choć ciągle niewystarczająca.

Jak zaznaczył, rosyjskie władze wciąż nie przekazały Polsce dokumentacji przebiegu zbrodni, akt osobowych jej sprawców oraz materiałów z postępowań toczonych przeciw zatrzymanym obywatelom polskim. Część tych dokumentów - tłumaczył Kulikowski - jest w Polsce znana dzięki działalności rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał, które w 2012 r. przekazało IPN pochodzące z archiwum Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) kopie meldunków naczelnika Głównego Zarządu Kontrwywiadu "Smiersz" gen. Abakumowa do szefa NKWD, Ławrientija Berii z 21 lipca 1945 r.

"Dla każdego prawnika te materiały jednoznacznie wskazują na fakt zaistnienia zbrodni przeciwko ludzkości. Powinna być ona ścigana z urzędu nie tylko w Polsce, ale także - z punktu widzenia prawa europejskiego - w Rosji" - tłumaczył prokurator.

Jak przypomniał, nadal nie wiadomo, gdzie zostały popełnione zbrodnie na Polakach. "Jedna z wersji mówi, że zatrzymani Polacy zostali wywiezieni w kierunku Grodna, według innej skierowano ich do opustoszałych wówczas Prus Wschodnich" - dodał. Zaznaczył, że brane pod uwagę są przede wszystkim tereny zalesione, na których z łatwością można było ukryć we wspólnej mogile ciała pomordowanych.

Obława augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej. Ofiarami obławy były osoby podejrzewane przez komunistów o sprzyjanie i przynależność do zbrojnego podziemia antykomunistycznego oraz działalność w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Pacyfikacja Suwalszczyzny przez Rosjan rozpoczęła się 12 lipca 1945 r. W jej wyniku zamordowano 592 obywateli polskich z czterech powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego.

Kolejne 512 osób, określanych w aktach sowieckich jako "Litwini", wywieziono na teren Litwy, gdzie słuch o nich zaginął.

Śledztwo w sprawie obławy augustowskiej prowadziła w latach 90. prokuratura w Suwałkach, ale ze względu na trudności z uzyskaniem informacji od Rosji umorzyła postępowanie.

Wcześniej, w 1987 r., prawdę o obławie augustowskiej próbowali ujawnić członkowie Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Kilka osób z Suwałk i Warszawy zebrało wówczas materiał i w 1990 r. wydało książkę "Nie tylko Katyń". W następnym roku w Gibach ustawiono 10-metrowy krzyż symbolizujący pochówek zaginionych, z napisem: "Zginęli, bo byli Polakami".

Otwarta w środę wystawa "Obława Augustowska - Lipiec 1945" jest prezentowana w Sejmie po raz drugi. Przed trzema laty, w lipcu 2010 r., jej inauguracji dokonał prezydent-elekt Bronisław Komorowski.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku! 

PAP, lz

[fot: PAP-Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook