Jedynie prawda jest ciekawa


Sarkofag Zygmunta Augusta odzyska dawny wygląd

17.08.2016

Konserwatorzy zajmujący się sarkofagiem króla Zygmunta Augusta przywrócą mu pierwotny kształt prostopadłościanu, zgodny z rysunkami z początku XIX wieku - takie zmiany zaakceptowała w środę komisja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Agnieszka i Tomasz Trzosowie, w pracowni których prowadzona jest konserwacja sarkofagów króla Zygmunta Augusta i jego siostry królowej Anny Jagiellonki, odwołując się do źródeł historycznych m.in. rysunków autorstwa Michała Stachowicza z 1817 r., ustalili, że współczesny wygląd sarkofagów różni się od pierwotnego. 

Krótsze boki sarkofagu Zygmunta Augusta mają kształt trapezów, na cynowych blachach zdobiących skrzynię wyraźnie widać, że zostały one przycięte do takiej formy. 

"Wszystkie XVI-wieczne cynowe sarkofagi, jakie znamy, zamknięte płaskim wiekiem mają formę prostopadłościanu. Forma skrzyni w kształcie trumny pojawiła się w wieku XVII i zwykle wieko było wysklepione. Metalowe płyciny zdobiące sarkofag Zygmunta Augusta zamontowane w +nogach+ i +głowie+ sarkofagu zostały zmienione, widać, że zostały +świeżo+ przycięte" - mówiła PAP Agnieszka Trzos. 

"Wracamy do pierwotnej formy sarkofagu, która jest bardziej monumentalna, jak przystało na sarkofag królewski" - dodała. 

Ze względów kompozycyjnych na bocznych burtach sarkofagu dodane zostaną widoczne na długich burtach postaci męskich "płaczków". Na wieko wróci herb, który podczas jednej z poprzednich napraw został przełożony na sarkofag Anny Jagiellonki - zresztą jego renowacja ze względu na niepewną ikonografię będzie jeszcze większym wyzwaniem, specjaliści będą musieli rozstrzygnąć m.in. jak powinien wyglądać krzyż umieszczony na wieku. 

Według specjalistów oba sarkofagi - Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki - uległy dość znacznej degradacji wskutek upływu czasu i niezbyt udanych poprzednich konserwacji. Błędem okazało się zastosowanie w latach 20. XX wieku drewnianej skrzyni, do której przytwierdzone zostały cynowe blachy, bo drewno reaguje na wilgoć. Elementy drewniane mają być teraz zastąpione konstrukcją stalową, co sprawi, że sarkofag będzie bardziej stabilny. Cynowe blachy zostaną oczyszczone, a ubytki elementów dekoracyjnych uzupełnione. 

Prace potrwają do listopada. Konserwacja sarkofagów ma kosztować ok. 250 tys. zł i będzie finansowana ze środków przyznanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), m.in. z pieniędzy zebranych do ustawionych w mieście skarbonek oraz z funduszy parafii. 


ak/PAP

[fot. wikimedia commons/GFDL/Sensor]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook