Jedynie prawda jest ciekawa


Sejm uhonorował Wyklętych

25.02.2016

Zorganizowano konferencję pt. "Żołnierze Wyklęci. Droga wolnych Polaków".

Groby Żołnierzy Wyklętych stały się nie samotnymi głazami, ale fundamentem dla ludzi "Solidarności" walczących o niepodległość - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozpoczynając w czwartek  w Sejmie konferencję "Żołnierze Wyklęci. Droga wolnych Polaków".

Konferencja, która odbyła się w czwartek w Sejmie RP, poświęcona była losom członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny walczyli z komunistycznymi władzami. Wydarzenie odbyło się na kilka dni przed obchodzonym 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyli w nim weterani powstania antykomunistycznego m.in. gen. brygady Jan Podhorski "Zygzak". Konferencja rozpoczęła się od wkroczenia do Sali Kolumnowej grupy rekonstrukcyjnej w strojach "leśnych". Zebrani skandowali "cześć i chwała bohaterom".

Konferencję otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński: "Pokolenie Żołnierzy Wyklętych to pokolenie czasów niezwykle okrutnych wręcz męczeńskich, pokolenie, które działało w czasach, które moglibyśmy nazwać czasami honoru, ale też kłamstwa i zdrady. Jesteście kamieniami milowymi, na których naród nasz umacniał swoją świadomość narodową, budował niepodległość" - mówił marszałek Sejmu. „Komuniści chcieli was wymazać z historii i pamięci, a co najmniej uczynić przedmiotem propagandy pogardy. Ale dorobek, dokonania i idee pokolenia Żołnierzy Wyklętych przetrwały, a groby Żołnierzy Wyklętych stały się nie samotnymi głazami, ale pokoleniem, fundamentem dla ludzi +Solidarności+ walczących o niepodległość - dodał Kuchciński.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwracając się do weteranów podkreślił, zwracając się do weteranów, że "dzisiejszy dzień, to dzień historyczny, że jesteście w Sejmie (...) Wy, bohaterowie, wielka elita polska, a komunistów nie ma w tym gmachu. - To wielka radość, wielkie uznanie dla was - dodał, a sala skwitowała to stwierdzenie oklaskami.  

Odczytano także list od prezydenta Andrzeja Dudy: "Powstanie antykomunistyczne wyróżnia niezwykły dramatyzm. Żołnierze Wyklęci stanęli zbrojnie wobec całej potęgi sowieckiego imperium. Stanęli w obronie rodaków poddanych terrorowi przez nową władzę" - pisał prezydent. "Zwyciężali w wielu potyczkach z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, rozbijali areszty i komisariaty, karali donosicieli. Niezłomni zdawali sobie jednak sprawę, że nie mają szans na trwałe zwycięstwo. Niektórzy żyli nadzieją na pomoc dla Polski ze strony aliantów, zmianę sytuacji geopolitycznej, lecz ta rozwiała się szybko. Walczyli w obronie honoru wojskowego i ludzkiej godności, walczyli już nie o życie w niepodległym państwie, lecz o prawo do śmierci za Polskę. Walczyli mężnie i umierali z jej imieniem na ustawach" - pisał prezydent.    

Andrzej Duda przypomniał też, że władze komunistyczne "łudziły ogłaszanymi amnestiami, aby ujawniających się zamykać w więzieniach, torturować i w majestacie sądowego bezprawia skazywać na karę śmierci. Ostatni, najwierniejsi żołnierze Rzeczpospolitej mieli zostać zgładzeni i wyklęci. Po pierwszej śmierci miała ich czekać śmierć druga - wieczne zapomnienie. Mieli zniknąć pozbawiani własnego grobu, nekrologu w gazecie czy wzmianki w podręcznikach historii. Bardzo długo mogło się zdawać, że ten zamiar się powiódł" - pisał prezydent.  

"Jednak wolna Polska, choć, nie od razu, przywróciła dobre imię i cześć swoim najlepszym synom - 5 lat temu Sejm ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto państwowe obchodzone 1 marca" - pisał Andrzej Duda, przypominając, że była to inicjatywa zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył swój list prezydent Duda.

Jan Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych porównał walkę Żołnierzy Wyklętych do walk powstania styczniowego - w obu wypadkach była to długotrwała wojna partyzancka. "Zachodzi pytanie, czy nie należy temu okresowi nadać w polskiej historiografii określenia, które mnie, jako historykowi, najbardziej odpowiada - że było to powstanie antykomunistyczne, najkrwawsze i trwające najdłużej spośród wszystkich polskich insurekcji, bo aż 20 lat, przyjmując, że zaczęło się razem z akcją +Burza+, a zakończyło w 1963 roku wraz ze śmiercią Józefa Franczaka, w której wzięła udział największa liczba uczestników, bo historycy szacują, że żołnierzy wyklętych było około 200 tysięcy" - mówił Kasprzyk.

Choć formalnie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, w wielu miejscach Polski uroczystości będą odbywać się przez cały najbliższy tydzień; pierwsze zaplanowano w czwartek, ostatnie w połowie przyszłego tygodnia. Data 1 marca, jako dzień upamiętnienia, nie jest przypadkowa - tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

mly/PAP

fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook