Jedynie prawda jest ciekawa


Są pierwsze jamy grobowe na Bródnie

04.04.2017

Mamy oczywiście typowania, co do konkretnych osób, które mogą tam się znajdować i myślę, że się znajdują, ale to jeszcze nie ten czas, kiedy możemy mówić o nazwiskach- mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

wPolityce.pl: Wczoraj rozpoczęli Państwo drugi etap prac ekshumacyjnych na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.  Coś one już wykazały?


Prof. Krzysztof Szwagrzyk:
Działania, które rozpoczęliśmy na Bródnie na kwaterze 45N są drugim etapem prac, które przeprowadziliśmy tam w lipcu 2015 roku. Wówczas odnaleźliśmy szczątki 7 osób, o których wiemy, że zostały stracone w 1946 roku w więzieniu przy ul. 11 Listopada. Mamy potwierdzenie genetyczne jednej z nich, więc mamy pewność, że chodzi  o ofiary właśnie z tamtego okresu i z tamtego więzienia. Celem tegorocznych działań jest doprowadzenie do  odnalezienia szczątków pozostałych osób  zabitych w 1946 roku. Wczoraj, w ciągu pierwszego dnia naszych prac, odkryliśmy dużą przestrzeń, pod którą znaleźliśmy zarysy 11 jam grobowych. W tej chwili przystępujemy do ich eksploracji po to, żeby ujawnić szczątki ludzkie, które widać, że tam są. Sadzę, że otworzymy te jamy do końca tygodnia i wówczas określimy ile szczątków udało się odnaleźć. 

Prace prowadzone są, podobnie jak w tamtym roku, przy murze cmentarnym od strony ul. Rzeszowskiej?

Tak. To jest ta przestrzeń, gdzie w tej chwili pracujemy. Ona znajduje się  w tej samej linii, w której  odnajdywane były szczątki w 2015 roku. To był teren współczesnego pomnika z lat 90. poświęcony ofiarom  komunizmu, gdzie stoi potężny krzyż i są głazy. Przed nimi jest duża część, która jest jakby odtworzeniem spacerniaka więziennego. Rozebraliśmy ją i właśnie pod nią, bardzo płytko, odnaleźliśmy zarys jamy grobowej. Niezwykle płytko, bo gdybyśmy odjęli nasypaną tam półmetrową warstwę ziemi pod pomnik, to  powiedzielibyśmy, że wtedy w roku 1946 te szczątki grzebano na głębokości ok. 40 cm.  

Wspomniał Pan o zidentyfikowanej osobie, odkrytej w pierwszym etapie prac. Wiemy, że jest nią  por. Zygmunt Kęska, przy którym znaleziono słynną już szczoteczkę do zębów, pokrytą napisami. Ma Pan wytypowane inne, konkretne postaci, które mogą tutaj spoczywać?

Tak, ale dopóki ich nie potwierdzimy, nie będę posługiwał się nazwiskami. Mamy oczywiście  typowania, co do konkretnych osób, które mogą  tam się znajdować i myślę, że się znajdują, ale to jeszcze nie ten czas, kiedy możemy mówić o nazwiskach.  

Ale mówimy cały czas o więźniach straconych przy ul. 11 Listopada?


Dokładnie tak. Trzeba pamiętać, że kwatera 45N na terenie Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie, to jedno z miejsc, gdzie z całą pewnością znajdują się pogrzebane ofiary systemu komunistycznego, zamordowane w więzieniu przy 11 Listopada.  Ale nawet na tej kwaterze nie ma wszystkich osób, które były stracone,  tylko ich część. Gdzie są pozostałe do dzisiaj nie wiemy, mamy tylko pewne podejrzenia, że może to być inna kwatera na terenie Cmentarza Bródnowskiego, lub kilka innych miejsc w Warszawie. To nie jest tak, że mówimy tylko i wyłącznie o Cmentarzu Bródnowskim, Cmentarzu Służewieckim czy Cmentarzu Powązkowskim- Łączce. To są trzy najważniejsze miejsca, gdzie grzebano ofiary systemu komunistycznego, ale niezależnie od nich  mamy jeszcze kilka typowań na terenie stolicy. 

Co w tej chwili można już powiedzieć o zarysach 11 jam grobowych, które się ujawniły. Czy mamy do czynienia z regularnym układem pochówków?


Jest zupełnie inaczej niż na terenie Cmentarza Służewieckiego przy Wałbrzyskiej i zupełnie inaczej niż na Łączce. Mamy do czynienia, przynajmniej na razie, wyłącznie z miejscami, gdzie każda osoba jest pogrzebana w osobnej jamie grobowej. Nie mamy więc grobów masowych, lecz mówimy o  pojedynczych pochówkach, ale w tej chwili nie możemy tego przesądzić. Jest tu bardzo dobry teren do prac, bo mamy piękny, żółty piasek, od którego wszystko w sposób bardzo wyraźny się odcina. Możemy stąd bardzo łatwo określić, gdzie mamy do czynienia  z pochówkami, a gdzie ich nie ma. Sądzę, że dziś po południu będę mógł określić więcej, co z tych jam grobowych wynika. Czy mamy do czynienia ze szczątkami jednej, czy więcej osób, czy były pochowane w ubraniach, czy nie, czy mamy ślady po butach, a także ślady po przestrzelinach.  

Za dwa tygodnie rozpoczyna Pan ostatni etap prac na Łączce. Jak będzie przebiegał? 

Zaraz po Świętach Wielkiej Nocy, czyli 18 kwietnia rozpoczynamy długo przez nas oczekiwany ostatni już etap prac ekshumacyjnych na Łączce. Przewidujemy, że będziemy go kontynuowali aż do czerwca. W tym czasie spodziewamy się odnaleźć wszystkie szczątki tych osób, które z powodu istnienia tam współczesnych pomników z lat 80. nie udało nam się do tej pory wydobyć. 

Rozmawiał Piotr Czartoryski-Sziler

fot. [Arch. Prof. K. Szwagrzyka]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook