Jedynie prawda jest ciekawa


Sarkofag Zygmunta Augusta odzyska dawny wygląd

17.08.2016

Konserwatorzy zajmujący się sarkofagiem króla Zygmunta Augusta przywrócą mu pierwotny kształt prostopadłościanu, zgodny z rysunkami z początku XIX wieku - takie zmiany zaakceptowała w środę komisja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Agnieszka i Tomasz Trzosowie, w pracowni których prowadzona jest konserwacja sarkofagów króla Zygmunta Augusta i jego siostry królowej Anny Jagiellonki, odwołując się do źródeł historycznych m.in. rysunków autorstwa Michała Stachowicza z 1817 r., ustalili, że współczesny wygląd sarkofagów różni się od pierwotnego. 

Krótsze boki sarkofagu Zygmunta Augusta mają kształt trapezów, na cynowych blachach zdobiących skrzynię wyraźnie widać, że zostały one przycięte do takiej formy. 

"Wszystkie XVI-wieczne cynowe sarkofagi, jakie znamy, zamknięte płaskim wiekiem mają formę prostopadłościanu. Forma skrzyni w kształcie trumny pojawiła się w wieku XVII i zwykle wieko było wysklepione. Metalowe płyciny zdobiące sarkofag Zygmunta Augusta zamontowane w +nogach+ i +głowie+ sarkofagu zostały zmienione, widać, że zostały +świeżo+ przycięte" - mówiła PAP Agnieszka Trzos. 

"Wracamy do pierwotnej formy sarkofagu, która jest bardziej monumentalna, jak przystało na sarkofag królewski" - dodała. 

Ze względów kompozycyjnych na bocznych burtach sarkofagu dodane zostaną widoczne na długich burtach postaci męskich "płaczków". Na wieko wróci herb, który podczas jednej z poprzednich napraw został przełożony na sarkofag Anny Jagiellonki - zresztą jego renowacja ze względu na niepewną ikonografię będzie jeszcze większym wyzwaniem, specjaliści będą musieli rozstrzygnąć m.in. jak powinien wyglądać krzyż umieszczony na wieku. 

Według specjalistów oba sarkofagi - Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki - uległy dość znacznej degradacji wskutek upływu czasu i niezbyt udanych poprzednich konserwacji. Błędem okazało się zastosowanie w latach 20. XX wieku drewnianej skrzyni, do której przytwierdzone zostały cynowe blachy, bo drewno reaguje na wilgoć. Elementy drewniane mają być teraz zastąpione konstrukcją stalową, co sprawi, że sarkofag będzie bardziej stabilny. Cynowe blachy zostaną oczyszczone, a ubytki elementów dekoracyjnych uzupełnione. 

Prace potrwają do listopada. Konserwacja sarkofagów ma kosztować ok. 250 tys. zł i będzie finansowana ze środków przyznanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), m.in. z pieniędzy zebranych do ustawionych w mieście skarbonek oraz z funduszy parafii. 


ak/PAP

[fot. wikimedia commons/GFDL/Sensor]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook