Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza projekt "Gdynia 45"

10.04.2013

Muzeum II Wojny Światowej rozpoczyna projekt o nazwie „Gdynia 45”. W ramach tej inicjatywy będzie można zobaczyć 50 rekonstruktorów, przejechać się drezyną czy odwiedzić fabrykę, gdzie w czasie wojny produkowano papier do zaciemniania okiem.

Jak poinformował Mateusz Jasik z działu edukacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, uczestnicy projektu, który będzie miał formę turystyczno-historycznej wycieczki, poznają w jej trakcie informacje związane z okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym oraz historią zajęcia Pomorza w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Na tym ogólnym tle zostanie bardziej szczegółowo pokazana Gdynia, w tym wątki związane z działającym w tym mieście i okolicach Tajnym Hufcem Harcerzy oraz historią zdobywania miasta przez Armię Czerwoną. "Szczególną uwagę chcemy tutaj poświęcić dziejom Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte" - poinformował Jasik.

Wycieczka rozpocznie się w miejscowości Łapino k. Kolbud (Pomorskie), a część jej trasy uczestnicy pokonają na drezynach. Po drodze czekają na nich scenki odgrywane przez 50 rekonstruktorów oraz prezentacje przygotowane przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej.

Głównym punktem wycieczki będzie zwiedzenie Starej Papierni w Łapinie, w której w czasie II wojny światowej produkowano papier stosowany do zaciemniania okien.

Dla chętnych do udziału w wycieczce organizatorzy przygotowali dwie trasy zwiedzania: przeznaczoną dla dorosłych i dzieci powyżej 13 lat oraz dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat. Częścią drugiej trasy będą m.in. warsztaty edukacyjne.

Projekt "Gdynia '45" jest już kolejną propozycją terenowej lekcji historii organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej. Przed rokiem placówka zorganizowała w Łapinie podobny projekt pod nazwą "Pomorze '45". Z kolei w styczniu ub.r. i w lutym br. w lesie pod Trójmiastem zbudowano terenową makietę, na której - z pomocą rekonstruktorów, przeprowadzono inscenizację nawiązującą do jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej - niemieckiej ofensywy w Ardenach z przełomu 1944 i 1945 roku.

Projekty terenowe Muzeum organizowane są głównie z myślą o młodych miłośnikach historii: przede wszystkim rodzinach z dziećmi. Projekty cieszą się bardzo dużą popularnością. W tegorocznej edycji poświęconej ofensywie w Ardenach wzięło udział 500 osób. Niedzielny projekt "Gdynia '45" zakłada uczestnictwo 400 osób.

PAP, lz

[fot: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook